• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Образование и наука

ОКТА ќе додели десет целосни стипендии на постдипломци од УКИМ

ОКТА ќе додели десет целосни стипендии на постдипломци од УКИМ

(Скопје, 31 август 2018 (МИА) - ОКТА и оваа година ќе додели целосни стипендии за постдипломски студ... повеќе...

 
Коригирани 22 учебника за новата учебна година (видео)

Коригирани 22 учебника за новата учебна година (видео)

Скопје, 31 август 2018 (МИА) – Дваесет и два коригирани учебника за учебната 2018/2019 ќе достави Ми... повеќе...

Коригирани 22 учебника за новата учебна година (ДПЛ)

Коригирани 22 учебника за новата учебна година (ДПЛ)

Скопје, 31 август 2018 (МИА) – Дваесет и два коригирани учебника за учебната 2018/2019 ќе достави Ми... повеќе...

Во општина Центар Жупа околу 25 отсто помалку првачиња

Во општина Центар Жупа околу 25 отсто помалку првачиња

Дебар, 31 август 2018 (МИА) - Во општина Центар Жупа за новата учебна 2018/2019 година запишани се о... повеќе...

Коригирани 22 учебника за новата учебна година

Коригирани 22 учебника за новата учебна година

Скопје, 31 август 2018 (МИА) – Дваесет и два коригирани учебника за учебната 2018/2019 ќе достави Ми... повеќе...

Јаневски: Сите училишта во Струмица се подготвени за почеток на учебната година

Јаневски: Сите училишта во Струмица се подготвени за почеток на учебната година

Струмица, 31 август 2018 (МИА) - Сите основни и средни училишта се подготвени за почетокот на новата... повеќе...

Незначително помал број ученици годинава во кумановските средни училишта

Незначително помал број ученици годинава во кумановските средни училишта

Куманово, 31 август 2018 (МИА) - Во петте кумановските средни училишта годинава во прва година ќе тр... повеќе...

Се намалува бројот на првачиња во Гевгелија

Се намалува бројот на првачиња во Гевгелија

Гевгелија, 31 август 2018 (МИА) - Споредувањето на бројот на запишани првачиња и гимназијалци во гев... повеќе...

Презентација на измени на учебниците и начинот на набавка и дистрибуција

Презентација на измени на учебниците и начинот на набавка и дистрибуција

Скопје, 31 август 2018 (МИА) - Министерот за образование и наука Арбер Адеми и директорката на Педаг... повеќе...

Во Куманово 1.183 првоодделенци, дваесетина повеќе од лани

Во Куманово 1.183 првоодделенци, дваесетина повеќе од лани

Куманово, 30 август 2018 (МИА) - Во новата учебна година во прво одделение во 16-те основните училиш... повеќе...

Зголемени плати за вработените во училиштата, СОНК бара да трендот да продолжи

Зголемени плати за вработените во училиштата, СОНК бара да трендот да продолжи

Скопје, 30 август 2018 (МИА) - Вработените во основното и средното образование во октомври, со испла... повеќе...

Намален бројот на првачиња во Струга

Намален бројот на првачиња во Струга

Струга, 30 август 2018 (МИА) - Вкупно 605 првачиња се запишани во 11-те основни училишта во општина ... повеќе...

Во општина Дебар десеттина првачиња повеќе

Во општина Дебар десеттина првачиња повеќе

Дебар, 30 септември 2018 (МИА) – Во општина Дебар за новата учебна 2018/2019 година, до денес, запиш... повеќе...

МОН и СОНК ќе потпишат спогодба за утврдување на најниската плата во основното и средното образование

МОН и СОНК ќе потпишат спогодба за утврдување на најниската плата во основното и средното образование

Скопје, 30 август 2018 (МИА) - Министерството за образование и наука и СОНК денеска во Владата ќе по... повеќе...

На УКИМ почнува запишувањето студенти за 2018/2019

На УКИМ почнува запишувањето студенти за 2018/2019

Скопје, 30 август 2018 (МИА) - На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје денеска и утре ќе се сп... повеќе...

Се намалува бројот на првачиња во Кичево

Се намалува бројот на првачиња во Кичево

Кичево 29 август 2018 (МИА) - Во изминатите две децении во Кичево се бележи континуиран пад и од год... повеќе...

Се помалку првачиња во општина Маврово и Ростуше, се затвора училиштето во Видуше

Се помалку првачиња во општина Маврово и Ростуше, се затвора училиштето во Видуше

Ростуше, 29 август 2018 (МИА) - Од година во година се помал е бројот на првачиња во општина Маврово... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...