• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Образование и наука

Почнаа уписите на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип

Почнаа уписите на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип

Штип, 29 август 2018 (МИА) - Вкупно 5.000 слободни места има на 12 факултети и три академии на Униве... повеќе...

 
Училиштата во Гостивар бараат општината да обезбеди пари за превоз на учениците

Училиштата во Гостивар бараат општината да обезбеди пари за превоз на учениците

Гостивар, 28 август 2018 (МИА) - На една недела пред почетокот на новата учебна година во општина Го... повеќе...

Нова дограма во основното училиште „Св. Климент Охридски“ - Битола

Нова дограма во основното училиште „Св. Климент Охридски“ - Битола

Битола, 27 август 2018 (МИА) - Битолското основно училиште „Св. Климент Охридски“ учебната година ќе... повеќе...

На Криволак обука на војската на Црна Гора со поддршка на АРМ

На Криволак обука на војската на Црна Гора со поддршка на АРМ

Скопје, 26 август 2018 (МИА) - На армискиот полигон „Криволак“ припадници на војската на Црна Гора, ... повеќе...

На УКИМ уписи за 2018/2019 во четврток и петок

На УКИМ уписи за 2018/2019 во четврток и петок

Скопје, 26 август 2018 (МИА) - На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје во четврток и петок (30... повеќе...

Штипските училишта бараат формирање паралелки со помал број ученици

Штипските училишта бараат формирање паралелки со помал број ученици

Штип, 24 Август 2018 (МИА) - Петте основни училишта, но и три средни училишта во Штип од страна на С... повеќе...

Деветолетката Св. Климент Охридски во Делчево учебната година ја почнува со 600 ученици

Деветолетката Св. Климент Охридски во Делчево учебната година ја почнува со 600 ученици

Делчево, 24 август 2018 (МИА) - Делчевската деветолетка „Св.Климент Охридски“ се подготвува за старт... повеќе...

Во Велес и Велешко годинава 462 првачиња

Во Велес и Велешко годинава 462 првачиња

Велес, 23 август 2018 (МИА) - Во основните училишта во Велес во новата учебна 2018/2019 година се за... повеќе...

Во штипските училишта уписи на ученици во прва година

Во штипските училишта уписи на ученици во прва година

Штип, 23 август 2018 (МИА) - Во три штипски средни училишта во тек е уписот на ученици во прва годин... повеќе...

Штипските основни училишта се подготвуваат за почетокот на новата учебна година

Штипските основни училишта се подготвуваат за почетокот на новата учебна година

Штип, 22 Август 2018 (МИА) - Штипските основни училишта се подготвуваат за почетокот на новата учебн... повеќе...

Две фотоволтаични централи инсталирани на ФЕИТ

Две фотоволтаични централи инсталирани на ФЕИТ

Скопје, 22 август 2018 (МИА) - Две фотоволтаични централи со вкупна моќност од 22 киловата денеска б... повеќе...

Битолските училишта должат над 285 милиони денари

Битолските училишта должат над 285 милиони денари

Битола, 22 август 2018 (МИА) - Средните и основните училишта чиј основач е општина Битола имаат вкуп... повеќе...

Адеми: Преземаме активности да се подмират долговите на училиштата

Адеми: Преземаме активности да се подмират долговите на училиштата

Скопје, 22 август 2018 (МИА) - Не е само општина Битола која се соочува со проблеми и со долгови во ... повеќе...

МО: ВМРО-ДПМНЕ пласира лажни вести за да прикрие дека нема став за стратешките прашања

МО: ВМРО-ДПМНЕ пласира лажни вести за да прикрие дека нема став за стратешките прашања

Скопје, 21 август 2018 Се гледа хаосот во ВМРО-ДПМНЕ. Оваа партија бескрајно повторува веќе одговор... повеќе...

УКЛО-Битола подготвени за уписите на студенти бруцоши

УКЛО-Битола подготвени за уписите на студенти бруцоши

Битола, 21 август 2018 (МИА) - Универзитетот „Св.Климент Охридски“-Битола е подготвен за реализација... повеќе...

Уписите на Универзитетот „Гоце Делчев“ започнуваат на 29 август

Уписите на Универзитетот „Гоце Делчев“ започнуваат на 29 август

Струмица, 21 август 2018 (МИА) - Уписите на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип и во Наставниот цент... повеќе...

Македонски ученици на Меѓународен франкофонски камп во Тирана

Македонски ученици на Меѓународен франкофонски камп во Тирана

Крива Паланка, 21 август 2018 (МИА) – Две ученички од основното општинско училиште „Јоаким Крчовски“... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...