Образование и наука

Адеми: Преземаме активности да се подмират долговите на училиштата

Адеми: Преземаме активности да се подмират долговите на училиштата

Скопје, 22 август 2018 (МИА) - Не е само општина Битола која се соочува со проблеми и со долгови во ... повеќе...

 
МО: ВМРО-ДПМНЕ пласира лажни вести за да прикрие дека нема став за стратешките прашања

МО: ВМРО-ДПМНЕ пласира лажни вести за да прикрие дека нема став за стратешките прашања

Скопје, 21 август 2018 Се гледа хаосот во ВМРО-ДПМНЕ. Оваа партија бескрајно повторува веќе одговор... повеќе...

УКЛО-Битола подготвени за уписите на студенти бруцоши

УКЛО-Битола подготвени за уписите на студенти бруцоши

Битола, 21 август 2018 (МИА) - Универзитетот „Св.Климент Охридски“-Битола е подготвен за реализација... повеќе...

Уписите на Универзитетот „Гоце Делчев“ започнуваат на 29 август

Уписите на Универзитетот „Гоце Делчев“ започнуваат на 29 август

Струмица, 21 август 2018 (МИА) - Уписите на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип и во Наставниот цент... повеќе...

Македонски ученици на Меѓународен франкофонски камп во Тирана

Македонски ученици на Меѓународен франкофонски камп во Тирана

Крива Паланка, 21 август 2018 (МИА) – Две ученички од основното општинско училиште „Јоаким Крчовски“... повеќе...

Во штипските училишта ќе учат 397 првачиња

Во штипските училишта ќе учат 397 првачиња

Штип, 20 август 2018 (МИА) - Штипските основни училишта и оваа година ќе имаат помал број на запишан... повеќе...

МОН ги исполнило своите обврски за исплата на јулската плата на наставниците

МОН ги исполнило своите обврски за исплата на јулската плата на наставниците

Скопје, 18 август 2018 (МИА) - Платите за вработените во средното образование се веќе на нивните тра... повеќе...

НСОН реагира дека доцни платата за просветните работници

НСОН реагира дека доцни платата за просветните работници

Скопје, 18 август 2018 (МИА) - Независниот синдикат за образование и наука-НСОН денеска со прес-конф... повеќе...

Општина Кичево ќе додели стипендии за студентите во новата академска година

Општина Кичево ќе додели стипендии за студентите во новата академска година

Кичево, 17 август 2018 (МИА) - Општина Кичево ќе додели стипендии за редовни студенти кои ќе се запи... повеќе...

Министерот Адеми се сретна со кинеската амбасадорка Ликсиан

Министерот Адеми се сретна со кинеската амбасадорка Ликсиан

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - НР Кина ќе продолжи да ги поддржува политиките на Владата на Републик... повеќе...

Македонските универзитети и годинава ги нема на Шангајската листа

Македонските универзитети и годинава ги нема на Шангајската листа

Скопје, 15 август 2018 (МИА) - Македонските универзитети и годинава не се рангирани на Шангајската л... повеќе...

Средба на министерот Адеми co чешкиот амбасадор Томан

Средба на министерот Адеми co чешкиот амбасадор Томан

Скопје, 13 август 2018 (МИА) - Македонија и Чешка ќе продолжат да ја развиваат добрата соработка во ... повеќе...

Потпишан договор меѓу средните училишта од Крушево и Печуј, Унгарија

Потпишан договор меѓу средните училишта од Крушево и Печуј, Унгарија

Крушево, 5 август 2018 (МИА) - Средното училиште „Наум Наумовски Борче“ од Крушево со Центарот на ср... повеќе...

Слободни 5496 студентски легла, во тек електронското пријавување

Слободни 5496 студентски легла, во тек електронското пријавување

Скопје, 5 август 2018 (МИА) - Рокот за електронско пријавување на редовните студенти од втора и пови... повеќе...

Адеми: Наскоро ќе известиме за учебниците и ќе има пријатно изненадување

Адеми: Наскоро ќе известиме за учебниците и ќе има пријатно изненадување

Скопје, 31 јули 2018 (МИА) - Сите челници во општеството, а особено носителите на јавни и политички ... повеќе...

Адеми инфирмираше за капиталните инвестиции во образованието (видео)

Адеми инфирмираше за капиталните инвестиции во образованието (видео)

Скопје, 31 јули 2018 (МИА) - Во септември треба да завршат градежните работи од реконструкцијата на ... повеќе...

Привршува реконструкцијата на објектот на ОУ „Браќа Миладиновци“  кај Соколаната

Привршува реконструкцијата на објектот на ОУ „Браќа Миладиновци“ кај Соколаната

Куманово, 27 јули 2018 (МИА) - Привршува реконструкцијата на објектот на кумановското основно училиш... повеќе...

Мозаик

Дени де Вито на фестивал во Шпанија добитник на наградата за животно дело на

Американскиот актер Дени де Вито е добитник на наг...

Порномодел ги продава старите силикони за да си купи нови

Британскиот порно модел Тејлор Роуз ги постави сво...

Ел Макферсон во врска со разведен татко на четири деца

Светски познатиот модел Ел Макферсон која неодамна...

Емилија Кларк на невообичаен начин се опрости од серијата „Игра на тронови“

Британската актерка Емилија Кларк на невообичаен н...