Одбрана и безбедност

МВР: Секаков вид притисок, закана или уцена при гласањето ќе биде спречен и санкциониран

МВР: Секаков вид притисок, закана или уцена при гласањето ќе биде спречен и санкциониран

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Министерството за внатрешни работи, согласно своите законски надле... повеќе...

 
Полицаец нападнал заменик командир во Струмица

Полицаец нападнал заменик командир во Струмица

Струмица, 24 септември 2018 (МИА) - Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинит... повеќе...

МВР Билтен (ДПЛ)

МВР Билтен (ДПЛ)

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Во 00,20 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје, од Градскат... повеќе...

Кривични пријави за полицаец и цариник-син и татко од Струмица

Кривични пријави за полицаец и цариник-син и татко од Струмица

Струмица, 24 септември 2018 (МИА) - Полицаец во СВР Струмица М.Р (30) на 5 август годинава управувај... повеќе...

Кривични пријави за три бугарски државјанки за кражба на пари

Кривични пријави за три бугарски државјанки за кражба на пари

Тетово, 24 септември 2018 (МИА) - Три бугарски државјанки биле приведени од полицијата како осомниче... повеќе...

Дескоска: Министеството за правда нема надлежност, ниту може да се меша во разрешувањето на судиите

Дескоска: Министеството за правда нема надлежност, ниту може да се меша во разрешувањето на судиите

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Министеството за правда ниту има надлежност, ниту може да се меша ... повеќе...

Регистрирани два пожари во Скопско и еден во делчевско Звегор

Регистрирани два пожари во Скопско и еден во делчевско Звегор

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Во текот на вчерашниот ден регистрирани се три пожари, од кои два ... повеќе...

Пронајден починат прилепчанец во река кај „Подводенци“

Пронајден починат прилепчанец во река кај „Подводенци“

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) -  На место викано „Подводенци“ - Прилеп, во водите на локалната рек... повеќе...

Мотоциклист загина, а пешак е повреден во сообраќајка во Охрид

Мотоциклист загина, а пешак е повреден во сообраќајка во Охрид

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Мотоциклист загина, а пешак е тешко повреден во сообраќајка што се... повеќе...

МВР Билтен

МВР Билтен

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - На 23.09.2018 година во 18,30 часот било пријавено дека во Охрид, ... повеќе...

Две лица потешко, а 17 полесно повредени во сообраќајки викендов во Скопје

Две лица потешко, а 17 полесно повредени во сообраќајки викендов во Скопје

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Еден возач на мотоцикл и еден сопатник во автомобил се потешко пов... повеќе...

Акции на полицијата во полошко за спречување нелегалната сеча, транспорт и трговија со дрва

Акции на полицијата во полошко за спречување нелегалната сеча, транспорт и трговија со дрва

Тетово, 23 септември 2018 (МИА) - Три трактори со вкупно шест кубни метри нелегално исечени дрва и д... повеќе...

Кај гевгелиското село Смоквица откриени 83 мигранти

Кај гевгелиското село Смоквица откриени 83 мигранти

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Македонската полиција денеска кај село Смоквица пронајде 83 илегал... повеќе...

МВР Билтен (ДПЛ)

МВР Билтен (ДПЛ)

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Утринава во 6:00 часот К.З (21) од околната гостиварска населба Ци... повеќе...

Шестмина Иранци без документи затекнати на автобуската станица во Охрид

Шестмина Иранци без документи затекнати на автобуската станица во Охрид

Охрид, 23 септември 2018 (МИА) – Во охридската полиција утрово се приведени шест лица, странски држа... повеќе...

Спасовски: Институциите гарантираат беспрекорно спроведување на референдумот (видео)

Спасовски: Институциите гарантираат беспрекорно спроведување на референдумот (видео)

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Правото на глас е неприкосновено и никој не смее да го загрози. Та... повеќе...

Во Арачиново нападнато момче со нож во расправија за движење по улица

Во Арачиново нападнато момче со нож во расправија за движење по улица

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Поради расправија за движење по улица во скопското село Арачиново ... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...