Одбрана и безбедност

Кривични пријави за три бугарски државјанки за кражба на пари

Кривични пријави за три бугарски државјанки за кражба на пари

Тетово, 24 септември 2018 (МИА) - Три бугарски државјанки биле приведени од полицијата како осомниче... повеќе...

 
Дескоска: Министеството за правда нема надлежност, ниту може да се меша во разрешувањето на судиите

Дескоска: Министеството за правда нема надлежност, ниту може да се меша во разрешувањето на судиите

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Министеството за правда ниту има надлежност, ниту може да се меша ... повеќе...

Регистрирани два пожари во Скопско и еден во делчевско Звегор

Регистрирани два пожари во Скопско и еден во делчевско Звегор

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Во текот на вчерашниот ден регистрирани се три пожари, од кои два ... повеќе...

Пронајден починат прилепчанец во река кај „Подводенци“

Пронајден починат прилепчанец во река кај „Подводенци“

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) -  На место викано „Подводенци“ - Прилеп, во водите на локалната рек... повеќе...

Мотоциклист загина, а пешак е повреден во сообраќајка во Охрид

Мотоциклист загина, а пешак е повреден во сообраќајка во Охрид

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Мотоциклист загина, а пешак е тешко повреден во сообраќајка што се... повеќе...

МВР Билтен

МВР Билтен

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - На 23.09.2018 година во 18,30 часот било пријавено дека во Охрид, ... повеќе...

Две лица потешко, а 17 полесно повредени во сообраќајки викендов во Скопје

Две лица потешко, а 17 полесно повредени во сообраќајки викендов во Скопје

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Еден возач на мотоцикл и еден сопатник во автомобил се потешко пов... повеќе...

Акции на полицијата во полошко за спречување нелегалната сеча, транспорт и трговија со дрва

Акции на полицијата во полошко за спречување нелегалната сеча, транспорт и трговија со дрва

Тетово, 23 септември 2018 (МИА) - Три трактори со вкупно шест кубни метри нелегално исечени дрва и д... повеќе...

Кај гевгелиското село Смоквица откриени 83 мигранти

Кај гевгелиското село Смоквица откриени 83 мигранти

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Македонската полиција денеска кај село Смоквица пронајде 83 илегал... повеќе...

МВР Билтен (ДПЛ)

МВР Билтен (ДПЛ)

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Утринава во 6:00 часот К.З (21) од околната гостиварска населба Ци... повеќе...

Шестмина Иранци без документи затекнати на автобуската станица во Охрид

Шестмина Иранци без документи затекнати на автобуската станица во Охрид

Охрид, 23 септември 2018 (МИА) – Во охридската полиција утрово се приведени шест лица, странски држа... повеќе...

Спасовски: Институциите гарантираат беспрекорно спроведување на референдумот (видео)

Спасовски: Институциите гарантираат беспрекорно спроведување на референдумот (видео)

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Правото на глас е неприкосновено и никој не смее да го загрози. Та... повеќе...

Во Арачиново нападнато момче со нож во расправија за движење по улица

Во Арачиново нападнато момче со нож во расправија за движење по улица

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Поради расправија за движење по улица во скопското село Арачиново ... повеќе...

Пријавен биоенергичар за полови дејства врз 16 годишна девојка

Пријавен биоенергичар за полови дејства врз 16 годишна девојка

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Биоенергичар од Битола со иницјали М.Н., според пријава во полициј... повеќе...

МВР Билтен

МВР Билтен

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Во угостителски објект „Клуб станица 26“ на ул. „Јордан Мијалков“ ... повеќе...

За пет дена откриени 121 мигрант на граничната линија кај Лојане

За пет дена откриени 121 мигрант на граничната линија кај Лојане

Скопје, 23 септември (МИА) - Полицијата спречи илегален влез во Македонија од Србија на 121 мигрант ... повеќе...

Откриени 55 возачи под дејство на алкохол ноќеска во Скопје

Откриени 55 возачи под дејство на алкохол ноќеска во Скопје

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) -  Присуство на алкохол во крвта е утврдено кај 55 од вкупно 133 алк... повеќе...

Мозаик

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...

Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на чети...

Меган Маркл во живанши-тоалета од 2.510 фунти

На традиционалната средба со припадници на маорска...