Одбрана и безбедност

МВР Билтен

МВР Билтен

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - На 19.09.2018 година во 13.05 часот на ул.„Партизанска“ во Битола ... повеќе...

 
Прес-конференција на министерките за одбрана на Македонија и на Германија, Шекеринска и Фон дер Лаин (во живо)

Прес-конференција на министерките за одбрана на Македонија и на Германија, Шекеринска и Фон дер Лаин (во живо)

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Во Министерството за одбрана во тек е прес-конференцијата на минис... повеќе...

МВР: Исчистен е станот во „Скопјанка“ од непријатната миризба

МВР: Исчистен е станот во „Скопјанка“ од непријатната миризба

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Станот во зградата во ТЦ „Скопјанка“ во Аеродром, од каде синоќа с... повеќе...

Реа од употребени пелени причина за евакуација на жителите во ТЦ „Скопјанка“

Реа од употребени пелени причина за евакуација на жителите во ТЦ „Скопјанка“

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Непријатна миризба од употребени пелени е причината за евакуација ... повеќе...

Стејт департмент: Македонија соработува во антитерористичките напори

Стејт департмент: Македонија соработува во антитерористичките напори

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Македонија соработува со Соединетите Американски Држави во антитер... повеќе...

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин во Македонија (видео)

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин во Македонија (видео)

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин денеска прес... повеќе...

Во Кривичен денеска рочишта за четири предмети на СЈО

Во Кривичен денеска рочишта за четири предмети на СЈО

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржат рочишта за ... повеќе...

Тешко повредени пешак и мотоциклист во сообраќајки во Скопје

Тешко повредени пешак и мотоциклист во сообраќајки во Скопје

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Пешак и возач на мотоцикл се тешко повредени, а шест лица се здоби... повеќе...

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин во Македонија

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин во Македонија

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин денеска ќе п... повеќе...

Инспектори треба да утврдат дали е безбедно враќањето на евакуираните жители во ТЦ „Скопјанка“

Инспектори треба да утврдат дали е безбедно враќањето на евакуираните жители во ТЦ „Скопјанка“

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Жителите од станбениот комплекс во ТЦ „Скопјанка“ во скопската опш... повеќе...

Триесетдневен притвор за три лица за разбојништво во агенција за трансфер на пари во Тетово

Триесетдневен притвор за три лица за разбојништво во агенција за трансфер на пари во Тетово

Тетово, 19 септември 2018 (МИА) - Три лица добија 30 дена притвор од судија во претходна постапка пр... повеќе...

Евакуирани жителите од станбениот комплекс во ТЦ „Скопјанка“

Евакуирани жителите од станбениот комплекс во ТЦ „Скопјанка“

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Поради остар мирис кој го отежнува дишењето евакуирани се жителите... повеќе...

Спасовски: Кооперативност, соработка, комуникација неопходни за справување со проблемот на миграциите

Спасовски: Кооперативност, соработка, комуникација неопходни за справување со проблемот на миграциите

Охрид, 19 септември 2018 (МИА) - Kризата со мигрантите со која се соочивме пред три години покажа де... повеќе...

Уапсени две лица од скопско и одземени 12 гасни пиштоли

Уапсени две лица од скопско и одземени 12 гасни пиштоли

Тетово, 19 септември 2018 (МИА) - Дванаесет гасни пиштоли биле одземени, а две лица биле приведени с... повеќе...

Во Битола се одбележува Европската недела на мобилност

Во Битола се одбележува Европската недела на мобилност

Битола, 19 септември 2018 (МИА) - Општина Битола се приклучи на јавната кампања која во Европа ја ре... повеќе...

Бугарин измамен во Кривогаштани, платил 500.000 денари за пиперки, но не ги добил

Бугарин измамен во Кривогаштани, платил 500.000 денари за пиперки, но не ги добил

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Бугарскиот државјанин П.К.(43) од Софија е оштетен за 483.640 дена... повеќе...

Две лица на рулет противправно „ќариле“ 1,5 милион денари

Две лица на рулет противправно „ќариле“ 1,5 милион денари

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривични пријави проти... повеќе...