• A-
  • A
  • A+
петок, 25 мај 2018, 

Правосудство

Ослободителна пресуда за поранешниот директор на штипски „Исар“

Ослободителна пресуда за поранешниот директор на штипски „Исар“

Штип, 23 мај 2018 (МИА) - Судечкиот совет од Основниот суд во Штип денеска му изрече ослободителна п... повеќе...

 
Пресуда за „Тенк“- Ѓоко Поповски осуден на 6,6 години, Груевски доби две години затвор

Пресуда за „Тенк“- Ѓоко Поповски осуден на 6,6 години, Груевски доби две години затвор

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) - Поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски денеска ... повеќе...

Одбраната на Груевски ќе поднесе сериозна жалба на пресудата за „Тенк“

Одбраната на Груевски ќе поднесе сериозна жалба на пресудата за „Тенк“

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) – Адвокатот на Никола Груевски, Димитар Дангов по изрекувањето на пресудат... повеќе...

Пресуда за „Тенк“- Ѓоко Поповски осуден на 6,6  години, Груевски доби две години затвор

Пресуда за „Тенк“- Ѓоко Поповски осуден на 6,6 години, Груевски доби две години затвор

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) – Поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски денеска ... повеќе...

Во „Монтрум“ денеска изјава дава обвинетиот Хаки Азири

Во „Монтрум“ денеска изјава дава обвинетиот Хаки Азири

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) – Со исказ на обвинетиот Хаки Азири денеска во Кривичниот суд во Скопје пр... повеќе...

Ново рочиште за „Траекторија“ на 29 мај

Ново рочиште за „Траекторија“ на 29 мај

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) - Адвокатот Димитар Дангов на денешното рочиште за предметот „Траекторија“... повеќе...

Oбвинение за 13 лица за вооружениот инцидент во Мала Речица

Oбвинение за 13 лица за вооружениот инцидент во Мала Речица

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) - Основното јавно обвинителство Тетово поднесе обвинение против 13 лица за... повеќе...

Нови рочишта за „Монструм“ и „Траекторија“

Нови рочишта за „Монструм“ и „Траекторија“

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат рочишта за предметите на СЈ... повеќе...

Груевски ќе ја слушне пресудата за „Тенк“

Груевски ќе ја слушне пресудата за „Тенк“

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) - Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде... повеќе...

Зиков: Не сум задоволен од пресудата за Ѓоко Поповски

Зиков: Не сум задоволен од пресудата за Ѓоко Поповски

Скопје, 22 мај 2018 (МИА) - Адвокатот на осудениот Ѓоко Поповски, Стерјо Зиков попладнево изрази нез... повеќе...

Судот утврди и притвор  за Ѓоко Поповски во предметот „Триста“

Судот утврди и притвор за Ѓоко Поповски во предметот „Триста“

Скопје, 22 мај 2018 (МИА) - На поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски, покр... повеќе...

На 6 јули во Кривичен ќе се слушаат аудуо снимките за предметот „Титаник 2“

На 6 јули во Кривичен ќе се слушаат аудуо снимките за предметот „Титаник 2“

Скопје, 22 мај 2018 (МИА) – Со доказна постапка во која ќе бидат преслушани два телефонски разговори... повеќе...

Девет години затвор за Ѓоко Поповски во предметот „Триста“

Девет години затвор за Ѓоко Поповски во предметот „Триста“

Скопје, 22 мај 2018 (МИА) - Поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски денеска ... повеќе...

Апелациски ја укина пресудата за екс кавадаречкиот градоначалник за поткуп

Апелациски ја укина пресудата за екс кавадаречкиот градоначалник за поткуп

Кавадарци, 22 мај 2018 (МИА) -  Апелацискиот суд Скопје ја укина пресудата со која поранешниот кавад... повеќе...

Пресуда за Поповски за случајот  „Триста“

Пресуда за Поповски за случајот „Триста“

Скопје, 22 мај 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд денеска ќе биде соопштена пресудата за предметот „Трис... повеќе...

Седница на Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи во правосудниот сектор

Седница на Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи во правосудниот сектор

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи во пра... повеќе...

Расправата за „Титаник“ продолжува на 28 мај

Расправата за „Титаник“ продолжува на 28 мај

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Со воведни говори на останатите адвокати на одбраната на обвинетите во п... повеќе...