• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Правосудство

Тасевски: Лица со фантомки се закануваа дека ќе не убијат

Тасевски: Лица со фантомки се закануваа дека ќе не убијат

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Со сведочењето на Сашо Тасевски вечерва во 23 часот заврши целодне... повеќе...

 
Заврши денешното рочиште за „27 април“, судењето продолжува на 25 септември

Заврши денешното рочиште за „27 април“, судењето продолжува на 25 септември

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Со сведочењето на Сашо Тасевски вечерва во 23 часот заврши целодне... повеќе...

Тасевски: Лица со фантомки се закануваа дека ќе не убијат

Тасевски: Лица со фантомки се закануваа дека ќе не убијат

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Лица со фантомки се закануваа дека ќе бидеме ликвидирани, не пцуеј... повеќе...

За „27 април“ во Кривичен суд сведочи Сашо Тасевски

За „27 април“ во Кривичен суд сведочи Сашо Тасевски

Скопје, 21, септември 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд во Скопје со сведочење на Сашо Тасевски вечерва... повеќе...

Во штипскиот затвор отворено катче за децата на осудените лица

Во штипскиот затвор отворено катче за децата на осудените лица

Штип, 21 септември 2018 (МИА) - Штипскиот затвор е прв кој отвори катче за децата на осудените лица.... повеќе...

Поведена постапка за двајца стружани што организирале пренос на дрога

Поведена постапка за двајца стружани што организирале пренос на дрога

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Основното јавно обвинителство Струга започна истражна постапка про... повеќе...

Дескоска: Само со учество на јавноста се обезбедува легитимноста на судската одлука

Дескоска: Само со учество на јавноста се обезбедува легитимноста на судската одлука

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Министерката за правда Рената Дескоска го поздрави формирањето на ... повеќе...

ОЈО ќе истражува евентуална злоупотреба на малолетно лице за случајот „Скопјанка“

ОЈО ќе истражува евентуална злоупотреба на малолетно лице за случајот „Скопјанка“

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас... повеќе...

Дудуш и Мрѓа сведочеа за закани, навреди и физички напади на 27 април

Дудуш и Мрѓа сведочеа за закани, навреди и физички напади на 27 април

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) – Со сведочење на градоначалникот на Шуто Оризари Курто Дудуш денеск... повеќе...

ЈОРМ формира комисија за евентуални нерегуларности на референдумот

ЈОРМ формира комисија за евентуални нерегуларности на референдумот

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Јавното обвинителство ќе ги следи евентуалните противправности при... повеќе...

Продолжува судењето за „27 април“

Продолжува судењето за „27 април“

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Со сослушување на сведоци предложени од обвинителствово денеска во... повеќе...

Истрага против три лица за разбојништво во менувачница во Тетово

Истрага против три лица за разбојништво во менувачница во Тетово

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Основното јавно обвинителство Тетово донесе наредба за спроведувањ... повеќе...

Судијата Панчевски на распит во Јавното обвинителство

Судијата Панчевски на распит во Јавното обвинителство

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Судијата Владимир Панчевски денеска беше на распит во Јавното обви... повеќе...

Судско-медиумски совет за јакнење на судската транспарентност

Судско-медиумски совет за јакнење на судската транспарентност

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Судии и новинари ќе соработуваат за јакнење и афирмација на судска... повеќе...

Регионална работилница за Судско медиумскиот совет

Регионална работилница за Судско медиумскиот совет

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Во организација на Здружението на судии на Република Македонија де... повеќе...

Побаран притвор за две лица за рабојништво на бензинска пумпа во Велешта, Струшко

Побаран притвор за две лица за рабојништво на бензинска пумпа во Велешта, Струшко

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга д... повеќе...

Прекинато судењето за „27 април“, ново рочиште на 21 септември

Прекинато судењето за „27 април“, ново рочиште на 21 септември

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - По разговорот со лекарите од Итната медицинска помош, судијката До... повеќе...