• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Правосудство

Ферид Мухиќ и Курто Дудуш ќе сведочат за „27 април“

Ферид Мухиќ и Курто Дудуш ќе сведочат за „27 април“

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Со сослушување на сведоците Ферид Мухиќ, Курто Дудуш, Сашко Коцевс... повеќе...

 
Во Кривичен ново рочиште за „Тревник“

Во Кривичен ново рочиште за „Тревник“

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржи рочиште за с... повеќе...

Уставен ќе одлучува по иницијативите за одлуката за референдумот

Уставен ќе одлучува по иницијативите за одлуката за референдумот

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Уставниот суд на денешната седница треба да одлучува за уставноста... повеќе...

На 12 октомври ќе се читаат СМС пораките во случајот „Траекторија“

На 12 октомври ќе се читаат СМС пораките во случајот „Траекторија“

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - На 12 и 26 октомври со читање на СМС пораки ќе продолжи судското р... повеќе...

ОЈО Скопје изврши увид на местото на сообраќајката во Ново Лисиче

ОЈО Скопје изврши увид на местото на сообраќајката во Ново Лисиче

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Дежурен јавен обвинител синоќа изврши увид на местото на тешката с... повеќе...

Судењето за „Траекторија“ продолжи со слушање „бомби“

Судењето за „Траекторија“ продолжи со слушање „бомби“

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Во Кривичен суд продолжи судењето за предметот „Траекторија" на Сп... повеќе...

Нови рочишта за „Траекторија“ и „Тенк“

Нови рочишта за „Траекторија“ и „Тенк“

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат рочишта за предмети... повеќе...

ОЈО Скопје поведе постапка против три лица за нападот на полицајци во Шуто Оризари

ОЈО Скопје поведе постапка против три лица за нападот на полицајци во Шуто Оризари

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Јавното обвинителството Скопје поведе постапка за сторено кривич... повеќе...

Ивановски: Во Уставен да преовлада разумот, а не политиканството при одлучувањето за референдумот

Ивановски: Во Уставен да преовлада разумот, а не политиканството при одлучувањето за референдумот

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) – Иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референд... повеќе...

Триесетдневен притвор за скопјанец за поседување оружје

Триесетдневен притвор за скопјанец за поседување оружје

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Основното јавно обвинителство Скопје започна истрага против 53-год... повеќе...

Нови рочишта за „Насилство во Центар“ и раздвоената постапка за „Тенк“ на СЈО

Нови рочишта за „Насилство во Центар“ и раздвоената постапка за „Тенк“ на СЈО

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) -  Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат рочишта за предметит... повеќе...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Скопје, 16 септември 2018 (МИА) - Народниот правобранител утре ќе отвори бесплатна телефонска линија... повеќе...

СЈО: Четворица судии работеле по политички нарачки

СЈО: Четворица судии работеле по политички нарачки

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Специјалното јавно обвинителсто во Посебниот извештај што го објав... повеќе...

СЈО го објави шестмесечниот извештај - бара да биде автономна институција

СЈО го објави шестмесечниот извештај - бара да биде автономна институција

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Специјалното јавно обвинтелство го објави извештајот за своето раб... повеќе...

Судењето за „Топлик“ продолжува на 21 септември

Судењето за „Топлик“ продолжува на 21 септември

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Судењето за „Топлик“, каде првоосомничен е ексминистерот за трансп... повеќе...

Тројца сведоци во „Топлик“ ќе бидат приведени за следното рочиште

Тројца сведоци во „Топлик“ ќе бидат приведени за следното рочиште

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Со сослушување сведоци денеска во Кривичниот суд во Скопје продолж... повеќе...

 Продолжува судењето за „Топлик“ на СЈО

Продолжува судењето за „Топлик“ на СЈО

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за случајот „... повеќе...

Мозаик

Се вљубил на прв поглед, му го дала бројот, а потоа му го украле телефонот

Британецот Ден Милингтон на Ибица запознал девојка...

Kолумбиjа затвори музеј на Пабло Ескобар

Колумбискиот град Меделин, во соработка со миграци...

Во Лас Вегас се отвора музеј на марихуаната

Музеј на марихуаната денеска ќе биде отворен во „г...

Ким Џонг-ун му подари два тона печурки на својот јужнокорејски колега

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, му подари ...

Брус Гринвуд ќе глуми во продолжението на „Сјаење"

Холивудскиот ветеран Брус Гринвуд ќе има своја уло...