Правосудство

СЈО го објави шестмесечниот извештај - бара да биде автономна институција

СЈО го објави шестмесечниот извештај - бара да биде автономна институција

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Специјалното јавно обвинтелство го објави извештајот за своето раб... повеќе...

 
Судењето за „Топлик“ продолжува на 21 септември

Судењето за „Топлик“ продолжува на 21 септември

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Судењето за „Топлик“, каде првоосомничен е ексминистерот за трансп... повеќе...

Тројца сведоци во „Топлик“ ќе бидат приведени за следното рочиште

Тројца сведоци во „Топлик“ ќе бидат приведени за следното рочиште

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Со сослушување сведоци денеска во Кривичниот суд во Скопје продолж... повеќе...

 Продолжува судењето за „Топлик“ на СЈО

Продолжува судењето за „Топлик“ на СЈО

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за случајот „... повеќе...

Локвенец: Очигледна беше намерата на толпата да се упати кон Заев, Џафери и Села

Локвенец: Очигледна беше намерата на толпата да се упати кон Заев, Џафери и Села

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) – Со сослушување на пратеникот Хари Локвенец од СДСМ заврши денешнот... повеќе...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Народниот правобранител во пресрет на престојниот референдум од по... повеќе...

Атанасов: Се уште ги слушам заканите од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ од пред настаните од 27 април

Атанасов: Се уште ги слушам заканите од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ од пред настаните од 27 април

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Се уште ги слушам заканите од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои ги упа... повеќе...

Срѓан Керим и Јана Станисављева на распит во СЈО

Срѓан Керим и Јана Станисављева на распит во СЈО

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Поранешната директорка на Медиа принт Македонија (МПМ) Јана Станис... повеќе...

Ибраими: Ниту Ердоган нема да те спаси

Ибраими: Ниту Ердоган нема да те спаси

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Откако беше сослушан пратеникот од Партијата на Движење на Турците... повеќе...

Апелација се уште без одлука за Груевски и Поповски за „Тенк“

Апелација се уште без одлука за Груевски и Поповски за „Тенк“

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Апелацискиот суд Скопје се уште нема донесено одлука по жалбата на... повеќе...

Судењето за 27 април продолжи со сослушување на сведокот Ибраими

Судењето за 27 април продолжи со сослушување на сведокот Ибраими

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Судскиот процес за случувањата во Собранието на Република Македони... повеќе...

„Таргет-Тврдина“ одложено за 8 октомври

„Таргет-Тврдина“ одложено за 8 октомври

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Денешното рочиште за предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното ја... повеќе...

Локвенец, Атанасов, Ибраими и Кузмановска ќе сведочат за „27 април“

Локвенец, Атанасов, Ибраими и Кузмановска ќе сведочат за „27 април“

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Судскиот процес за случувањата во Собранието на Република Македони... повеќе...

Продолжува судењето за „Таргет-Тврдина“ на СЈО

Продолжува судењето за „Таргет-Тврдина“ на СЈО

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за ... повеќе...

ОЈО ги истражува злоупотребите на АКМИС-от, неколку лица повикани да дадат исказ

ОЈО ги истражува злоупотребите на АКМИС-от, неколку лица повикани да дадат исказ

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Основното јавно обвинителство Скопје во континуитет презема дејств... повеќе...

Судењето за „Титаник“ одложено за 24 септември поради болест на Протуѓер

Судењето за „Титаник“ одложено за 24 септември поради болест на Протуѓер

Скопје, 12 септември, 2018 (МИА) - Поради болест на обвинетиот Мартин Протуѓер судењето за предметот... повеќе...

Нови рочишта за „Титаник“, „Тенк“ и „Насилство во Центар“

Нови рочишта за „Титаник“, „Тенк“ и „Насилство во Центар“

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) -  Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат рочишта за предметит... повеќе...

Мозаик

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...