• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Правосудство

Делегација од Уставниот суд на Република Турција во посета на Македонија

Делегација од Уставниот суд на Република Турција во посета на Македонија

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Делегација на Уставниот суд на Република Турција предводена од прет... повеќе...

 
Спасовски на сведочењето за 27 април: Оттука нема живи да излезете, сите ќе ве убиеме

Спасовски на сведочењето за 27 април: Оттука нема живи да излезете, сите ќе ве убиеме

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Беспомошност, страв за сопствените животи, разочараност и згрозенот... повеќе...

Роднина на еден од обвинетите отстранета од судница, носела солзавец

Роднина на еден од обвинетите отстранета од судница, носела солзавец

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд на продолжението на рочиштето за настаните од 27 ... повеќе...

Заев го препозна Игор Југ како едно од лицата кои носеле оружје на 27 април

Заев го препозна Игор Југ како едно од лицата кои носеле оружје на 27 април

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев на денешното сведочење во Кривичниот суд за на... повеќе...

Почна сведочењето на Заев за 27 април: Ни се закануваа дека ќе не убијат

Почна сведочењето на Заев за 27 април: Ни се закануваа дека ќе не убијат

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Ни се закануваа дека ќе не убијат. Безмалку два часа трпевме физичк... повеќе...

ССНМ ја поздрави одлуката на Кривичен за лицето одговорно за напад врз екипа на „А1он“

ССНМ ја поздрави одлуката на Кривичен за лицето одговорно за напад врз екипа на „А1он“

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССН... повеќе...

Мемеди е убеден дека постои сценарио за настаните од 27 април во Собранието

Мемеди е убеден дека постои сценарио за настаните од 27 април во Собранието

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Претеникот Весел Мемеди кој во Кривичен суд сведочи за настаните од... повеќе...

Кривичен побара разрешување на Даштевски од Комисијата за заштита од дискриминација

Кривичен побара разрешување на Даштевски од Комисијата за заштита од дискриминација

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Основниот суд Скопје 1 во вторникот покрена иницијатива до Собрание... повеќе...

По три часа распит заврши сведочењето на Никола Тодоров во случајот „27 април“

По три часа распит заврши сведочењето на Никола Тодоров во случајот „27 април“

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) – По повеќе од три часа заврши сведочењето на поранешниот пратеник Ни... повеќе...

На 20 септември ќе се слушаат „бомби“ за „Тортура“, без присуство на јавност

На 20 септември ќе се слушаат „бомби“ за „Тортура“, без присуство на јавност

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Со слушање на 35 дополнителни аудио снимки, судењето по предметот „... повеќе...

Потпишан Меморандум за унапредување на состојбите во судството

Потпишан Меморандум за унапредување на состојбите во судството

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Подобрување на транспарентноста, правната сигурност и ефикасноста н... повеќе...

Тодоров го маскирал Села во полицаец, а Шекеринска во докторка за да ги извлече од Собрание

Тодоров го маскирал Села во полицаец, а Шекеринска во докторка за да ги извлече од Собрание

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) – Никола Тодоров, поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ кој денеска свед... повеќе...

Никола Тодоров сведочи за насилствата во Собранието на 27 април

Никола Тодоров сведочи за насилствата во Собранието на 27 април

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) – Со сослушување на сведокот Никола Тодоров почна денешното рочиште в... повеќе...

Одбраната бара да не се слушаат снимки во предметот „Тортура“

Одбраната бара да не се слушаат снимки во предметот „Тортура“

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Со изведување на докази на Специјалното јавно обвинителство, односн... повеќе...

Продолжува судењето за „Тортура“

Продолжува судењето за „Тортура“

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Со изведување материјални докази денеска во Кривичниот суд треба да... повеќе...

Заев и Спасовски ќе сведочат за случувањата во Собранието на 27 април

Заев и Спасовски ќе сведочат за случувањата во Собранието на 27 април

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Со сослушување на сведоци предложени од обвинителството во Кривични... повеќе...

Зекири заврши со сведочењето во Кривичен суд за настаните од 27 април

Зекири заврши со сведочењето во Кривичен суд за настаните од 27 април

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Пратеникот Мухамед Зекири кој денеска сведочеше за настаните од 27 ... повеќе...