• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Правосудство

Манчевски четири часа сведочеше на судењето за „27 април“

Манчевски четири часа сведочеше на судењето за „27 април“

Скопје, 31 август 2018 (МИА) – По четири часа заврши испрашувањето од обвинителството и одбраната на... повеќе...

 
Одбиени барањата за изземање на судечкиот совет и в.д. претседателката на Апелација

Одбиени барањата за изземање на судечкиот совет и в.д. претседателката на Апелација

Скопје, 31 август 2018 (МИА) - Одбиени се барањата за изземање на судечкиот совет и в.д. претседател... повеќе...

Се чекаат одлуките за барањата за изземање на судечкиот совет и в.д. претседателката на Апелација

Се чекаат одлуките за барањата за изземање на судечкиот совет и в.д. претседателката на Апелација

Скопје, 31 август 2018 (МИА) - Во Апелација се уште не се соопштува одлуката по барањето за изземање... повеќе...

СЈО бара повторно спојување на постапката за Јанкулоска во „Таргет Тврдина“

СЈО бара повторно спојување на постапката за Јанкулоска во „Таргет Тврдина“

Скопје, 31 август 2018 (МИА) – Со задоцнување од 40-ина минути поради недоразбирање во врска со одла... повеќе...

Манчевски за „27 април“: Добивавме закани дека ќе бидеме убиени

Манчевски за „27 април“: Добивавме закани дека ќе бидеме убиени

Скопје, 31 август 2018 (МИА) - Сите 33 обвинети за случувањата на 27 април во Собранието на Републик... повеќе...

Заврши сослушувањето на загрозениот сведок во „Монструм“

Заврши сослушувањето на загрозениот сведок во „Монструм“

Скопје, 31 август 2018 (МИА) - Судењето за случајот „Монструм“ на Специјалното јавно обвинителство з... повеќе...

Одбиено барањето за одложување на седницата на Апелација, се бара изземање на Судечкиот совет

Одбиено барањето за одложување на седницата на Апелација, се бара изземање на Судечкиот совет

Скопје, 31 август 2018 (МИА) - Судечкиот совет во Апелацискиот суд не го прифати барањето на адвокат... повеќе...

Адвокатите на Груевски и Поповски побараа одложување на јавната седница на Апелација

Адвокатите на Груевски и Поповски побараа одложување на јавната седница на Апелација

Скопје, 31 август 2018 (МИА) – Сo мало задоцнување во Апелацискиот суд почна, но веднаш на почетокот... повеќе...

Во Кривичен продолжува „Таргет-Тврдина“ на СЈО

Во Кривичен продолжува „Таргет-Тврдина“ на СЈО

Скопје, 31 август 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд Скопје, денеска ќе продолжи судското рочиште за пре... повеќе...

Манчевски, Ременски и Богоевски ќе сведочат за „27 април“

Манчевски, Ременски и Богоевски ќе сведочат за „27 април“

Скопје, 31 август 2018 (МИА) - Судскиот процес за случувањата во Собранието на Република Македонија ... повеќе...

Продолжува сослушувањето на загрозениот сведок во „Монструм“

Продолжува сослушувањето на загрозениот сведок во „Монструм“

Скопје, 31 август 2018 (МИА) - Судењето за случајот „Монструм“ на Специјалното јавно обвинителство, ... повеќе...

Апелација одлучува за затворската казна на Груевски за „Тенк“

Апелација одлучува за затворската казна на Груевски за „Тенк“

Скопје, 31 август 2018 (МИА) – Апелацискиот суд во Скопје денеска треба да одлучува по жалбата на по... повеќе...

Раздвоената постапка за „Тенк“ продолжува на 4 септември

Раздвоената постапка за „Тенк“ продолжува на 4 септември

Скопје, 30 август 2018 (МИА) – Судењето на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкул... повеќе...

Кривичен суд: Судиите во целост ги почитуваат правата на странките

Кривичен суд: Судиите во целост ги почитуваат правата на странките

Скопје, 30 август 2018 (МИА) - Во однос на наводите на странките кои постапуваат во предметите на Сп... повеќе...

Сослушани тројца сведоци во раздвоената постапка за „Тенк“

Сослушани тројца сведоци во раздвоената постапка за „Тенк“

Скопје, 30август 2018 (МИА) – Тројца сведоци кои учествувале во јавната набавка на луксузниот „мерце... повеќе...

По еден сослушан сведок, „Насилство во Центар“ одложено за 17 септември

По еден сослушан сведок, „Насилство во Центар“ одложено за 17 септември

Скопје, 30август 2018 (МИА) – По сослушувањето на само еден сведок денеска во кривичнот суд Скопје с... повеќе...

Дескоска: Измените на Законот спречување на корупција на јавна расправа

Дескоска: Измените на Законот спречување на корупција на јавна расправа

Скопје, 30 август 2018 (МИА) - Нов состав на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК),... повеќе...