• A-
  • A
  • A+
петок, 25 мај 2018, 

Внатрешна политика

Џафери се сретна со потпретседателот на српското Собрание, Маринковиќ

Џафери се сретна со потпретседателот на српското Собрание, Маринковиќ

Скопје, 25 мај 2018 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери во рам... повеќе...

 
Премиерот Заев на аудиенција кај папата Франциск

Премиерот Заев на аудиенција кај папата Франциск

Скопје, 25 мај 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев денеска во рамки на посетата на Република Италија и... повеќе...

Заев - Борисов во Рим: Мисијата на св.Кирил и Методиј е порака за дијалог и меѓусебно разбирање

Заев - Борисов во Рим: Мисијата на св.Кирил и Методиј е порака за дијалог и меѓусебно разбирање

Скопје, 24 мај 2018 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во придруж... повеќе...

Честитка од Иванов по повод 24 Мај, Денот на светите браќа Кирил и Методиј

Честитка од Иванов по повод 24 Мај, Денот на светите браќа Кирил и Методиј

Скопје, 24 мај 2018 (МИА) - Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати честитка по по... повеќе...

Честитка од Џафери по повод 24 мај, Денот на светите браќа Кирил и Методиј

Честитка од Џафери по повод 24 мај, Денот на светите браќа Кирил и Методиј

Скопје, 24 мај 2018 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери упати ... повеќе...

Македонија и Бугарија на заедничко поклонение во Рим во чест на св. Кирил

Македонија и Бугарија на заедничко поклонение во Рим во чест на св. Кирил

Скопје, 24 мај 2018 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев со делегаци... повеќе...

ТВ Дуел: Заев:Македонија е на вистинскиот пат; Мицкоски: Не гледаме ништо друго освен лоши проекти и разочарување

ТВ Дуел: Заев:Македонија е на вистинскиот пат; Мицкоски: Не гледаме ништо друго освен лоши проекти и разочарување

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) - Македонија конечно после 11 години зачмаеност е на вистинскиот пат кон с... повеќе...

ТВ Дуел Заев - Мицкоски: Граѓаните очекуваат решение за името, потребно е лидерство

ТВ Дуел Заев - Мицкоски: Граѓаните очекуваат решение за името, потребно е лидерство

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) - Македонија нема алтернатива освен итеграцијата во НАТО и ЕУ, затоа е важ... повеќе...

ТВ Дуел Заев - Мицкоски: Потребно е време за целосно ослободување на судството (ВИДЕО)

ТВ Дуел Заев - Мицкоски: Потребно е време за целосно ослободување на судството (ВИДЕО)

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) - Верувам дека граѓаните на Македонија заслужуваат да добијат отворени суд... повеќе...

Заев и Мицкоски на прв ТВ дуел ( Видео )

Заев и Мицкоски на прв ТВ дуел ( Видео )

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) - На Македонската телевизија вечерва почна првиот ТВ дуел меѓу претседател... повеќе...

Заев-Палмер: Поддршка од Вашингтон за евро-атланските интеграции и за разговорите за спорот со името

Заев-Палмер: Поддршка од Вашингтон за евро-атланските интеграции и за разговорите за спорот со името

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев, попладневно во Скопје одржа средба со вршителот на... повеќе...

Средба на претседателот на Собранието Џафери со српската колешка Гојковиќ

Средба на претседателот на Собранието Џафери со српската колешка Гојковиќ

Скопје, 23 мај 2018 Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, својата д... повеќе...

Џафери-Брнабиќ: Регионалната соработка и европскиот пат се клуч за стабилност и просперитет на Западен Балкан

Џафери-Брнабиќ: Регионалната соработка и европскиот пат се клуч за стабилност и просперитет на Западен Балкан

Белград, 23 мај 2018 (МИА) - Регионалната соработка и европаскиот пат се клуч за стабилност и проспе... повеќе...

Собранието разгледа повеќе годишни извештаи, гласањето дополнително

Собранието разгледа повеќе годишни извештаи, гласањето дополнително

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) - Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од денешната раб... повеќе...

Иванов се сретна со заменик-помошник секретарот во Стејт Департментот на САД

Иванов се сретна со заменик-помошник секретарот во Стејт Департментот на САД

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) - Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Метју Палмер, заменик... повеќе...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ излегоа од 46. пленарна седница

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ излегоа од 46. пленарна седница

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) - По изрекување на пресудата за поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ ... повеќе...

Возот на ЕУ со амбасадорот Жбогар и министрите Османи, Анѓушев и Сугарески во Велес и Чашка и назад

Возот на ЕУ со амбасадорот Жбогар и министрите Османи, Анѓушев и Сугарески во Велес и Чашка и назад

Велес 23 мај 2018 МИА - Амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар, вицепремиерите во Владата Ко... повеќе...