Внатрешна политика

Шапуриќ: Со европските фондови до подобра животна средина

Шапуриќ: Со европските фондови до подобра животна средина

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Поддршката од Европската унија во битката за чист воздух е голема.... повеќе...

 
Анѓушев: Поставени се фундаментите на индустриската политика во Македонија

Анѓушев: Поставени се фундаментите на индустриската политика во Македонија

Прилеп, 24 септември 2018 (МИА) - По долгогодишна агонија состојбата во прилепскиот тутунски комбина... повеќе...

Заев: Политиките на пријателство даваат резултати

Заев: Политиките на пријателство даваат резултати

Битола, 24 септември 2018 (МИА) - Политиките на градење пријателство даваат резултати. Со Република ... повеќе...

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот (ДПЛ)

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот (ДПЛ)

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на реф... повеќе...

Иванов во Њу Џерси: Конечната одговорност е на македонските граѓани

Иванов во Њу Џерси: Конечната одговорност е на македонските граѓани

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Од нас зависи дали ќе ја сочуваме одлуката од првиот референдум за... повеќе...

Прес-конференција на министерот Димитров за Договорот со Грција (во живо)

Прес-конференција на министерот Димитров за Договорот со Грција (во живо)

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Димитров претпладнево во вл... повеќе...

Иванов: Ниту еден политичар нема мандат да преговара за идентитетот на еден народ

Иванов: Ниту еден политичар нема мандат да преговара за идентитетот на еден народ

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Ниеден политичар нема мандат да преговара за идентитетот на еден н... повеќе...

Иванов: На 30 септември нема да излезам да гласам

Иванов: На 30 септември нема да излезам да гласам

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Два пати ја добив довербата на граѓаните за да не дозволам проме... повеќе...

Османи и Маричиќ ќе информираат за активностите за пристапување кон ЕУ

Османи и Маричиќ ќе информираат за активностите за пристапување кон ЕУ

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Вицепремиерот за европски прашања, главен политички преговарач и ш... повеќе...

Маја Иванова ја посети Детската болница на Мичиген во Детроит

Маја Иванова ја посети Детската болница на Мичиген во Детроит

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Во рамки на работната посета на претседателот на Република Македон... повеќе...

Од септември пет отсто повисоки плати во образованието, здравството и градинките

Од септември пет отсто повисоки плати во образованието, здравството и градинките

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Вработените во градинките, училиштата и болниците ќе имаат зголему... повеќе...

Иванов одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во Детроит

Иванов одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во Детроит

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, на почетокот н... повеќе...

Поддршка за европската иднина на земјата од Бошњаците и Гораните во Македонија и Косово

Поддршка за европската иднина на земјата од Бошњаците и Гораните во Македонија и Косово

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи ... повеќе...

Макрон со видео порака до македонските граѓани: Верувам во иднината на земјата

Макрон со видео порака до македонските граѓани: Верувам во иднината на земјата

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се об... повеќе...

Средба на Џафери со потпретседателот на Европскиот парламент Касталдо

Средба на Џафери со потпретседателот на Европскиот парламент Касталдо

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери ... повеќе...

Заев се сретна со претставници на ФДМ: Поддршка од заедницата на иселеници за референдумот

Заев се сретна со претставници на ФДМ: Поддршка од заедницата на иселеници за референдумот

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев во рамки на посетата на САД денеска се сретна... повеќе...

 	Тасевска: Референдумот исчекор на Македонија кон членството во НАТО и ЕУ

Тасевска: Референдумот исчекор на Македонија кон членството во НАТО и ЕУ

Куманово, 21 септември 2018 (МИА) - Членството во ЕУ и НАТО ќе овозможи инвестиции кои ќе отворат но... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...