Внатрешна политика

Прес-конференција на премиерот Заев и австрискиот канцелар, Курц (во живо)

Прес-конференција на премиерот Заев и австрискиот канцелар, Курц (во живо)

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Во Владата на Република Македонија во тек е прес-конференцијата на ... повеќе...

 
Евергрини и електронски звуци за Денот на независноста

Евергрини и електронски звуци за Денот на независноста

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Со забава на отворено во дворот на Владата утре ќе биде прославен Д... повеќе...

Собранието ќе избира директор на ОТА

Собранието ќе избира директор на ОТА

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска треба да избере директор... повеќе...

Францускиот сенатор Оливер Кадик во посета на македонскиот Парламент

Францускиот сенатор Оливер Кадик во посета на македонскиот Парламент

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Францускиот сенатор и претставник на француските државјани кои живе... повеќе...

Курц денеска во Скопје за поддршка на референдумот

Курц денеска во Скопје за поддршка на референдумот

Скопје, 7 септември 2018 (МИА)  - Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска е во официјална посет... повеќе...

Заев: Излегувањето на референдум е обврска, а седењето дома неодговроност пред државата

Заев: Излегувањето на референдум е обврска, а седењето дома неодговроност пред државата

Гостивар, 6 септември 2018 (МИА) - Излегувањето на референдум е обврска, а не излегувањето на рефере... повеќе...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ на преговорите бараше амнестија за првите луѓе, но не и за оние од 27 април

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ на преговорите бараше амнестија за првите луѓе, но не и за оние од 27 април

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Рецепт за подобар живот во Република Македонија е да станеме членка... повеќе...

Македонија доби 23 милиони долари грант од САД

Македонија доби 23 милиони долари грант од САД

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Македонија доби 23 милиони долари грант од САД  за развојна цел. До... повеќе...

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, искористете ја шансата на 30 септември (видео)

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, искористете ја шансата на 30 септември (видео)

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - За неколку седмици имате референдум за договорот за името. Ги охраб... повеќе...

Прес-конференција на премиерот Заев и генералниот секретар на НАТО, Столтенберг (во живо)

Прес-конференција на премиерот Заев и генералниот секретар на НАТО, Столтенберг (во живо)

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Во Клубот на пратениците во тек е прес-конференцијата на премиерот ... повеќе...

Аселборн: Успешен референдум ќе ја осигура интеграцијата во НАТО и ЕУ

Аселборн: Успешен референдум ќе ја осигура интеграцијата во НАТО и ЕУ

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - „Ве чекаме во ЕУ и во НАТО“ - порача на македонски јазик министерот... повеќе...

Јана Димитрова ги исполнила сите строги критериуми на конкурсот за стипенции

Скопје, 6 септември 2018 Доделувањето стипендии во 2017 година се одвиваше во законската постапка ... повеќе...

Столтенберг се сретна со Џафери и координаторите на пратеничките групи

Столтенберг се сретна со Џафери и координаторите на пратеничките групи

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска во Собранието... повеќе...

Нови два анекса на договорот за автопатот Кичево-Охрид, најавена интензивна изградба (видео)

Нови два анекса на договорот за автопатот Кичево-Охрид, најавена интензивна изградба (видео)

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) – Владата денеска усвои Предлог-закон за нов анекс на Договорот за из... повеќе...

Грант од Владата за проектот Википедија за млади (видео)

Грант од Владата за проектот Википедија за млади (видео)

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Национален младински совет денеска доби грант од околу 10 илјади ев... повеќе...

Иванов на средбата со Столтенберг: НАТО и ЕУ не смеат да бидат алиби за лош договор

Иванов на средбата со Столтенберг: НАТО и ЕУ не смеат да бидат алиби за лош договор

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Верувам дека вистинското место на Република Македонија е во Европск... повеќе...

Грант од Владата за Националниот младински совет на Македонија (во живо)

Грант од Владата за Националниот младински совет на Македонија (во живо)

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Националниот младински совет на Македонија денеска ќе добие грант о... повеќе...