• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Внатрешна политика

Заев: Убеден сум дека цела Македонија ќе донесе историска одлука

Заев: Убеден сум дека цела Македонија ќе донесе историска одлука

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Убеден сум дека цела Македонија ќе донесе историска одлука. Ова е ... повеќе...

 
Заев на трибина од Кратово: Убеден сум дека цела Македонија ќе донесе историска одлука

Заев на трибина од Кратово: Убеден сум дека цела Македонија ќе донесе историска одлука

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Убеден сум дека цела Македонија ќе донесе историска одлука. Ова е ... повеќе...

Заев се сретна со новоименуваниот шеф на мисијата на ОБСЕ во Скопје

Заев се сретна со новоименуваниот шеф на мисијата на ОБСЕ во Скопје

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев денеска во посета го прими новоименуваниот ше... повеќе...

Средба на Џафери со новата амбасадорка на Австралија

Средба на Џафери со новата амбасадорка на Австралија

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери д... повеќе...

Владата ја одржа 89.седница

Владата ја одржа 89.седница

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Владата на Република Македонија на денешната 89. седница ја разгле... повеќе...

Баздникин: Од одлуките во наредните недели ќе зависи иднината на Македонија

Баздникин: Од одлуките во наредните недели ќе зависи иднината на Македонија

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Република Македонија доживува клучен момент во својата историја, а... повеќе...

Тројно се зголемува социјалната помош (видео)

Тројно се зголемува социјалната помош (видео)

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Трипати поголема социјална помош, како гарантиран минимален приход... повеќе...

Заев - Данкан: Бојкот на референдумот е бојкот на иднината на државата

Заев - Данкан: Бојкот на референдумот е бојкот на иднината на државата

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Секоја поединечна одлука за бојкот на референдумот е бојкот на идн... повеќе...

Џафери: Се наоѓаме пред историски момент од кој зависи сегашноста, но и иднината

Џафери: Се наоѓаме пред историски момент од кој зависи сегашноста, но и иднината

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Сите ние, и како граѓани, а и како политичари, сме пред еден истор... повеќе...

Османи се сретна со делегација од Европскиот совет за надворешни односи

Османи се сретна со делегација од Европскиот совет за надворешни односи

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска о... повеќе...

Владата ќе ја одржи 89. седница

Владата ќе ја одржи 89. седница

Скопје, 18  септември 2018 (МИА) - Владата денеска ќе ја одржи 89-та седница, на чиј дневен ред, меѓ... повеќе...

Димитров се сретна со Дезир, преставник на ОБСЕ за слобода на медиумите

Димитров се сретна со Дезир, преставник на ОБСЕ за слобода на медиумите

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Дим... повеќе...

Хан: На 30 септември ја определувате својата иднина (видео)

Хан: На 30 септември ја определувате својата иднина (видео)

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - На 30 септември имате  единствена можност да ја определите својата... повеќе...

Заев: Интеграцијата во ЕУ и НАТО е без алтернатива, нема докази за руско влијание

Заев: Интеграцијата во ЕУ и НАТО е без алтернатива, нема докази за руско влијание

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Немаме докази и аргументи дека Русија има некое влијание во однос ... повеќе...

Хан: На 30 септември ја определувате својата иднина (видео)

Хан: На 30 септември ја определувате својата иднина (видео)

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - На 30 септември имате  единствена можност да ја определите својата... повеќе...

Прес-конференција на премиерот Зоран Заев и еврокомесарот Јоханес Хан (во живо)

Прес-конференција на премиерот Зоран Заев и еврокомесарот Јоханес Хан (во живо)

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев и еврокомесарот за проширување и соседска пол... повеќе...

Заев од Охрид: По примерот на „Билјана платно белеше“ сите ние да го обелиме образот на Македонија

Заев од Охрид: По примерот на „Билјана платно белеше“ сите ние да го обелиме образот на Македонија

Охрид, 17 септември 2018 (МИА) – Да го приближиме Охрид уште повеќе до Европа, па од балкански да би... повеќе...

Мозаик

Во Лас Вегас се отвора музеј на марихуаната

Музеј на марихуаната денеска ќе биде отворен во „г...

Ким Џонг-ун му подари два тона печурки на својот јужнокорејски колега

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, му подари ...

Брус Гринвуд ќе глуми во продолжението на „Сјаење"

Холивудскиот ветеран Брус Гринвуд ќе има своја уло...

Истражувачите поблиску до конечно лоцирање на бродот на капетан Џејмс Кук

Потрагата по кобното место за „Ендивор“ - бродот н...

Јакната на Хан Соло на аукција, се очекуваат 1,3 милион долари

Јакната што Харисон Форд ја носеше глумејќи го лик...