• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Внатрешна политика

Централна прослава на Денот на независноста: Референдумот со иста важност како оној во 1991 година

Централна прослава на Денот на независноста: Референдумот со иста важност како оној во 1991 година

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) - Во празнична атмосфера пред платото на Владата неколку илјади граѓа... повеќе...

 
Пред Владата почна централната прослава за Денот на независноста (видео)

Пред Владата почна централната прослава за Денот на независноста (видео)

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) -  Со културно-забавна програма пред платото во дворот на Владата поч... повеќе...

Со евергрини и електронска музика ќе биде одбележан Денот на независноста

Со евергрини и електронска музика ќе биде одбележан Денот на независноста

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) - Со забава на отворено во дворот односно во паркот покрај зградата н... повеќе...

Меркел: Сами одлучувате за Вашата иднина, не останувајте дома на 30 септември (видео)

Меркел: Сами одлучувате за Вашата иднина, не останувајте дома на 30 септември (видео)

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) - Никој не им се заканува на македонските граѓани со изолација. Тие м... повеќе...

Прес-конференција на премиерот Заев и канцеларката Меркел во Владата на РМ (во живо)

Прес-конференција на премиерот Заев и канцеларката Меркел во Владата на РМ (во живо)

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) - Македонскиот премиер Зоран Заев и германската канцеларка Ангела Мер... повеќе...

Владина делегација положи цвеќе на вечните почивалишта на Трајковски и Глигоров (видео)

Владина делегација положи цвеќе на вечните почивалишта на Трајковски и Глигоров (видео)

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) - Владина делегација преводена од премиерот Зоран Заев денеска по пов... повеќе...

Пречек на канцеларката Ангела Меркел на платото пред Владата (видео)

Пречек на канцеларката Ангела Меркел на платото пред Владата (видео)

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) - Со сите државни почести, на платото пред Владата, македонскиот прем... повеќе...

Иванов во честитката за 8 септември : Одлуките од референдумот во 1991 се обврзувачки за секој од нас

Иванов во честитката за 8 септември : Одлуките од референдумот во 1991 се обврзувачки за секој од нас

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) - Претседателот Ѓорге Иванов денеска упати честитка до граѓаните на Р... повеќе...

Македонија слави 27 години самостојност

Македонија слави 27 години самостојност

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) - Македонија денеска одбележува 27 години од успешно спроведениот реф... повеќе...

Заев-Кадик: Поддршка за успешен референдум и за интеграциите на Македонија

Заев-Кадик: Поддршка за успешен референдум и за интеграциите на Македонија

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев, попладнево се сретна со Оливие Кадик, францус... повеќе...

Џафери: Пред 27 години во Собранието поставени стратешките цели на Македонија - евроатлантските интеграции

Џафери: Пред 27 години во Собранието поставени стратешките цели на Македонија - евроатлантските интеграции

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Пред дваесет и седум години, токму овде во Собранието беа поставени... повеќе...

Заев в четврток ќе се обрати пред Европскиот Парламент

Заев в четврток ќе се обрати пред Европскиот Парламент

Брисел, 7 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев в четврток 13 септември во 11 часот и 45 минут... повеќе...

Собранието во продолжението на 59. седница усвои повеќе закони по скратена постапка

Собранието во продолжението на 59. седница усвои повеќе закони по скратена постапка

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Собранието на Република Македонија попладнево во продолжението на 5... повеќе...

Османи: Очекувам успешност на референдумот, граѓаните ја сватија сериозноста

Османи: Очекувам успешност на референдумот, граѓаните ја сватија сериозноста

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) -  Франција е една од клучните политички фактори во рамките на Европс... повеќе...

Османи: Делегација од Македонија на крајот на септември во Брисел на консултации за скринингот (видео)

Османи: Делегација од Македонија на крајот на септември во Брисел на консултации за скринингот (видео)

Тетово, 7 септември 2018 (МИА) - Делегација од над 40 лица од Македонија на 27 септември за првпат о... повеќе...

Зоран Ангеловски избран за директор на ОТА

Зоран Ангеловски избран за директор на ОТА

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Зоран Ангеловски е избран за директор на новата Оперативно-техничка... повеќе...

Кадик: Се надевам дека волјата на граѓаните на референдумот ќе биде за членство во НАТО и ЕУ

Кадик: Се надевам дека волјата на граѓаните на референдумот ќе биде за членство во НАТО и ЕУ

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, ... повеќе...