• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Внатрешна политика

Џафери: Пред 27 години во Собранието поставени стратешките цели на Македонија - евроатлантските интеграции

Џафери: Пред 27 години во Собранието поставени стратешките цели на Македонија - евроатлантските интеграции

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Пред дваесет и седум години, токму овде во Собранието беа поставени... повеќе...

 
Заев в четврток ќе се обрати пред Европскиот Парламент

Заев в четврток ќе се обрати пред Европскиот Парламент

Брисел, 7 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев в четврток 13 септември во 11 часот и 45 минут... повеќе...

Собранието во продолжението на 59. седница усвои повеќе закони по скратена постапка

Собранието во продолжението на 59. седница усвои повеќе закони по скратена постапка

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Собранието на Република Македонија попладнево во продолжението на 5... повеќе...

Османи: Очекувам успешност на референдумот, граѓаните ја сватија сериозноста

Османи: Очекувам успешност на референдумот, граѓаните ја сватија сериозноста

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) -  Франција е една од клучните политички фактори во рамките на Европс... повеќе...

Османи: Делегација од Македонија на крајот на септември во Брисел на консултации за скринингот (видео)

Османи: Делегација од Македонија на крајот на септември во Брисел на консултации за скринингот (видео)

Тетово, 7 септември 2018 (МИА) - Делегација од над 40 лица од Македонија на 27 септември за првпат о... повеќе...

Зоран Ангеловски избран за директор на ОТА

Зоран Ангеловски избран за директор на ОТА

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Зоран Ангеловски е избран за директор на новата Оперативно-техничка... повеќе...

Кадик: Се надевам дека волјата на граѓаните на референдумот ќе биде за членство во НАТО и ЕУ

Кадик: Се надевам дека волјата на граѓаните на референдумот ќе биде за членство во НАТО и ЕУ

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, ... повеќе...

Џафери: Кампањата ќе ја водиме транспарентно, непосредно и директно (видео)

Џафери: Кампањата ќе ја водиме транспарентно, непосредно и директно (видео)

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) – Пратениците ја почнуваат кампањата за референдумот закажан за 30 се... повеќе...

Владата на РМ упати извинување до Република Австрија за ненамерниот протоколарен пропуст

Владата на РМ упати извинување до Република Австрија за ненамерниот протоколарен пропуст

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Владата на Република Македонија упатува извинување до Република Авс... повеќе...

Курц: Гласајте „за“ договорот и „за“ европска перспектива на Македонија (видео

Курц: Гласајте „за“ договорот и „за“ европска перспектива на Македонија (видео

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Решавањето на прашањето за името е голема шанса за динамика на Маке... повеќе...

Прес-конференција на премиерот Заев и австрискиот канцелар, Курц (во живо)

Прес-конференција на премиерот Заев и австрискиот канцелар, Курц (во живо)

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Во Владата на Република Македонија во тек е прес-конференцијата на ... повеќе...

Евергрини и електронски звуци за Денот на независноста

Евергрини и електронски звуци за Денот на независноста

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Со забава на отворено во дворот на Владата утре ќе биде прославен Д... повеќе...

Собранието ќе избира директор на ОТА

Собранието ќе избира директор на ОТА

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска треба да избере директор... повеќе...

Францускиот сенатор Оливер Кадик во посета на македонскиот Парламент

Францускиот сенатор Оливер Кадик во посета на македонскиот Парламент

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Францускиот сенатор и претставник на француските државјани кои живе... повеќе...

Курц денеска во Скопје за поддршка на референдумот

Курц денеска во Скопје за поддршка на референдумот

Скопје, 7 септември 2018 (МИА)  - Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска е во официјална посет... повеќе...

Заев: Излегувањето на референдум е обврска, а седењето дома неодговроност пред државата

Заев: Излегувањето на референдум е обврска, а седењето дома неодговроност пред државата

Гостивар, 6 септември 2018 (МИА) - Излегувањето на референдум е обврска, а не излегувањето на рефере... повеќе...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ на преговорите бараше амнестија за првите луѓе, но не и за оние од 27 април

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ на преговорите бараше амнестија за првите луѓе, но не и за оние од 27 април

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Рецепт за подобар живот во Република Македонија е да станеме членка... повеќе...