Граѓански сектор

Изјава на американскиот сенатор Рон Џонсон (видео)

Изјава на американскиот сенатор Рон Џонсон (видео)

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - МИА на својата ФБ страница во живо ќе ја емитува изјавата на америк... повеќе...

 
Иселениците внесуваат нов живот во гостиварско Трново

Иселениците внесуваат нов живот во гостиварско Трново

Гостивар, 9 септември 2018 (МИА) -  Стуткано во подножјето на планината Сува Гора, во крајот што Алб... повеќе...

Едно лице загина, а четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш

Едно лице загина, а четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш

Штип, 9 септември 2018 (МИА) - Тешка сообраќајна несреќа се случила синоќа на патот Штип-Радовиш во ... повеќе...

Во Берово во тек кампањата за бесплатно чипирање на кучињата миленици

Во Берово во тек кампањата за бесплатно чипирање на кучињата миленици

Берово, 9 септември 2018 (МИА) - Во Берово официјално почна кампањата на Агенцијата за храна и ветер... повеќе...

Васил Јанкула, кој боледува од церебрална парализа, ја извози патеката на Охридскиот маратон

Васил Јанкула, кој боледува од церебрална парализа, ја извози патеката на Охридскиот маратон

Дебар, 9 септември 2018 (МИА) – Васил Јанкула од Мала Преспа, кој боледува од детска целебрална пара... повеќе...

Конференција „Шар Планина - треба ли да биде прогласена за Национален парк“

Конференција „Шар Планина - треба ли да биде прогласена за Национален парк“

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Конференција на тема „Шар Планина - треба ли да биде прогласена за ... повеќе...

Пијанечко-малешевска свадба по 12-ти пат во Делчево

Пијанечко-малешевска свадба по 12-ти пат во Делчево

Делчево, 8 септември 2018 (МИА) - Во Делчево се одвиваат главните активности од Пијанечко-малешевска... повеќе...

ЗНМ ја поздрави одлуката за затворска казна за напаѓачот на новинарите на А1он

ЗНМ ја поздрави одлуката за затворска казна за напаѓачот на новинарите на А1он

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) - Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ја поздравува одлукат... повеќе...

Симулациска вежба за прва помош во сообраќајка

Симулациска вежба за прва помош во сообраќајка

Ресен, 8 септември 2018 (МИА) – Навремено и правилно укажана прва помош на повредени во сообраќајна ... повеќе...

Денот на независноста одбележан во Куманово

Денот на независноста одбележан во Куманово

Куманово, 8 септември 2018 (МИА) - По повод 8 Септември, Денот на независноста на Република Македони... повеќе...

Денот на независноста одбележан во Гевгелија

Денот на независноста одбележан во Гевгелија

Гевгелија, 8 септември 2018 (МИА) - Со положување цвеќе пред Спомен-костурницата на паднатите борци ... повеќе...

Денот на независносата одбележан во Крива Паланка

Денот на независносата одбележан во Крива Паланка

Крива Паланка, 8 септември 2018 (МИА) - Со полагање цвеќе на спомен-бистата на паднатите борци од На... повеќе...

Осум организации добија едногодишни грантови од УСАИД

Осум организации добија едногодишни грантови од УСАИД

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Осум организации денеска добија едногодишни грантови преку Проектот... повеќе...

„Арс Ламина“ и „Литература.мк“ донираат училишна опрема во рамки на акцијата „Среќна школска година“ на „Проект среќа“

„Арс Ламина“ и „Литература.мк“ донираат училишна опрема во рамки на акцијата „Среќна школска година“ на „Проект среќа“

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Издавачката куќа „Арс Ламина“, во соработка со книжарницата „Литера... повеќе...

Во Велес трибина за давање прва помош при сообраќајни несреќи

Во Велес трибина за давање прва помош при сообраќајни несреќи

Велес,  6 септември 2018 (МИА) - Општинската организација на Црвен крст од Велес по повод претстојни... повеќе...

Хуманитарна акција „Нахрани 10.000“ и во Струмица

Хуманитарна акција „Нахрани 10.000“ и во Струмица

Струмица, 6 септемри 2018 (МИА) - На три локации во Струмица денеска се спроведува хумантирната акци... повеќе...

Во десет градови се спроведува акцијата „Нахрани 10.000“

Во десет градови се спроведува акцијата „Нахрани 10.000“

Куманово, 6 септември 2018 (МИА) - Акцијата „Нахрани 10.000“, во организација на мрежата „Сите сити“... повеќе...