• A-
  • A
  • A+
вторник, 18 септември 2018, 

Граѓански сектор

Фото-конкурс на МИА на тема „Слобода на медиуми“

Фото-конкурс на МИА на тема „Слобода на медиуми“

Скопје, 22 август 2018 (МИА) - Македонската информативна агенција - МИА распиша награден конкурс за ... повеќе...

 
Честитка од МД „Илинден“ по повод Курбан Бајрам

Честитка од МД „Илинден“ по повод Курбан Бајрам

Дебар, 21 август 2018(МИА) - Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и огранокот за Голо... повеќе...

Иницијатива на младите од Кочани Агенцијата за млади и спорт да се трансформира во посебни министерств

Иницијатива на младите од Кочани Агенцијата за млади и спорт да се трансформира во посебни министерств

Кочани, 20. август 2018 (МИА) - Дејноста на Агенцијата за млади и спорт да се раздвои и нејзина глав... повеќе...

„Тика“ го реконструира и опремува интернатот на „Иса Беј Медреса“

„Тика“ го реконструира и опремува интернатот на „Иса Беј Медреса“

Скопје, 20 август 2018 (МИА) – На барање на Исламската верска заедница,  Канцеларијата на турската а... повеќе...

Битолското здружение „Сумнал“ на фестивал во Холандија

Битолското здружение „Сумнал“ на фестивал во Холандија

Битола, 20 август 2018 (МИА) - Членови на Здружението за развој на ромската заедница „Сумнал“ од Бит... повеќе...

Конкурс за геофотографија 2018

Конкурс за геофотографија 2018

Скопје, 20 август 2018 (МИА) - Истражувачкото здружение на студенти географи „Природник” започнува с... повеќе...

Протест на иницијативата „Не низ Водно“

Протест на иницијативата „Не низ Водно“

Скопје, 19 август 2018 (МИА) - Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ денеска одржа протест на срт... повеќе...

Празникот Преображение Господово го одбележаа Македонците во Ербеле, Албанија

Празникот Преображение Господово го одбележаа Македонците во Ербеле, Албанија

Дебар, 19 август 2018 (МИА) - Македонците од повеќе места во Република Албанија, во селото Ербеле, о... повеќе...

За планинарскиот марш „Голак 2018“ пријавени стотина планинари

За планинарскиот марш „Голак 2018“ пријавени стотина планинари

Делчево, 18 август 2018 (МИА) - Планинарско-спортскиот клуб „Голак“ од Делчево ги привршува подговот... повеќе...

Штипскиот регион атрактивен за странските ловџии

Штипскиот регион атрактивен за странските ловџии

Штип, 17 aвгуст 2018 (МИА) - Штипските терени за лов на прелетен дивеч се примамливи за ловџии од Ит... повеќе...

Четириесет млади тетовци на обука за проектот „За општество без дискриминација“

Четириесет млади тетовци на обука за проектот „За општество без дискриминација“

Тетово, 17 август 2018 (МИА) - Четириесеттина млади од Тетово меѓу кои и Ромки ќе поминат обука во р... повеќе...

За Курбан Бајрам во дебарско се очекува продажба на околу 2.000 грла овци

За Курбан Бајрам во дебарско се очекува продажба на околу 2.000 грла овци

Дебар, 17 август 2018 (МИА) – Со пресрет на муслиманскиот празник Курбан Бајрам (на 21 август) денов... повеќе...

Момче качено на дрво на „Партизанска“ спасено од пожарникари

Момче качено на дрво на „Партизанска“ спасено од пожарникари

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Противпожарната бригада на Град Скопје ноќеска по еден часот интервен... повеќе...

Промовирана книгата на Марјан Танушевски „Лобирање во културата – Конзулската дипломатија во Битола“

Промовирана книгата на Марјан Танушевски „Лобирање во културата – Конзулската дипломатија во Битола“

Битола, 17 август 2018 (МИА) - Општина Битола и Македонско научно друштво-Битола синоќа приредија пр... повеќе...

Летна крводарителска акција во Куманово

Летна крводарителска акција во Куманово

Куманово, 16 август 2018 (МИА) - Вкупно 32 крвни единици се собрани на денешната вонредна летна крво... повеќе...

ЗНМ на средби со дипломати изрази загриженост од измените на Изборниот законик

ЗНМ на средби со дипломати изрази загриженост од измените на Изборниот законик

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) Насер ... повеќе...

По 14. пат организирана Расадничка вечер

По 14. пат организирана Расадничка вечер

Делчево, 16 август 2018 (МИА) - Иселениците од делчевската населба Стар Расадник синоќа се собраа ... повеќе...