• A-
  • A
  • A+
вторник, 24 април 2018, 

Економија свет

Повеќе од половина од богатите луѓе очекуваат да доживеат сто години и работат за комотна старост

Повеќе од половина од богатите луѓе очекуваат да доживеат сто години и работат за комотна старост

Вашингтон, 23 април 2018 (МИА) - Повеќе од половина од богатите луѓе во светот очекуваат да доживеат... повеќе...

 
ММФ ќе ја испитува улогата на развиените земји во корупцијата

ММФ ќе ја испитува улогата на развиените земји во корупцијата

Вашингтон, 23 април 2018 (МИА) - Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе ја преиспита улогата на разви... повеќе...

Во Букурешт утре средба на Данџила, Вучиќ, Ципрас и Борисов

Во Букурешт утре средба на Данџила, Вучиќ, Ципрас и Борисов

Белград, 23 април 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе престојува во Букурешт,... повеќе...

Црна Гора има 64 милионери кои не плаќаат данок на богатството

Црна Гора има 64 милионери кои не плаќаат данок на богатството

Подгорица, 23 април 2018 (МИА) - Црна Гора има 64 милионери, но тие не плаќаат данок на своето богат... повеќе...

Халибартон забележа голем пораст на прометот во првиот квартал

Халибартон забележа голем пораст на прометот во првиот квартал

Хјустон, 23 април 2018 (МИА) - Нафтената компанија Халибартон имаше пораст на продажбата во првиот к... повеќе...

Нови проблеми во индустријата на играчки

Нови проблеми во индустријата на играчки

Роуд Ајленд, 23 април 2018 (МИА) - Американскиот производител на играчки Хасбро прикажа нето пад на ... повеќе...

Претседателот на Мексико се надева на договор за модернизирање на НАФТА

Претседателот на Мексико се надева на договор за модернизирање на НАФТА

Мексико Сити, 23 април 2018 (МИА) - Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието денеска изрази надеж... повеќе...

Разните камионски брендови на Волво заеднички ќе градат нови акумулатори

Разните камионски брендови на Волво заеднички ќе градат нови акумулатори

Токио, 23 април 2018 (МИА) - Волво најави дека, како дел од плановите за намалување на трошоците, ќе... повеќе...

Иран забрани тргување со криптовалути

Иран забрани тргување со криптовалути

Техеран, 23 април 2018 (МИА) - Централната банка на Иран официјално забрани употреба на криптовалути... повеќе...

Трамп: ОПЕК е виновен за поскапувањето на нафтата

Трамп: ОПЕК е виновен за поскапувањето на нафтата

Вашингтон, 20 април 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја обвини Организаци... повеќе...

Одличен прв квартал за Џенерал Електрик

Одличен прв квартал за Џенерал Електрик

Њујорк, 20 април 2018 (МИА) - Џенерал Електрик денеска информираше дека кварталниот профит на компан... повеќе...

Еврозоната и ММФ размислуваат за отпишување на долгот на Грција

Еврозоната и ММФ размислуваат за отпишување на долгот на Грција

Вашингтон, 20 април 2018 (МИА) - Шефот на еврогрупата Марио Сентено изјави дека Еврозоната и Меѓунар... повеќе...

Виетнам ќе привлекува кинески туристи со казино вредно четири милијарди долари

Виетнам ќе привлекува кинески туристи со казино вредно четири милијарди долари

Да Нанг, 20 април 2018 (МИА) - Компанијата Сансити планира следната година да го отвори досега најго... повеќе...

Во Грција најавени протести со исклучување на струјата поради намера за приватизирање електроцентрали

Во Грција најавени протести со исклучување на струјата поради намера за приватизирање електроцентрали

Атина, 20 април 2018 (МИА) - Со прекин на снабдувањето со електична енергија, грчкиот синдикат ќе по... повеќе...

„Хуриет“: Турција го повлекла целото злато од САД

„Хуриет“: Турција го повлекла целото злато од САД

Анкара, 20 април 2018 (МИА) - Централната банка на Турција во 2017 година ги повлекла сите златни ре... повеќе...

Шеснаесет земји со одлука за следење на корупцијата во Венецуела

Шеснаесет земји со одлука за следење на корупцијата во Венецуела

Вашингтон, 20 април 2018 (МИА) - Министрите за финансии од неколку јужноамерикански држави, како и о... повеќе...

Такада нуди 63 милијарди долари за фармацевтската компанија Шајр

Такада нуди 63 милијарди долари за фармацевтската компанија Шајр

Токио, 19 април 2018 (МИА) - Јапонската фармацевтска компанија Такада ја обнови својата понуда од 63... повеќе...

Мозаик

Кејт и Вилијам добија син

Кејт, војвотката од Кембриџ, денеска се породи со ...

Џи-Кју ја стави Библијата на листа на „најпреценети книги во светот“

Списанието за машка мода Џи-Кју објави „Листа на н...

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берг...

Кејт Мидлтон се пораѓа по трет пат

Сопругата на британскиот принц Вилијам, војвотката...