• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Економија свет

Турција го казни „Гугл“ со 15 милиони долари

Турција го казни „Гугл“ со 15 милиони долари

Анкара, 20 септември 2018 (МИА) - Турскиот Совет за заштита на конкурентноста го казни глобалниот ин... повеќе...

 
Кипар и Египет ќе градат прв подводен гасовод

Кипар и Египет ќе градат прв подводен гасовод

Никозија, 20 септември 2018 (МИА) - Кипар и Египет потпишаа договор за изградба на првиот гасовод и ... повеќе...

Кинеска компанија ќе гради индустриски парк крај Белград

Кинеска компанија ќе гради индустриски парк крај Белград

Белград, 18 септември 2018 (МИА) - Српскиот министер за финансии Синиша Мали во Пекинг потпиша догов... повеќе...

Речиси за 10 отсто зголемен бројот на туристи во Грција

Речиси за 10 отсто зголемен бројот на туристи во Грција

Атина, 15 септември 2018 (МИА) - Повеќе од 44 милиони патници ги искористија грчките аеродроми во пе... повеќе...

Електрични такси возила во Солун

Електрични такси возила во Солун

Солун, 13 септември 2018 (МИА) - Такси компанија „Таксивеј“ од Солун, во соработка со Институтот за ... повеќе...

Турција ќе ги зголеми каматните стапки

Турција ќе ги зголеми каматните стапки

Анкара, 12 септември 2018 (МИА) - Се очекува турската Централна банка утре да ги зголеми каматните с... повеќе...

„Боинг“ очекува Кина да купи 7.690  авиони во следните 20 години

„Боинг“ очекува Кина да купи 7.690 авиони во следните 20 години

Пекинг, 11 септември 2018 (МИА) - Кинеските авиокомпании ќе купат 7.690 нови авиони во вредност од 1... повеќе...

Аеродромот во Атланта најпрометен во светот

Аеродромот во Атланта најпрометен во светот

Лондон, 11 септември 2018 (МИА) - Најпрометен аеродром во светот е Хартсфилд-Џексон во Атланта, со 1... повеќе...

Средба Путин - Си на економскиот форум во Владивосток

Средба Путин - Си на економскиот форум во Владивосток

Владивосток, 11 септември 2018 (МИА) - Во пристанишниот град Владивосток, на Далечниот Исток на Руси... повеќе...

Калифорнија ќе ги затвори сите термоцентрали до 2045 година

Калифорнија ќе ги затвори сите термоцентрали до 2045 година

Сакраменто, 11 септември 2018 (МИА) - Гувернерот на американската сојузна држава Калифорнија, Џери Б... повеќе...

Ципрас: Договорот од Преспа помага Солун да добие лидерска улога во регионот

Ципрас: Договорот од Преспа помага Солун да добие лидерска улога во регионот

Солун, 8 септември 2018 (МИА) - За реализирање на визијата за поинаков Солун, за Солун лидер на Балк... повеќе...

Акциите на Тесла паднаа откако Илон Маск запали џоинт

Акциите на Тесла паднаа откако Илон Маск запали џоинт

Сан Франциско, 7 септември 2018 (МИА) - Акциите на Тесла паднаа за седум проценти денеска, откако ди... повеќе...

Сузбивањето на климатските промени може да предизвика огромен раст на светскиот БДП

Сузбивањето на климатските промени може да предизвика огромен раст на светскиот БДП

Лондон, 6 септември 2018 (МИА) - Мерките за сузбивање на климатските промени би можеле да ја зголема... повеќе...

Прекинат штрајкот на грчката поморска федерација

Прекинат штрајкот на грчката поморска федерација

Атина, 4 септември 2018 (МИА) - Поморската федерација на Грција одлучи да го прекине штрајкот откако... повеќе...

Бродовите во Грција втор ден остануваат закотвени на пристаништата

Бродовите во Грција втор ден остануваат закотвени на пристаништата

Атина, 4 септември 2018 (МИА) - Проблеми за илјадници туристи создава штрајкот на грчката поморска ф... повеќе...

Драстично зголемување на цената на цигарите во Австралија

Драстично зголемување на цената на цигарите во Австралија

Мелбурн, 3 септември 2018 (МИА) - Новата цена на кутија цигари во Австралија изнесува од 28 до 33 ав... повеќе...

Поради 24-часовен штрајк закотвени бродовите во Грција

Поради 24-часовен штрајк закотвени бродовите во Грција

Атина, 3 септември 2018 (МИА) - Закотвени на пристаништата од 6 часот утрово се сите грчки бродови п... повеќе...