Економија свет

ККР ќе ја купи медицинската компанија Енвижн за 9,9 милијарди долари

ККР ќе ја купи медицинската компанија Енвижн за 9,9 милијарди долари

Нешвил, 11 јуни 2018 (МИА) - Американскиот инвестициски фонд ККР ќе ја купи компанијата за медицинск... повеќе...

 
Дајмлер обвинет дека ги фалсификува тестовите за испуштање штетни гасови

Дајмлер обвинет дека ги фалсификува тестовите за испуштање штетни гасови

Франкфурт, 11 јуни 2018 (МИА) - Вредноста на акциите на германската автомобилска компанија Дајмлер п... повеќе...

Се шири проблемот со авионските мотори на Ролс Ројс

Се шири проблемот со авионските мотори на Ролс Ројс

Лондон, 11 јуни 2018 (МИА) - Британскиот производител на авионски мотори Ролс Ројс денеска информира... повеќе...

Зголеменото производство во САД и Русија ја намали цената на нафтата

Зголеменото производство во САД и Русија ја намали цената на нафтата

Хјустон, 11 јуни 2018 (МИА) - Цените на нафтата на светските берзи денеска се намалија за 15 центи з... повеќе...

Макрон: Можен напредок во трговските прашања со САД

Макрон: Можен напредок во трговските прашања со САД

Квебек, 9 јуни 2018 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон, по состанокот со американскиот п... повеќе...

Русија ќе гради четири нуклеарни реактори во Кина

Русија ќе гради четири нуклеарни реактори во Кина

Пекинг, 8 јуни 2018 (МИА) – Русија и Кина потпишаа пакет договори кои вклучуваат и изградба на четир... повеќе...

„Романија либера“: Околу 3,5 отсто Романци ја напуштија земјата, а останатите се подготвуваат да заминат

„Романија либера“: Околу 3,5 отсто Романци ја напуштија земјата, а останатите се подготвуваат да заминат

Букурешт, 7 јуни 2018 (МИА) - Романија се соочува со најголемата криза на работна сила од 1990 годин... повеќе...

Турската Централна банка ја зголеми основната каматна стапка

Турската Централна банка ја зголеми основната каматна стапка

Истанбул, 7 јуни 2018 (МИА) - Турската Цетрална банка ја зголеми основната каматна стапка на 17,75 о... повеќе...

Авионските билети може да поскапат за 25 отсто

Авионските билети може да поскапат за 25 отсто

Лос Анџелес, 7 јуни 2018 (МИА) - Авионските билети до крајот на оваа година би можеле да поскапат за... повеќе...

Во Хонг Конг продадено паркинг место за 760.000 долари

Во Хонг Конг продадено паркинг место за 760.000 долари

Хонг Конг, 6 јуни 2018 (МИА) - Брачна двојна од Хонг Конг успеа да продаде паркинг место за 760.000 ... повеќе...

Етиопија најави продажба на државниот телеком и авиокомпанија

Етиопија најави продажба на државниот телеком и авиокомпанија

Адис Абеба, 6 јуни 2018 (МИА) - Етиопија најави дека ќе продаде некои од најголемите компании во држ... повеќе...

Сименс ќе соработува со Кина на проектот Еден појас еден пат

Сименс ќе соработува со Кина на проектот Еден појас еден пат

Берлин, 6 јуни 2018 (МИА) - Германски Сименс потпишал десетина договори за соработка со кинески комп... повеќе...

„Блумберг“: САД замолиле неколку земји од ОПЕК да го зголемат прозводството на нафта

„Блумберг“: САД замолиле неколку земји од ОПЕК да го зголемат прозводството на нафта

Вашингтон, 5 јуни 2018 (МИА) - САД неофицијално се обратиле до Саудиска Арабија и уште неколку земји... повеќе...

Шарп ќе го обнови компјутерското одделение на Тошиба

Шарп ќе го обнови компјутерското одделение на Тошиба

Токио, 5 јуни 2018 (МИА) - Јапонската компанија Шарп најавиј дека ќе го купи веќе замреното одделени... повеќе...

Мајкрософт ќе ја купи платформата ГитХаб

Мајкрософт ќе ја купи платформата ГитХаб

Њујорк, 4 јуни 2018 (МИА) - Софтверскиот гигант Мајкрософт ќе ја купи платформата ГитХаб на која про... повеќе...

Старбакс ќе отвори локали во Србија

Старбакс ќе отвори локали во Србија

Белград, 4 јуни 2018 (МИА) - АмРест Холдингс СЕ, најголемиот оператор на ресторани во централна Евро... повеќе...

Нафтата падна поради зголеменото американско производство, плановите на ОПЕК

Нафтата падна поради зголеменото американско производство, плановите на ОПЕК

Хјустон, 4 јуни 2018 (МИА) - Цената на нафтата забележа пад при отворањето на неделното тргување ден... повеќе...