Економија свет

Удвоен бројот на барања за германски работни визи од Балканот

Удвоен бројот на барања за германски работни визи од Балканот

Берлин, 1 септември 2018 (МИА) - Германија се соочува со дуплирање на барањата за работни визи од ба... повеќе...

 
Странските инвеститори во Албанија добивката ја префрлаат во нивните земји

Странските инвеститори во Албанија добивката ја префрлаат во нивните земји

Тирана, 1 септември 2018 (МИА) – Сопствениците на странските компании кои имаат свои бизниси во Алба... повеќе...

Кока-Кола го презема Коста, еден од светските брендови за кафе

Кока-Кола го презема Коста, еден од светските брендови за кафе

Атланта, 31 август 2018 (МИА) - Компанијата „Кока-Кола“ соопшти дека е постигнат договор за преземањ... повеќе...

Кинескиот гигант „Зиџин“ избран за стратешки партнер на РТБ „Бор“

Кинескиот гигант „Зиџин“ избран за стратешки партнер на РТБ „Бор“

Белград, 31 август 2018 (МИА) - Кинеската компанија „Зиџин Мининг Груп“ е избрана за стратешки партн... повеќе...

Трамп се закани дека САД ќе се повлечат од Светската трговска организација

Трамп се закани дека САД ќе се повлечат од Светската трговска организација

Вашингтон, 31 август 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе ги повлеч... повеќе...

Во август Албанија ја посетиле над 1,3 милиони туристи

Во август Албанија ја посетиле над 1,3 милиони туристи

Тирана, 30 август 2018 (МИА) – Во текот на август во Албанија престојувале 1.345.000 туристи, што е ... повеќе...

САД поднесоа тужба за руските трговски мерки

САД поднесоа тужба за руските трговски мерки

Женева, 29 август 2018 (МИА) - САД денеска поднесоа тужба против Русија во Светската трговска органи... повеќе...

Турските фирми ќе треба да отплатат речиси 180 милијарди долари за помалу од една година

Турските фирми ќе треба да отплатат речиси 180 милијарди долари за помалу од една година

Истанбул, 29 август 2018 (МИА) - Финансиската корпорација Џеј Пи Морган денеска соопшти дека турскит... повеќе...

САД воведоа нови царини од 25 отсто за кинески стоки, Кина возврати веднаш

САД воведоа нови царини од 25 отсто за кинески стоки, Кина возврати веднаш

Вашингтон, 23 август 2018 (МИА) – Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп воведе ... повеќе...

Бугарската Влада одобри акциски план за воведување на еврото

Бугарската Влада одобри акциски план за воведување на еврото

Берлин, 23 август 2018 (МИА) – Бугарската влада одобри  акциски план за пристап во земјата во Европс... повеќе...

САД воведоа нови царини од 25 отсто за кинески стоки

САД воведоа нови царини од 25 отсто за кинески стоки

Вашингтон, 23 август 2018 (МИА) – Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп воведе ... повеќе...

Албанија бележи зголемен извоз, а намален увоз

Албанија бележи зголемен извоз, а намален увоз

Тирана, 22 август 2018 (МИА) - Во периодот јануари-јули забележани се позитивни економски показатели... повеќе...

Новата валута на Венецуела загуби 96 проценти од вредноста преку ноќ

Новата валута на Венецуела загуби 96 проценти од вредноста преку ноќ

Каракас, 22 август 2018 (МИА) - Централната банка на Венецуела вчера го објави новиот курс на валута... повеќе...

САД постигнале начелна согласност со Мексико за трговскиот договор НАФТА

САД постигнале начелна согласност со Мексико за трговскиот договор НАФТА

Вашингтон, 22 август 2018 (МИА) - Американската администрација планира утре да ја претстави спогодба... повеќе...

Ципрас: Историски ден, од денес започнува нова ера за Грција

Ципрас: Историски ден, од денес започнува нова ера за Грција

Атина, 21 август 2018 (МИА) - Денес е нов историски ден за нашата татковина. Меморандумите со мерки ... повеќе...

Пепси ја купува СодаСтрим за 3,2 милијарди долари

Пепси ја купува СодаСтрим за 3,2 милијарди долари

Тел Авив, 20 август 2018 (МИА) - Пепси денеска информираше дека ќе ја купи израелската компанија за ... повеќе...

Критики за тајната забава на вработените на пропаднатата банка Лиман Брадерс

Критики за тајната забава на вработените на пропаднатата банка Лиман Брадерс

Лондон, 20 август 2018 (МИА) - Стотици поранешни банкари од пропаднатиот гигант Лиман Брадерс планир... повеќе...