Економија свет

Пепси ја купува СодаСтрим за 3,2 милијарди долари

Пепси ја купува СодаСтрим за 3,2 милијарди долари

Тел Авив, 20 август 2018 (МИА) - Пепси денеска информираше дека ќе ја купи израелската компанија за ... повеќе...

 
Критики за тајната забава на вработените на пропаднатата банка Лиман Брадерс

Критики за тајната забава на вработените на пропаднатата банка Лиман Брадерс

Лондон, 20 август 2018 (МИА) - Стотици поранешни банкари од пропаднатиот гигант Лиман Брадерс планир... повеќе...

Француски Тотал и официјално се повлече од голема гасна зделка во Иран

Француски Тотал и официјално се повлече од голема гасна зделка во Иран

Техеран, 20 август 2018 (МИА) - Иран денеска информираше дека францускиот нафтен гигант Тотал и офиц... повеќе...

Првата засилена европска надзорна мисија на Грција на 10 септември

Првата засилена европска надзорна мисија на Грција на 10 септември

Брисел, 20 август 2018 (МИА) – Еврокомесарот за економски и финансиски работи, Пјер Московиси, најав... повеќе...

Нов Зеланд со закон им дозволи само на своите државјани да купуваат куќи во земјата

Нов Зеланд со закон им дозволи само на своите државјани да купуваат куќи во земјата

Велингтон, 20 август 2018 (МИА) - Нов Зеланд усвои закон со кој на повеќето странци нема да им биде ... повеќе...

„Боинг“ е во сериозни проблеми

„Боинг“ е во сериозни проблеми

Сиетл, 20 август 2018 (МИА) - Директорот на американскиот производител на авиони „Боинг“, задолжен з... повеќе...

Со обраќање на Ципрас ќе се одбележи излезот на Грција од програмата за финансиска помош

Со обраќање на Ципрас ќе се одбележи излезот на Грција од програмата за финансиска помош

Атина, 20 август 2018 (МИА) - Со обраќање до јавноста, грчкиот премиер, утре, ќе го означи крајот на... повеќе...

Грција излегува од програмата за помош

Грција излегува од програмата за помош

Брисел, 20 август 2018 (МИА) – По три програми за помош и осум години тешки економски реформи под на... повеќе...

Агенциите го намалија кредитниот рејтинг на Турција

Агенциите го намалија кредитниот рејтинг на Турција

Вашингтон, 18 август 2018 (МИА) - Агенцијата „Стандард енд Пурс“ го намали кредитниот рејтинг на Тур... повеќе...

Турција може да се соочи со критична ситуација за отплаќање 3,8 милијарди долари долг во октомври

Турција може да се соочи со критична ситуација за отплаќање 3,8 милијарди долари долг во октомври

Лондон, 17 август 2018 (МИА) – Турски компании и владата можат да се соочат со критична ситуација за... повеќе...

Сопственикот на пивото „Корона“ вложува четири милијарди долари во марихуана

Сопственикот на пивото „Корона“ вложува четири милијарди долари во марихуана

Oтава, 16 август 2018 (МИА) - Компанијата Констелејшн брендс која е сопственик на пивото Корона, ќе ... повеќе...

Рекордно зголемување на нивото на проблематични кредити во кинеските банки

Рекордно зголемување на нивото на проблематични кредити во кинеските банки

Пекинг, 15 август 2018 (МИА) - Нивото на проблематични кредити во кинеските банки рекордно се зголем... повеќе...

Аеродромот во Тиват се проширува за уште 1.300 метри квадратни

Аеродромот во Тиват се проширува за уште 1.300 метри квадратни

Тиват, 14 август 2018 (МИА) - На аеродромот во Тиват започна изградба на нова зграда на терминал за ... повеќе...

„Убер“ и „Лифт“ една година без такси дозвола

„Убер“ и „Лифт“ една година без такси дозвола

Њујорк, 10 август 2018 (МИА) - Градските власти во Њујорк одлучија наредната година да не издаваат д... повеќе...

За една година Икеа во Србија ја посетиле два милиона граѓани

За една година Икеа во Србија ја посетиле два милиона граѓани

Белград, 10 август 2018 (МИА) - Речиси два милиона граѓани ја посетија продавницата на Икеа во Србиј... повеќе...

Кинескиот извоз зголемен и покрај американските царини

Кинескиот извоз зголемен и покрај американските царини

Пекинг, 9 август 2018 (МИА) - Кинескиот извоз е зголемен во јули и покажува дека американските царин... повеќе...

Во Србија најсиромашните граѓани и потстанарите ќе добиваат бесплатна струја

Во Србија најсиромашните граѓани и потстанарите ќе добиваат бесплатна струја

Белград, 8 јули 2018 (МИА) - Во Србија од денеска стапуваат на сила измените и дополнувањата на Уред... повеќе...

Мозаик

Тинејџерка преживеала 49 дена на отворено море пиејќи цедена морска вода

Индонезиска тинејџерка минала 49 дена на отворено ...

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ-екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ-серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...