• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Економија свет

Даночна управа на Србија: Естрадните менаџери први на списокот за плаќање даноци

Даночна управа на Србија: Естрадните менаџери први на списокот за плаќање даноци

Белград, 3 ацгуст 2018 (МИА) - Естрадните менаџери во Србија се први на списокот за плаќање даноци и... повеќе...

 
Епл прва компанија во светот со пазарна вредност од илјада милијарди долари

Епл прва компанија во светот со пазарна вредност од илјада милијарди долари

Њујорк, 3 август 2018 (МИА) - Епл стана првата компанија во светот чија пазарна вредност достигна ил... повеќе...

САД планираат 25 отсто царина за кинески производи

САД планираат 25 отсто царина за кинески производи

Вашингтон 1 август 2018 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп планира д... повеќе...

Мареј: Ова е важна победа за враќање на самодовербата

Мареј: Ова е важна победа за враќање на самодовербата

Вашингтон, 31 јули 2018 (МИА) - Поранешниот прв тенисер во светот Енди Мареј ја забележа втората поб... повеќе...

Самсунг со најниска стапка на раст

Самсунг со најниска стапка на раст

Сеул, 31 јули 2018 (МИА) - Корејскиот електронски гигант Самсунг денеска објави дека имал најниска с... повеќе...

„Дизни“ презема дел од „Фокс“ за 71,3 милијарди долари

„Дизни“ презема дел од „Фокс“ за 71,3 милијарди долари

Њујорк, 30 јули 2018 (МИА) - Акционерите на компанијата „Фокс“ („Twenty-First Century Fox“) ја одобр... повеќе...

Гигантите „Тесла“, „Убер“ и „Спотифај“ со намалени профити

Гигантите „Тесла“, „Убер“ и „Спотифај“ со намалени профити

Њујорк,  30 јули 2018 (МИА) - Технолошките гиганти како „Тесла“, „Убер“ и „Спотифај моментно имаат с... повеќе...

Во Хрватска блокирани околу 23.000 деловни субјекти со долг од 1,6 милијарди евра

Во Хрватска блокирани околу 23.000 деловни субјекти со долг од 1,6 милијарди евра

Загреб, 30 јули 2018 (МИА) - Според податоците на хрватската Финансиска агенција (ФИНА), кон крајот ... повеќе...

Иранскиот риал ја губи вредноста поради санкциите од САД

Иранскиот риал ја губи вредноста поради санкциите од САД

Техеран, 30 јули 2018 (МИА) - Иранската национална валута риалот продолжи да губи на вредност како п... повеќе...

Американскиот економски раст надмина четири проценти

Американскиот економски раст надмина четири проценти

Вашингтон, 27 јули 2018 (МИА) - Американскиот економски раст достигна 4,1 проценти во вториот кварта... повеќе...

„Кока-Кола“ со зголемена добивка поради побарувачката за Диет кола и Кока кола без шеќер

„Кока-Кола“ со зголемена добивка поради побарувачката за Диет кола и Кока кола без шеќер

Атланта, 27 јули 2018 (МИА) - Компанијата „Кока-Kола“ соопшти дека остварила голема добивка благодар... повеќе...

Поскап туризам поради зголемување на цената на нафтата

Поскап туризам поради зголемување на цената на нафтата

Александриа, 27 јули 2018 (МИА) - Асоцијацијата „Глобал бизнис травел“ соопшти дека се очекува во 20... повеќе...

Амазон со рекордна добивка за едно тримесечје од 2,5 милијарди долари

Амазон со рекордна добивка за едно тримесечје од 2,5 милијарди долари

Сиетл, 27 јули 2018 (МИА) - Технолошкиот гигант Амазон забележа рекордна добивка во второто тримесеч... повеќе...

Хрватска одобри околу три милиони евра за проекти за Хрватите во БиХ

Хрватска одобри околу три милиони евра за проекти за Хрватите во БиХ

Загреб, 26 јули 2018 (МИА) - Хрватската Влада денеска донесе одлука за распределба на 24 милиони кун... повеќе...

Црногорците за половина година земале кредити од 1,19 милијарди евра

Црногорците за половина година земале кредити од 1,19 милијарди евра

Подгорица, 24 јули 2018 (МИА) - Од вкупно 1,19 милијарди евра кредити, со кои во првата половина од ... повеќе...

Во Романија предложена даночна амнестија за државни и приватни фирми

Во Романија предложена даночна амнестија за државни и приватни фирми

Букурешт, 24 јули 2018 (МИА) - Романскиот министер за финансии, Еуџен Теодорович, предложи даночна а... повеќе...

САД со најмоќна економија во светот, БДП по жител 60.000 долари

САД со најмоќна економија во светот, БДП по жител 60.000 долари

Њујорк, 24 јули 2018 (МИА) - САД имаат технолошки најмоќна економија во светот со бруто домашен прои... повеќе...