• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Економија свет

Фирма во Нов Зеланд воведува работна недела од четири дена

Фирма во Нов Зеланд воведува работна недела од четири дена

Велингтон, 23 јули 2018 (МИА) - Новозеландската фирма „Перпетуал Гардијан“ одлучи да воведе четиридн... повеќе...

 
Во Бугарија годинава двојно повеќе работници од странство

Во Бугарија годинава двојно повеќе работници од странство

Софија, 23 јули 2018 (МИА) - Во Бугарија од јануари до почетокот на јули се издадени 6.700 дозволи з... повеќе...

Љаиќ: Приштина воведе царини под влијание на силно бизнис лоби

Љаиќ: Приштина воведе царини под влијание на силно бизнис лоби

Белград, 23 јули 2018 (МИА) - Српскиот министер за трговија, туризам и телекомуникации Расим Љаиќ на... повеќе...

ЕК: Албанија да го намали јавниот долг

ЕК: Албанија да го намали јавниот долг

Тирана, 22 јули 2018 (МИА) - Европската комисија ја советува албанската Влада да ја продолжи политик... повеќе...

Во Буенос Аирес почнува средба на министри за финансии и гувернери на централни банки од Г-20

Во Буенос Аирес почнува средба на министри за финансии и гувернери на централни банки од Г-20

Буенос Аирес, 21 јули 2018 (МИА) - Во главниот град на Аргентина денеска почнува средба на министрит... повеќе...

Рускиот капитал најдоминантен во Црна Гора

Рускиот капитал најдоминантен во Црна Гора

Подгорица, 20 јули 2018 (МИА) - Во Црна Гора најголемиот процент - 20,2 проценти од странските компа... повеќе...

Фудбалот придонесе за раст на економијата во Хрватска од 10 отсто

Фудбалот придонесе за раст на економијата во Хрватска од 10 отсто

Загреб, 20 јули 2018 (МИА) - Хрватската стопанска комора (ХГК) соопшти дека големите спортски натпре... повеќе...

Украина и Турција заеднички ќе го развиваат товарниот авион Ан-188

Украина и Турција заеднички ќе го развиваат товарниот авион Ан-188

Истанбул, 20 јули 2018 (МИА) - Украина и Турција се во преговори за заедничко производство на воен т... повеќе...

Американски „Комкаст“ ќе ја купува британската телевизија „Скај“

Американски „Комкаст“ ќе ја купува британската телевизија „Скај“

Вашингтон, 20 јули 2018 (МИА) - Американскиот медиумски гигант „Комкаст“ се откажа од плановите за п... повеќе...

ММФ го потврди новиот аранжман со Србија

ММФ го потврди новиот аранжман со Србија

Белград, 19 јули 2018 (МИА) - Бордот на извршни директори на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) на с... повеќе...

КЕШ со рекордно производство и приходи од електрична енергија

КЕШ со рекордно производство и приходи од електрична енергија

Тирана, 19 јули 2018 (МИА) - Исклучително поволната хидрологија  на каскадата на реката Дрим услови ... повеќе...

Бугарија аплицира за поблиска соработка со ЕЦБ што е дел од патот на државата кон Еврозоната

Бугарија аплицира за поблиска соработка со ЕЦБ што е дел од патот на државата кон Еврозоната

Софија, 18 јули 2018 (МИА) - Бугарија официјално ќе аплицира денеска за влез во банкарската унија на... повеќе...

Акциите на Тесла се намалија поради коментар на директорот Маск

Акциите на Тесла се намалија поради коментар на директорот Маск

Сан Франциско, 18 јули 2018 (МИА) - Вредноста на акциите на американскиот производител на автомобили... повеќе...

Основачот на Амазон, Џеф Безос е најбогат човек во светот

Основачот на Амазон, Џеф Безос е најбогат човек во светот

Сиетл, 17 јули 2018 (МИА) - Основачот на американската компанија „Амазон“, Џеф Безос (54) стана најб... повеќе...

Во Албанија забележан раст на дознаките од странство

Во Албанија забележан раст на дознаките од странство

Тирана, 17 јули 2018 (МИА) - Албанските емигранти во првиот квартл од годинава на своите семејства в... повеќе...

Кинескиот увоз од Северна Кореја во јуни опаднат за 92,6 отсто

Кинескиот увоз од Северна Кореја во јуни опаднат за 92,6 отсто

Пјонгјанг, 16 јули 2018 (МИА) - Кинескиот увоз од Северна Кореја во јуни опадна за 92,6 отсто во спо... повеќе...

Албанската економија со рекорден раст од 4,45 отсто во првиот квартал

Албанската економија со рекорден раст од 4,45 отсто во првиот квартал

Тирана, 16 јули 2018 (МИА) - Бруто домашниот производ (БДП) во Албанија во првите три месеци од годи... повеќе...