• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Економија свет

Форбс: Кајли Џенер најмлада милионерка

Форбс: Кајли Џенер најмлада милионерка

Вашингтон, 13 јули 2018 (МИА) - Кајли Џенер, со својот бренд „Кајли козметика“, чија вредност изнесу... повеќе...

 
ЕСМ одобри исплата на последната транша од програмата за спас на Грција

ЕСМ одобри исплата на последната транша од програмата за спас на Грција

Атина, 13 јули 2018 (МИА) - Советот на директори на Европскиот механизан за стабилност (ЕСМ) одобри ... повеќе...

Хјундаи: Зголемени царини за автомобили ќе затворат десетици илјади работни места

Хјундаи: Зголемени царини за автомобили ќе затворат десетици илјади работни места

Сеул, 12 јули 2018 (МИА) - Синдикатот на „Хјундаи“ предупреди денеска дека зголемувањето на царински... повеќе...

Вашингтон најавува нови царини за Кина

Вашингтон најавува нови царини за Кина

Вашингтон, 11 јули 2018 (МИА) - САД подготвија нов список со кинески стоки со вредност од 200 милија... повеќе...

Србија доби 5,5 милиони евра за пругата Ниш - македонска граница

Србија доби 5,5 милиони евра за пругата Ниш - македонска граница

Белград, 10 јули 2018 (МИА) - Инвестициската рамка за Западен Балкан (WBIF) ќе ја поддржи Србија со ... повеќе...

ОПЕК: Не може самостојно да бидеме одговорни за проблемите во нафтената индустрија

ОПЕК: Не може самостојно да бидеме одговорни за проблемите во нафтената индустрија

Виена, 10 јули 2018 (МИА) - Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК) се брани од неодамнеш... повеќе...

Падна цената на нафтата на светските пазари

Падна цената на нафтата на светските пазари

Лондон, 9 јули 2018 (МИА) - На светските пазари цената на нафтата минатата недела падна, по две неде... повеќе...

Во Босна кинески играчки повлечени од продажба

Во Босна кинески играчки повлечени од продажба

Сараево, 9 јули 2018 (МИА) - Шест видови производи се повлечени од пазарот во Босна и Херцеговина из... повеќе...

„Хуавеи“ пред забрана да прави бизнис во САД

„Хуавеи“ пред забрана да прави бизнис во САД

Вашингтон, 7 јули 2018 (МИА) - Федералната комисија за комуникации на САД (ФЦЦ) наскоро ќе излезе со... повеќе...

„Лидл“ во Хрватска ги повлекува артиклите од пластика за еднократна употреба

„Лидл“ во Хрватска ги повлекува артиклите од пластика за еднократна употреба

Загреб, 6 јули 2018 (МИА) - Трговскиот синџир „Лидл“ во Хрватска планира до крајот на 2019 година да... повеќе...

Хрватска за шест месеци ја посетиле 6,4 милиони туристи

Хрватска за шест месеци ја посетиле 6,4 милиони туристи

Загреб, 6 јули 2018 (МИА) - Хрватска во првите шест месеци од оваа година ја посетиле 6,4 милиони ту... повеќе...

Хотелите во Турција максимално полни, нови 120 врвни хотели до крајот на годината

Хотелите во Турција максимално полни, нови 120 врвни хотели до крајот на годината

Анкара, 6 јули 2018 (МИА) - Во екот на летната туристичка сезона, хотелите во Турција работат со пол... повеќе...

Во Словенија се стимулираат вработените со 250 евра да наоѓаат нови работници

Во Словенија се стимулираат вработените со 250 евра да наоѓаат нови работници

Љубљана, 6 јули 2018 (МИА) - Словенечката компанија за издувни гасови „Акраповиќ“, поради недостиг н... повеќе...

Вучиќ: Кинезите ќе ги има од Смедерево до Бор

Вучиќ: Кинезите ќе ги има од Смедерево до Бор

Белград, 5 јули 2018 (МИА) - Претседателот на Србија Александар Вуќиќ по обиколката на железарата во... повеќе...

САД дозволија кинеската ЗТЕ да продолжи да работи со американски компании

САД дозволија кинеската ЗТЕ да продолжи да работи со американски компании

Вашингтон, 5 јули 2018 (МИА) - Американските власти дозволија кинескиот производител на телекомуника... повеќе...

Пекинг најави контрамерки за санкциите од САД

Пекинг најави контрамерки за санкциите од САД

Пекинг, 4 јули 2018 (МИА) - Кина денеска соопшти дека е „целосно подготвена“ за трговска војна со СА... повеќе...

Новите мотори на Бјуик се уште не се прифатени на пазарот во Кина

Новите мотори на Бјуик се уште не се прифатени на пазарот во Кина

Пекинг, 4 јули 2018 (МИА) - Џенерал Моторс информираше дека продажбата на возила во Кина е на безмал... повеќе...