• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Економија свет

Пекинг најави контрамерки за санкциите од САД

Пекинг најави контрамерки за санкциите од САД

Пекинг, 4 јули 2018 (МИА) - Кина денеска соопшти дека е „целосно подготвена“ за трговска војна со СА... повеќе...

 
Новите мотори на Бјуик се уште не се прифатени на пазарот во Кина

Новите мотори на Бјуик се уште не се прифатени на пазарот во Кина

Пекинг, 4 јули 2018 (МИА) - Џенерал Моторс информираше дека продажбата на возила во Кина е на безмал... повеќе...

Кина на ЕУ и понудила трговски сојуз против САД

Кина на ЕУ и понудила трговски сојуз против САД

Брисел, 4 јули 2018 (МИА) - Со нарушувањето на трговските преговори меѓу Кина и САД, кинеските дипло... повеќе...

 Инфлацијата во Турција достигна највисоко ниво во јуни - 15,39 отсто

Инфлацијата во Турција достигна највисоко ниво во јуни - 15,39 отсто

Анкара, 3 јули 2018 (МИА) - Инфлацијата во Турција значително се зголеми во јуни, достигнувајќи 15,3... повеќе...

Во Србија за половина година потрошени околу четири милијарди евра за инфраструктура

Во Србија за половина година потрошени околу четири милијарди евра за инфраструктура

Белград, 3 јули 2018 (МИА) - Министерството за градежништво, транспорт и инфраструктура на Србија ... повеќе...

Хјундаи: Американските царини за автомобили ќе претставуваат безбедносна закана за САД

Хјундаи: Американските царини за автомобили ќе претставуваат безбедносна закана за САД

Сеул, 2 јули 2018 (МИА) - Јужнокорејската компанија „Хјундаи“ предупреди дека евентуалното воведувањ... повеќе...

„Тесла“ произведе 5.000 возила модел 3 во една недела

„Тесла“ произведе 5.000 возила модел 3 во една недела

Сан Франциско, 2 јули 2018 (МИА) - Автокомпанијата „Тесла“ го зголемила производството на моделот 3 ... повеќе...

Просечната нето плата во Хрватска зголемена на 843 евра

Просечната нето плата во Хрватска зголемена на 843 евра

Загреб, 28 јуни 2018 (МИА) - Просечната исплатена нето плата во Хрватска за април оваа година изнесу... повеќе...

„Берета“ заинтересирана за српските фабрики за оружје

„Берета“ заинтересирана за српските фабрики за оружје

Белград, 27 јуни 2018 (МИА) - Италијанскиот производител на оружје „Берета“  е заинтересиран за сора... повеќе...

САД побараа земјите да го прекинат увозот на иранска нафта до 4 ноември

САД побараа земјите да го прекинат увозот на иранска нафта до 4 ноември

Вашингтон, 27 јуни 2018 (МИА) - САД побараа од сите земји да го прекинат увозот на иранска нафта до ... повеќе...

Се отвора американска економска зона во западно Косово

Се отвора американска економска зона во западно Косово

Приштина, 26 јуни 2018 (МИА) – Косовската Влада на денешната седница донесе одлука за формирање Амер... повеќе...

Генерален штрајк го парализира Буенос Аирес

Генерален штрајк го парализира Буенос Аирес

Буенос Аирес, 26 јуни 2018 (МИА) - Поради генералниот штрајк на најголемиот аргентински синдикат, на... повеќе...

Иран забрани увоз на 1.300 производи за да го стабилизира ријалот

Иран забрани увоз на 1.300 производи за да го стабилизира ријалот

Техеран, 25 јуни 2018 (МИА) - Иран воведе забрана за увоз на над 1.300 производи, со цел да ја зашти... повеќе...

Штрајк во Аргентина против реформите на претседателот Макри

Штрајк во Аргентина против реформите на претседателот Макри

Буенос Аирес, 25 јуни 2018 (МИА) - Најголемиот синдикат во Аргентина денеска предизвика масовен штра... повеќе...

Голем пораст на непродадени станови во Менхетн

Голем пораст на непродадени станови во Менхетн

Њујорк, 25 јуни 2018 (МИА) - Бројот на станови кои се нудат на продажба во Менхетн пораснал за 17 пр... повеќе...

До 2050 година половина свет ќе користи струја од обновливи извори на енергија

До 2050 година половина свет ќе користи струја од обновливи извори на енергија

Њујорк, 25 јуни 2018 (МИА) - Новата годишна анализа на Блумберг, наречена New Energy Outlook 2018, в... повеќе...

Конференцијата за природен гас во Вашингтон во сенка на трговските војни

Конференцијата за природен гас во Вашингтон во сенка на трговските војни

Вашингтон, 25 јуни 2018 (МИА) - Главна тема на Светската конференција за природен гас, која што дене... повеќе...