Економија свет

САД со планови за ограничување кинески инвестиции во американски технолошки фирми

САД со планови за ограничување кинески инвестиции во американски технолошки фирми

Вашингтон, 25 јуни 2018 (МИА) - Министерството за финансии на САД подготвува правила за спречување к... повеќе...

 
Американска компанија изразила интерес да го купи унгарскиот удел во хрватската ИНА

Американска компанија изразила интерес да го купи унгарскиот удел во хрватската ИНА

Загреб, 23 јуни 2018 (МИА) - Американска компанија изразила интерес за купување на уделот што унгарс... повеќе...

„Волстрит џурнал“: Во вторник средба на министрите за енергетика на САД и Русија

„Волстрит џурнал“: Во вторник средба на министрите за енергетика на САД и Русија

Вашингтон, 23 јуни 2018 (МИА) - Министрите за енергетика на САД и Русија, Рик Пери и Александар Нова... повеќе...

Постигнат договор за грчкиот долг

Постигнат договор за грчкиот долг

Луксембург, 22 јуни 2018 (МИА) - Министрите за финансии на евро зоната се договорија за условите за ... повеќе...

Спор во Италија околу огромната челичарница во Таранто

Спор во Италија околу огромната челичарница во Таранто

Рим, 21 јуни 2018 (МИА) - Двете владејачки партии во Италија, Лигата и М5С, спорат околу иднината на... повеќе...

Мерцедес стравува за извозот на американски теренци во Кина

Мерцедес стравува за извозот на американски теренци во Кина

Франкфурт, 21 јуни 2018 (МИА) - Германскиот производител на луксузни автомобили и камиони Дајмлер де... повеќе...

Кина најави давачки за американскиот јаглен

Кина најави давачки за американскиот јаглен

Пекинг, 21 јуни 2018 (МИА) - Кинеските власти го ставија јагленот на листата од над 600 производи на... повеќе...

Аргентина доби кредит од 50 милијарди долари од ММФ

Аргентина доби кредит од 50 милијарди долари од ММФ

Вашингтон, 21 јуни 2018 (МИА) - Директоратот на Меѓународниот монетарен фонд и одобри тригодишен кре... повеќе...

САД: Раст на дефицитот на тековната сметка

САД: Раст на дефицитот на тековната сметка

Вашингтон, 20 јуни 2018 (МИА) - Дефицитот на тековната сметка во САД во првиот квартал од годината с... повеќе...

Старбакс со послаба продажба од очекуваното

Старбакс со послаба продажба од очекуваното

Сиетл, 20 јуни 2018 (МИА) - Вредноста на акциите на гигантскиот синџир кафулиња Старбакс падна за 4 ... повеќе...

Маск најави отворање на „гигафабрика“ во Германија

Маск најави отворање на „гигафабрика“ во Германија

Сан Франциско, 20 јуни 2018 (МИА) - Директорот на Тесла Елон Маск најави дека Германија е водечки ка... повеќе...

Русија и Саудиска Арабија бараат од ОПЕК да произведува повеќе нафта

Русија и Саудиска Арабија бараат од ОПЕК да произведува повеќе нафта

Виена, 19 јуни 2018 (МИА) - Русија и Саудиска Арабија вршат притисок врз ОПЕК за значително да се зг... повеќе...

Градежната индустрија во САД руши рекорди, но паѓа бројот на барања за нови градби

Градежната индустрија во САД руши рекорди, но паѓа бројот на барања за нови градби

Вашингтон, 19 јуни 2018 (МИА) - Бројот на новозапочнати градби во САД порасна за 5 проценти во текот... повеќе...

Турција планира да гради и трета нуклеарна централа

Турција планира да гради и трета нуклеарна централа

Анкара, 19 јуни 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган најави дека Турција планира да... повеќе...

Основачот на ВестЏет и ЏетБлу планира нова нискобуџетна авиокомпанија

Основачот на ВестЏет и ЏетБлу планира нова нискобуџетна авиокомпанија

Њујорк, 18 јуни 2018 (МИА) - Дејвид Нилман, основачот на авиокомпаниите ВестЏет и ЏетБлу, најави дек... повеќе...

Гугл ќе инвестира во кинескиот интернет трговски сајт JD.com

Гугл ќе инвестира во кинескиот интернет трговски сајт JD.com

Пекинг, 18 јуни 2018 (МИА) - Гугл најави дека ќе вложи 500 милиони долари во кинеската компанија за ... повеќе...

Туризмот во Белгија се врати на ниво од пред исламистичките напади во 2016 година

Туризмот во Белгија се врати на ниво од пред исламистичките напади во 2016 година

Брисел, 18 јуни 2018 (МИА) - Белгиските власти информираат дека бројот на странски туристи кои ја по... повеќе...