• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Економија свет

Унилевер ќе се повлече од лондонскиот берзански индекс

Унилевер ќе се повлече од лондонскиот берзански индекс

Лондон, 14 јуни 2018 (МИА) - Холандско-британската компанија Унилевер соопшти дека скоро сигурно нем... повеќе...

 
Францускиот премиер Ле Мер бара Џенерал Електрик да ги отвори ветените работни места во Алстом

Францускиот премиер Ле Мер бара Џенерал Електрик да ги отвори ветените работни места во Алстом

Париз, 14 јуни 2018 (МИА) - Францускиот премиер Бруно ле Мер денеска ја повика американската компани... повеќе...

Биткоинот достигна минимална вредност

Биткоинот достигна минимална вредност

Њујорк, 13 јуни 2018 (МИА) - Цената на биткоинот го достигна минимумот, бидејќи оваа криптовалута па... повеќе...

„Тесла“ ќе отпушти околу 4.000 работници

„Тесла“ ќе отпушти околу 4.000 работници

Калифорнија, 13 јуни 2018 (МИА) - Производителот на електрични автомобили „Тесла“ соопшти дека ќе от... повеќе...

Србија договори нов аранжман со ММФ

Србија договори нов аранжман со ММФ

Белград, 13 јуни 2018 (МИА) - Српската Влада постигна договор со делегацијата на Меѓународниот монет... повеќе...

Тојота ќе вложи милијарда долари во такси компанијата Граб

Тојота ќе вложи милијарда долари во такси компанијата Граб

Токио, 13 јуни 2018 (МИА) - Јапонскиот производител на автомобили Тојота најави дека ќе инвестира ми... повеќе...

Пад на индустриското производство во Евро-зоната

Пад на индустриското производство во Евро-зоната

Брисел, 13 јуни 2018 (МИА) - Индустриското производство во Евро-зоната во април паднало за 0,9 проце... повеќе...

Србија договори нов, советодавен аранжман со ММФ, укинување на законот за пензии и зголемување на платите

Србија договори нов, советодавен аранжман со ММФ, укинување на законот за пензии и зголемување на платите

Белград, 13 јуни 2018 (МИА) - Српската Влада постигна договор со делегацијата на Меѓународниот монет... повеќе...

Почна судењето во случајот на германскиот „пивски картел“

Почна судењето во случајот на германскиот „пивски картел“

Дизелдорф, 13 јуни 2018 (МИА) - Во Дизелдорф денеска почна судењето во случајот на пиварниците Карлс... повеќе...

„Лидл“ отвори логистички центар во Србија

„Лидл“ отвори логистички центар во Србија

Белград, 12 јуни 2018 (МИА) - Во Нова Пазова денеска е отворен логистички центар на компанијта „Лидл... повеќе...

Синдикатот на Телеком Италија одобри план со кој треба да се спасат 4.500 работни места

Синдикатот на Телеком Италија одобри план со кој треба да се спасат 4.500 работни места

Рим, 12 јуни 2018 (МИА) - Раководството на Телеком Италија вчера вечер постигна договор со синдикато... повеќе...

Стаусхолм нов финансиски директор на Рио Тинто

Стаусхолм нов финансиски директор на Рио Тинто

Лондон, 12 јуни 2018 (МИА) - Светскиот рударски гигант Рио Тинто го именуваше Јакоб Стаусхолм, поран... повеќе...

Меѓународната куќа на палачинките го смени името од ИХОП во ИХОБ

Меѓународната куќа на палачинките го смени името од ИХОП во ИХОБ

Глендејл, 12 јуни 2018 (МИА) - Американскиот синџир ресторани ИХОП - Меѓународна куќа на палачинките... повеќе...

Инфлацијата во Венецуела е речиси 25.000 проценти

Инфлацијата во Венецуела е речиси 25.000 проценти

Каракас, 12 јуни 2018 (МИА) – Инфлацијата во Венецуел е речиси 25.000 проценти во изминатите 12 месе... повеќе...

Во Црна Гора продадени луксузни станови за биткоини

Во Црна Гора продадени луксузни станови за биткоини

Будва, 11 јуни 2018 (МИА) - Компаниите АМИА и Стратекс Груп продадоа три од своите луксузни станови ... повеќе...

ККР ќе ја купи медицинската компанија Енвижн за 9,9 милијарди долари

ККР ќе ја купи медицинската компанија Енвижн за 9,9 милијарди долари

Нешвил, 11 јуни 2018 (МИА) - Американскиот инвестициски фонд ККР ќе ја купи компанијата за медицинск... повеќе...

Дајмлер обвинет дека ги фалсификува тестовите за испуштање штетни гасови

Дајмлер обвинет дека ги фалсификува тестовите за испуштање штетни гасови

Франкфурт, 11 јуни 2018 (МИА) - Вредноста на акциите на германската автомобилска компанија Дајмлер п... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...