• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Сообраќај и транспорт

Сообраќајна несреќа во Чашка едно лице полесно повреден

Сообраќајна несреќа во Чашка едно лице полесно повреден

Велес, 9 август 2018 (МИА) - На регионалниот пат  село Лисиче – село Дреново, општина Чашка утрово с... повеќе...

 
Телеком во првите шест месеци со раст на нето добивката

Телеком во првите шест месеци со раст на нето добивката

Скопје, 9 август 2018 (МИА) - Македонски телеком во првите шест месеци оствари нето добивка од 816 м... повеќе...

На Табановце за излез од Македонија се чека до половина час

На Табановце за излез од Македонија се чека до половина час

Скопје, 9 август 2018 (МИА) - Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, а интензи... повеќе...

Седница на АВМУ

Седница на АВМУ

Скопје, 8 август 2018 (МИА) - Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) на денешна... повеќе...

Претставници на ОБСЕ/ОДИХР и ААВМУ разговараа за претстојниот референдум

Претставници на ОБСЕ/ОДИХР и ААВМУ разговараа за претстојниот референдум

Скопје, 8 август 2018 (МИА) - Делегација на ОБСЕ/ОДИХР, предводена од вишиот советник за избори, Сти... повеќе...

Студија за регулаторна рамка на медиуми и онлајн медиуми

Студија за регулаторна рамка на медиуми и онлајн медиуми

Скопје, 8 август 2018 (МИА) - Студија „Регулаторна рамка за медиуми и онлајн медиуми – македонскиот ... повеќе...

Нов асфалт на улици во Гостивар и во селото Форино

Нов асфалт на улици во Гостивар и во селото Форино

Гостивар, 8 август 2018 (МИА) - Започна реконструкцијата на неколку улици во гостиварското село Фори... повеќе...

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути за излез од Македонија

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути за излез од Македонија

Скопје, 8 август 2018 (МИА) - Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози со зголеме... повеќе...

По 17 август АВМУ ќе се изјасни за дополнително емитување платена јавна пропаганда

По 17 август АВМУ ќе се изјасни за дополнително емитување платена јавна пропаганда

Скопје, 8 август 2018 (МИА) - Во однос на дилемите, кои деновиве се појавија кај радиодифузерите, за... повеќе...

Железнички несреќи - последица на невнимателност и користење диви премини

Железнички несреќи - последица на невнимателност и користење диви премини

Скопје, 7 август 2018 (МИА) -  Со три смртни случаи и три повредени лица завршија две од четирите не... повеќе...

Поништена постапката за доделување финансиска подрршка на авиопревозници

Поништена постапката за доделување финансиска подрршка на авиопревозници

Скопје, 6 август 2018 (МИА) - Министерството за транспорт и врски ја поништи постапката за доделувањ... повеќе...

Едно лице повредено во сообраќајка кај кавадаречко Марена

Едно лице повредено во сообраќајка кај кавадаречко Марена

Кавадарци, 6 август 2018 (МИА) - Едно лице e повредено синоќа пред полноќ откако „ауди“ излетало од ... повеќе...

Зголемен интензитетот на сообраќајот на магистралниот пат Гостивар - Кичево

Зголемен интензитетот на сообраќајот на магистралниот пат Гостивар - Кичево

Гостивар, 5 август 2018 (МИА) - По завршувањето на продолжениот празничен викенд во текот на денов и... повеќе...

Без поголеми задржувања на граничните премини, зголемен интензитет на сообраќајот на патиштата

Без поголеми задржувања на граничните премини, зголемен интензитет на сообраќајот на патиштата

Скопје, 5 август 2018 (МИА) - Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Зголемен ... повеќе...

Рекорден број летови над македонското небо

Рекорден број летови над македонското небо

Скопје, 5 август 2018 (МИА) - Над македонското небо вчера се забележани рекордни 1.007 летови, со шт... повеќе...

Нормализиран сообраќајот на патот Валандово - Удово

Нормализиран сообраќајот на патот Валандово - Удово

Скопје, 4 август 2018 (МИА) - Нормализиран е сообраќајот на патот Валандово - Удово што беше во прек... повеќе...

МЖ Транспорт: Воспоставен железничкиот сообраќај од Лисиче до Усје

МЖ Транспорт: Воспоставен железничкиот сообраќај од Лисиче до Усје

Скопје, 3 август 2018 (МИА) - Железничкиот сообраќај на потегот од железничката станица Лисиче до же... повеќе...

Мозаик

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...