Сообраќај и транспорт

Санкции за 27 возачи за брзо возење во Скопје

Санкции за 27 возачи за брзо возење во Скопје

Скопје, 23 август 2018 (МИА) - Дваесет и седум возачи се санкционирани за пречекорување на брзината ... повеќе...

 
На Табановце и Богородица се чека до 20 минути

На Табановце и Богородица се чека до 20 минути

Скопје, 23 август 2018 (МИА) - На граничните премини Богородица и Табановце има зголемена фреквенциј... повеќе...

Ејуп Рустеми е нов директор на Македонски пошти

Ејуп Рустеми е нов директор на Македонски пошти

Скопје, 22 август 2018 (МИА) -  Ејуп Рустеми е именуван за нов директор на Македонски пошти на денеш... повеќе...

Јандреоски не очекува повлекување на „Виз ер“ од македонскиот пазар

Јандреоски не очекува повлекување на „Виз ер“ од македонскиот пазар

Скопје, 22 август 2018 (МИА) - Нискобуџетната авиокомпанија „Виз ер“ нема да се повлече од македонск... повеќе...

Нов повик и нови критериуми за субвенциониран авиопревозник (видео)

Нов повик и нови критериуми за субвенциониран авиопревозник (видео)

Скопје, 22 август 2018 (МИА) – Владата усвои Уредба за начинот и критериумите со кои ќе доделува суб... повеќе...

Состојба на патиштата

Состојба на патиштата

22 август 2018 СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА:... повеќе...

На мобилен месечно зборуваме над три часа

На мобилен месечно зборуваме над три часа

Скопје, 21 август 2018 (МИА) - Претплатниците во мобилната телефонија во Македонија месечно во просе... повеќе...

Свлечиште на патот Македонски Брод-Самоков, сообраќајот во прекин

Свлечиште на патот Македонски Брод-Самоков, сообраќајот во прекин

Скопје, 20 август 2018 (МИА) - Поради свлечиште на патниот правец Македонски Брод - село Самоков, ка... повеќе...

Сугарески: Автопатот Миладиновци-Штип готов до крај на септември или почеток на октомрви

Сугарески: Автопатот Миладиновци-Штип готов до крај на септември или почеток на октомрви

Скопје, 20 август 2018 (МИА) - Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески очекува до крај на се... повеќе...

Сугарески очекува повеќе авиокомпании на повторениот повик за евтини летови

Сугарески очекува повеќе авиокомпании на повторениот повик за евтини летови

Скопје, 20 август 2018 (МИА) - На седница на Владата задутре се очекува да биде усвоена уредба за ра... повеќе...

Во август рекордна фрекфенција на граничниот премин „Блато“

Во август рекордна фрекфенција на граничниот премин „Блато“

Дебар, 20 август 2018 (МИА) - Во текот на месец август забележана е рекордна фрекфенцијата на патниц... повеќе...

Двеста и двајца возачи во Скопје возеле побрзо од дозволеното

Двеста и двајца возачи во Скопје возеле побрзо од дозволеното

Скопје, 20 август 2018 (МИА) - Двеста и двајца возачи изминатиот викенд во Скопје возеле со поголема... повеќе...

На ГП Богородица за излез од Македонија се чека до половина час

На ГП Богородица за излез од Македонија се чека до половина час

Скопје, 20 август 2018 (МИА) - Зголемена фреквенција на возила изуттринава има на граничниот премин ... повеќе...

На Табановце се чека од 30 минути до еден час

На Табановце се чека од 30 минути до еден час

Скопје, 19 август 2018 (МИА) - На граничниот премин Табановце за влез во државата се чека од 30 мину... повеќе...

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути

Скопје, 19 август 2018 (МИА) - На граничните премини Богородица и Табановце се чека од15-30 минути, ... повеќе...

На „Табановце“ и „Богородица“ се чека по 15 до 30 минути

На „Табановце“ и „Богородица“ се чека по 15 до 30 минути

Скопје, 18 август 2018 (МИА) - Зголемена е фреквенцијата на возила на граничните премини Богородица ... повеќе...

Нормализиран сообраќајот на патот Радовиш - Струмица

Нормализиран сообраќајот на патот Радовиш - Струмица

Скопје, 18 август 2018 (МИА) - Нормализиран е сообраќајот на патниот правец Радовиш - Струмица кај с... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...