• A-
  • A
  • A+
четврток, 26 април 2018, 

Труд и социјала

МТСП: Преку самовработување во 2017. отворени 165 фирми, вработени 191 лица

МТСП: Преку самовработување во 2017. отворени 165 фирми, вработени 191 лица

Скопје, 26 април 2018 (МИА) - Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, министерот за... повеќе...

 
Во Дебар и Центар Жупа социјална парична помош остваруваат 644 семејства

Во Дебар и Центар Жупа социјална парична помош остваруваат 644 семејства

Дебар, 26 април 2018 (МИА) - Право на социјална парична помош преку Меѓуопштинскиот центар за соција... повеќе...

Денот на трудот 1 Мај неработен за сите граѓани

Денот на трудот 1 Мај неработен за сите граѓани

Скопје, 24 април 2018 (МИА) - Денот на трудот 1 Мај 2018 година (вторник) е неработен ден за сите гр... повеќе...

„Мрдни со прст" во пехчевски Црник

„Мрдни со прст" во пехчевски Црник

Пехчево, 24 април 2018 (МИА) - Жителите на пехчевското село Црник ја реализираа работната акција „За... повеќе...

Нов закон за поефикасна заштита од дискриминација

Нов закон за поефикасна заштита од дискриминација

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Проширување на основите за дискриминација, унапредување на работата на... повеќе...

Манчевски: Ќе се реагира доколку не е испочитуван законот при вработувањата на децата на Џафери и Грчев

Манчевски: Ќе се реагира доколку не е испочитуван законот при вработувањата на децата на Џафери и Грчев

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски... повеќе...

Царовска на Форум за родова еднаквост во Стокхолм

Царовска на Форум за родова еднаквост во Стокхолм

Скопје, 17 април 2018 (МИА) - Министерката за труд и социјална политика учествува на Форумот за родо... повеќе...

МТСП и Заводот за статистика ќе развиваат Национален индекс за родова еднаквост

МТСП и Заводот за статистика ќе развиваат Национален индекс за родова еднаквост

Скопје, 16 април 2018 (МИА) - Министерството за труд и социјална политика во соработка со Државниот ... повеќе...

Царовска: Нема зголемување на старосната граница за пензионирање

Царовска: Нема зголемување на старосната граница за пензионирање

Скопје, 13 април 2018 (МИА) – Зголемување на старосната граница нема да има,  а пензиите се стабилни... повеќе...

Изготвена стратегија за деинституционализација, првата преселба на корисници до крајот на јуни

Изготвена стратегија за деинституционализација, првата преселба на корисници до крајот на јуни

Скопје, 12 април 2018 (МИА) - Првите преселби на корисници од сегашните институции во служби за живе... повеќе...

Формирано национално координативно тело за недискриминација

Формирано национално координативно тело за недискриминација

Скопје, 12 април 2018 (МИА) - Националното координативно тело (НКТ) за следење на состојбите со неди... повеќе...

Кривична пријава за поранешниот директор на АВРМ

Кривична пријава за поранешниот директор на АВРМ

Скопје, 11 април 2018 (МИА) - Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривич... повеќе...

Повик од Центарот за вработување од Куманово за активните мерки за вработување и обуки

Повик од Центарот за вработување од Куманово за активните мерки за вработување и обуки

Куманово, 10 април 2018 (МИА) - Кумановскиот Центар за вработување ги повика невработените лица да... повеќе...

Царовска: Соработка на локалната и централната власт за подобар статус на Ромите

Царовска: Соработка на локалната и централната власт за подобар статус на Ромите

Скопје, 10 април 2018 (МИА) - На покана на Директоратот за проширување на Европската унија, министер... повеќе...

Синдикатот на „Саса“ во среда ги почнува преговорите со менаџментот на рудникот

Синдикатот на „Саса“ во среда ги почнува преговорите со менаџментот на рудникот

Скопје, 9 април 2018 (МИА) - Синдикатот на вработените во рудникот „Саса“ членка на МЕСО - Мултиетни... повеќе...

МТСП: Исплатени правата од социјална и детска заштита

МТСП: Исплатени правата од социјална и детска заштита

Скопје, 5 април 2018 (МИА) - Министерството за труд и социјална политика ги исплати сите права од об... повеќе...

Истражување на ЦУП: Потребни се промени во здравствениот систем и социјалната заштита

Истражување на ЦУП: Потребни се промени во здравствениот систем и социјалната заштита

Скопје, 5 април 2018 (МИА) - Македонските граѓани сметаат дека политиките за вработување не ги даваа... повеќе...

Мозаик

Букурешт - град на кабли

Романскиот главен град Букурешт би можел да се нар...

Гркинка е највозрасна жена на светот (видео)

Пред неколку дена почина највозрасното лице на све...

Премиера на „Одмаздници: Војна на Бесконечноста“, ФХ3Х работеа на ефектите

Македонската компанија за анимација и визуелни ефе...

Ќе се снима филм заснован на „Долгата прошетка“ на Стивен Кинг

Сценаристот Џејмс Вандербилт го подготви текстот з...

Се планира филм за секс скандалот Вајнстин

Продукциските куќи Анапурна и План Б, во соработка...