• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Труд и социјала

Царовска од Пехчево: Новите социјални реформи ќе го подигнат квалитетот на живот

Царовска од Пехчево: Новите социјални реформи ќе го подигнат квалитетот на живот

Пехчево, 12 септември 2018 (МИА) - Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска денеск... повеќе...

 
Првиот ден на Јом Кипур неработен за еврејската заедница во Македонија

Првиот ден на Јом Кипур неработен за еврејската заедница во Македонија

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Првиот ден на Јом Кипур (19 септември-среда) е неработен ден за пр... повеќе...

Се намалува старосната граница за пензионирање на рударите

Се намалува старосната граница за пензионирање на рударите

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Владата на денешната седница го усвои Предлог - законот за изменув... повеќе...

Рударите ќе заминуваат во пензија на околу 50-годишна возраст (видео)

Рударите ќе заминуваат во пензија на околу 50-годишна возраст (видео)

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Рударите ќе се пензионираат само со работен стаж. Жените со 35 год... повеќе...

Царовска:Законот за раст на минимална плата стимулира раст на текстилната индустрија и квалитетни работници

Царовска:Законот за раст на минимална плата стимулира раст на текстилната индустрија и квалитетни работници

Ранковце, 10 септември 2018 (МИА) – Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска ... повеќе...

Царовска: Европскиот социјален фонд нуди 70 милиони евра за вработување и мобилност на младите

Царовска: Европскиот социјален фонд нуди 70 милиони евра за вработување и мобилност на младите

Ранковце, 10 септември 2018 (МИА) - Европскиот социјален фонд нуди 70 милиони евра за вработување и ... повеќе...

Во штипските градинки на листата за чекање останаа 60 деца

Во штипските градинки на листата за чекање останаа 60 деца

Штип, 8 септември 2018 (МИА) - Најмалку 60 деца од претшколска возраст останаа на листите за чекање ... повеќе...

Подобрени условите за децата во штипската градинка „Астибо“

Подобрени условите за децата во штипската градинка „Астибо“

Штип, 6 септември 2018 (МИА) - Во изминатата година во речиси сите објекти на градинката „Астибо“ во... повеќе...

Нахрани „10.000“ акција за донирање храна за социјално загрозени граѓани

Нахрани „10.000“ акција за донирање храна за социјално загрозени граѓани

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - На 33 пунктови во 10 градови низ Македонија денеска ќе се одржи прв... повеќе...

Тече рокот за пријавување за новата поддршка за раст на плати повисоки од минималната

Тече рокот за пријавување за новата поддршка за раст на плати повисоки од минималната

Скопје, 5 септември 2018 (МИА) - Тече рокот во кој работодавачите од трудоинтензивните дејности можа... повеќе...

Царовска: Европа значи пристап до фондови за социјалните услуги

Царовска: Европа значи пристап до фондови за социјалните услуги

Прилеп, 1 септември 2018 (МИА) - Европа значи дека институциите им служат на сите граѓани подеднакво... повеќе...

Целодневен престој во детската градинка во Делчево

Целодневен престој во детската градинка во Делчево

Делчево, 30 август 2018 (МИА) - Со поддршка од Советот на општина Делчево во градинката „Весели Цв... повеќе...

МТСП отворено за дијалог со синдикатите, Царовска во петок на седница на СОНК

МТСП отворено за дијалог со синдикатите, Царовска во петок на седница на СОНК

Скопје, 28 август 2018 (МИА) - Министерството за труд и социјална политика попладнево соопшти дека е... повеќе...

Царовска: Од 2019 година се намалува старосната граница за пензионирање на рударите

Царовска: Од 2019 година се намалува старосната граница за пензионирање на рударите

Македонска Каменица, 28 август 2018 (МИА) - Намалување на старосната граница за пензионирање на руда... повеќе...

Градинката во Кичево доби еко-апарати за прочистување на воздухот

Градинката во Кичево доби еко-апарати за прочистување на воздухот

Кичево, 27 август 2018 (МИА) - Градинката „Олга Мицеска“ во Кичево доби донација еко-апарати за нови... повеќе...

Нова еко-технологија во детската градинка од Делчево

Нова еко-технологија во детската градинка од Делчево

Делчево, 27 август 2017 (МИА) - Пред почетокот на новата воспитно-образовна година, детската гради... повеќе...

Прва Летна школа за социјално претприемништво за граѓански здруженија

Прва Летна школа за социјално претприемништво за граѓански здруженија

Скопје, 27 август 2018 (МИА) - Во Охрид  од денеска до 2 септември ќе биде одржана првата Летна школ... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...