Труд и социјала

Царовска најави отворање Центар за ран детски развој и информативна канцеларија во Кочани

Царовска најави отворање Центар за ран детски развој и информативна канцеларија во Кочани

Кочани, 21 август 2018 (МИА) - Mинистерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска во ра... повеќе...

 
Царовска: Зрновци доби градинка за 60 деца, за опремување инвестирани 1,4 милиони денари

Царовска: Зрновци доби градинка за 60 деца, за опремување инвестирани 1,4 милиони денари

Скопје, 21 август 2018 (МИА) - Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска ја по... повеќе...

Царовска во посета на градинката „Бисерчиња“ во Зрновци

Царовска во посета на градинката „Бисерчиња“ во Зрновци

Скопје, 21 август 2018 (МИА) - Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска ќе ја... повеќе...

Царовска: Вработувањата во социјалните центри и градинките се континуирани

Царовска: Вработувањата во социјалните центри и градинките се континуирани

Скопје, 19 август 2018 (МИА) - Вработувањата во центрите за социјална работа и во градинките не се п... повеќе...

Царовска ќе реферира за оперативниот план за вработување и гаранцијата за млади

Царовска ќе реферира за оперативниот план за вработување и гаранцијата за млади

Скопје, 19 август 2018 (МИА) - Резултатите од спроведувањето на Оперативниот план за вработување и п... повеќе...

Градскиот центар за социјална работа со апел да се пријавуваат лица и семејства во ризик

Градскиот центар за социјална работа со апел да се пријавуваат лица и семејства во ризик

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - Меѓуопштинскиот центар за социјална работа на Град Скопје апелира до ... повеќе...

Првиот ден на Курбан Бајрам, 21 август, неработен за граѓаните од муслиманската вероисповед

Првиот ден на Курбан Бајрам, 21 август, неработен за граѓаните од муслиманската вероисповед

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Првиот ден на Курбан Бајрам, 21 август (вторник), е неработен за граѓ... повеќе...

МТПС постапува по случајот со двегодишното дете

МТПС постапува по случајот со двегодишното дете

Скопје, 10 август 2018 (МИА) - Министерството за труд и социјална политика (МТСП) соопшти дека е зап... повеќе...

Реформа во системот за социјална заштита - се воведува семеен социјален работник (видео)

Реформа во системот за социјална заштита - се воведува семеен социјален работник (видео)

Скопје, 10 август 2018 (МИА) - Мајка на три деца, која била злоупотребувана од својот партнер, за да... повеќе...

Вонреден инспекциски надзор во градинката „Детска Радост“ во Гевгелија

Вонреден инспекциски надзор во градинката „Детска Радост“ во Гевгелија

Скопје, 7 август 2018 (МИА) - Службите за инспекциски надзор за заштита на децата при Министерството... повеќе...

Кампањата „На секое дете му треба семејство“ претставена во Прилеп

Кампањата „На секое дете му треба семејство“ претставена во Прилеп

Прилеп, 6 август 2018 (МИА) - Се зголемува свеста кај граѓаните за згрижување деца во семејства и да... повеќе...

МТСП нема да толерира несоодветно однесување со децата во градинките

МТСП нема да толерира несоодветно однесување со децата во градинките

Скопје, 6 август 2018 (МИА) - По објавувањето на видео на социјалните мрежи од градинката „Детска ра... повеќе...

Струга полна со питачи од други градови

Струга полна со питачи од други градови

Струга, 6 август 2018 (МИА) – Во екот на туристичката сезона, Струга преплавена со питачи. Низ струш... повеќе...

Обуки за интегрирано управување со случаи во системот на социјална заштита

Обуки за интегрирано управување со случаи во системот на социјална заштита

Скопје, 6 август 2018 (МИА) - Министерството за труд и социјална политика и Агенцијата за вработувањ... повеќе...

За 33,9 отсто намален бројот на деца во големите институции

За 33,9 отсто намален бројот на деца во големите институции

Скопје, 5 август 2018 (МИА) - За една година бројот на деца сместени во социјалните установи е намал... повеќе...

Персонални асистенти - секојдневна помош за лицата со попреченост

Персонални асистенти - секојдневна помош за лицата со попреченост

Скопје, 4 август 2018 (МИА) - Персонални асистенти ќе им помагаат на лицата со попреченост во извршу... повеќе...

Царовска: Овозможуваме раст на платите во Македонија

Царовска: Овозможуваме раст на платите во Македонија

Скопје, 1 август 2018 (МИА) - Овозможуваме раст на платите на вработените во Македонија, со тоа што ... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...