• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Труд и социјала

Во Македонија 341 корисник во згрижувачко семејство

Во Македонија 341 корисник во згрижувачко семејство

Дебар, 24 јули 2018(МИА) – На ниво на Македонија има 172 згрижувачки семејства  со 341 корисник, од ... повеќе...

 
Центарот за социјални работи Куманово ја анимира јавноста за проектот за згрижување деца

Центарот за социјални работи Куманово ја анимира јавноста за проектот за згрижување деца

Куманово, 24 јули 2018 (МИА) - Кумановскиот Центар за социјални работи активно работи да ја анимира ... повеќе...

МТСП: Обезбедуваме поддршка за раст на платите

МТСП: Обезбедуваме поддршка за раст на платите

Скопје, 24 јули 2018 (МИА) - Со  измените и дополнувањата на Законот за минимална плата што вчера ги... повеќе...

Уште најмалку 200 згрижувачки семејства се потребни за секое дете да има соодветна грижа

Уште најмалку 200 згрижувачки семејства се потребни за секое дете да има соодветна грижа

Скопје, 23 јули 2018 (МИА) - Уште најмалку 200 згрижувачки семејства се потребни за да се обезбедат ... повеќе...

Мартина, Аделина, Никола и Антонио добија нов живот, отворен Малиот групен дом во Тимјаник

Мартина, Аделина, Никола и Антонио добија нов живот, отворен Малиот групен дом во Тимјаник

Неготино, 20 јули 2018 (МИА) - Мартина, Аделина, Никола и Антонио, четири деца со попреченост добија... повеќе...

Во Тимјаник се отвора мал групен дом за штитеници од домот во Демир Капија

Во Тимјаник се отвора мал групен дом за штитеници од домот во Демир Капија

Скопје, 20 јули 2018 (МИА) - Во неготинското село Тимјаник денеска ќе биде отворен мал групен дом во... повеќе...

Систематски прегледи за лицата сместени во Специјалниот завод во Демир Капија

Систематски прегледи за лицата сместени во Специјалниот завод во Демир Капија

Скопје, 19 јули 2018 (МИА) - Министрите за труд и социјална политика и за здравство, Мила Царовска и... повеќе...

Царовска: Со јакнење на партнерството со граѓаните до праведен и функционален систем

Царовска: Со јакнење на партнерството со граѓаните до праведен и функционален систем

Скопје, 19 јули 2018 (МИА) - Само преку правно зајакнување на граѓаните може да создадеме одговорен,... повеќе...

Во Крива Паланка настан од кампањата „На  секое дете му треба семејство“

Во Крива Паланка настан од кампањата „На секое дете му треба семејство“

Крива Паланка, 18 јули 2018 (МИА) - Во Крива Паланка се одржа настан во организација на Министерство... повеќе...

Во Ресен промовирана кампањата „На секое дете му треба семејство“

Во Ресен промовирана кампањата „На секое дете му треба семејство“

Ресен, 17 јули 2018 (МИА) - Во Ресен денеска беше промовирана кампањата „На секое дете му треба семе... повеќе...

На бесплатен летен одмор и деца од Дебарско

На бесплатен летен одмор и деца од Дебарско

Дебар, 16 јули 2018 (МИА) - Поволноста што ја дава владиниот проект за бесплатен одмор за деца од се... повеќе...

За пет години жените жртви на насилство со поддршка во секој регион од Македонија

За пет години жените жртви на насилство со поддршка во секој регион од Македонија

Скопје, 16 јули 2018 (МИА) - Во следните пет години во секој регион во Македонија треба да има барем... повеќе...

Царовска: Секој чекор е во насока на унапредување на системот на социјална заштита

Царовска: Секој чекор е во насока на унапредување на системот на социјална заштита

Скопје, 16 јули 2018 (МИА) - Секој чекор што го правиме е во насока на унапредување на системот на с... повеќе...

Доделени 92 сертификати за персонални асистенти на лица со попреченост

Доделени 92 сертификати за персонални асистенти на лица со попреченост

Скопје, 16 јули 2018 (МИА) - Девесет и двајца персонални асистенти денеска добија сертификати и во т... повеќе...

Сертификати за персоналните асистенти на лицата со попреченост

Сертификати за персоналните асистенти на лицата со попреченост

Скопје, 16 јули 2018 (МИА) - Во Владата на Република Македонија денеска ќе им бидат доделени сертифи... повеќе...

Царовска: Ќе се намалува старосната граница за пензионирање на рударите (ВИДЕО)

Царовска: Ќе се намалува старосната граница за пензионирање на рударите (ВИДЕО)

Скопје, 15 јули 2018 (МИА) - Министерството за труд и социјална политика, преку Владата, ќе предложи... повеќе...

Куманово доби Центар за упатување на жртви од сексуално насилство

Куманово доби Центар за упатување на жртви од сексуално насилство

Куманово, 14 јули 2018 (МИА) - Во просториите на кумановската болница денеска беше отворен Центар за... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...