• A-
  • A
  • A+
понеделник, 28 мај 2018, 

Религии

Божиќна порака на поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

Божиќна порака на поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

Скопје, 5 јануари 2018 (МИА) - Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан упати божикна порака... повеќе...

 
МПЦ-ОА останува верна на Јулијанскиот календар

МПЦ-ОА останува верна на Јулијанскиот календар

Скопје, 5 јануари 2018    И покрај многуте барања МПЦ-ОА да го празнува Божик според Грегоријански... повеќе...

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божик

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божик

Скопје, 5 јануари 2018 (МИА) - Православните христијански верници во Македонија утре го слават Бадни... повеќе...

Архимандрит Партениј, игумен на Светата Бигорска и Рајчичка обител

Архимандрит Партениј, игумен на Светата Бигорска и Рајчичка обител

Скопје, 5 јануари 2017 Во пресрет на Бадник и големиот празник на Раѓањето Христово – Божик колку в... повеќе...

Божикно послание на г.г. Стефан и САС на МПЦ - ОА

Божикно послание на г.г. Стефан и САС на МПЦ - ОА

Скопје, 4 јануари 2018 (МИА) - Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан заедно со Светиот арх... повеќе...

Архимандрит Партениј: БПЦ-БП има црковно и историско право да и биде Црква-Мајка на МПЦ-ОА

Архимандрит Партениј: БПЦ-БП има црковно и историско право да и биде Црква-Мајка на МПЦ-ОА

Скопје, 4 јануари 2018 (МИА) - Бугарската православна црква-Бугарска патријаршија има многу поголемо... повеќе...

Вартоломеј и Неофит ќе разговараат за МПЦ-ОА

Вартоломеј и Неофит ќе разговараат за МПЦ-ОА

Софија, 4 јануари 2018 (МИА) - Одлуката на Бугарската православна црква да се ангажира за застапувањ... повеќе...

Вселенскиот патријарх Вартоломеј и бугарскиот Неофит ќе разговараат за МПЦ-ОА

Вселенскиот патријарх Вартоломеј и бугарскиот Неофит ќе разговараат за МПЦ-ОА

Софија, 4 јануари 2018 (МИА) - Одлуката на Бугарската православна црква да се ангажира за застапувањ... повеќе...

Патријарх Иринеј: Решението за МПЦ е единствено преку СПЦ

Патријарх Иринеј: Решението за МПЦ е единствено преку СПЦ

Белград, 4 јануари 2018 (МИА) - Барањето на македонската црква од бугарската црква да и биде мајка ц... повеќе...

Во Штип ќе се одржи Коледарска поворка

Во Штип ќе се одржи Коледарска поворка

Штип, 3 јануари 2018 (МИА) - На 6 јануари во Штип ќе се одржи коледарска поворка со учество на децат... повеќе...

БПЦ мајка - црква на МПЦ, потег со позитивни реакции и бранувања

БПЦ мајка - црква на МПЦ, потег со позитивни реакции и бранувања

Скопје, 2 јануари 2018 (МИА) - Светиот синод на Бугарската православна црква на 27 ноември одлучи да... повеќе...

БПЦ мајка - црква на МПЦ, потег со позитивни реакции и бранувања

БПЦ мајка - црква на МПЦ, потег со позитивни реакции и бранувања

Скопје, 2 јануари 2018 (МИА) - Светиот синод на Бугарската православна црква на 27 ноември одлучи да... повеќе...

г.Тимотеј: Треба да продолжат разговорите меѓу МПЦ-ОА и БПЦ

г.Тимотеј: Треба да продолжат разговорите меѓу МПЦ-ОА и БПЦ

Скопје, 26 декември 2017 (МИА) - Светиот архиерејски синод на Македонската правосалвна црква-Охридск... повеќе...

САС на МПЦ-ОА ќе расправа за барањето до БПЦ

САС на МПЦ-ОА ќе расправа за барањето до БПЦ

Скопје, 26 декември 2017 (МИА) - На седницата на Светиот архиерејски синод на Македонската православ... повеќе...

Седница на Синодот на МПЦ-ОА

Седница на Синодот на МПЦ-ОА

Скопје, 26 декември 2017 (МИА) - Синодот на Македонската православна црква - Охридска архипиекопија ... повеќе...

Католиците и дел од православните го слават Божик

Католиците и дел од православните го слават Божик

Скопје, 25 декември 2017 (МИА) - Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат... повеќе...

Католиците и дел од православните го слават Раѓањето Христово - Божик

Католиците и дел од православните го слават Раѓањето Христово - Божик

Скопје, 25 декември 2017 (МИА) - Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат... повеќе...