• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Религии

Денеска се празнува Света Петка - Летна

Денеска се празнува Света Петка - Летна

Скопје, 8 август 2018 (МИА) - Денеска се празнува Света преподобна маченица Параскева-Света Петка, 8... повеќе...

 
Се реконструира црквата „Свети Димитрија” во Кавадарци

Се реконструира црквата „Свети Димитрија” во Кавадарци

Кавадарци, 7 август 2018 (МИА) - Мајстори  и уметници интензивно работат на реконструкцијата и на ... повеќе...

Од рибниците на Бигорскиот манастир повторно ќе се вади радичка пастрмка

Од рибниците на Бигорскиот манастир повторно ќе се вади радичка пастрмка

Дебар, 7 август 2018 (МИА) - Во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, попознато как... повеќе...

Предадена во употреба нова џамија во Дебреше

Предадена во употреба нова џамија во Дебреше

Гостивар, 3 август 2018 (МИА) - На пригодна свеченост, со верски обреди, денеска во атарот на гостив... повеќе...

Свети пророк Илија - Илинден

Свети пророк Илија - Илинден

2 август 2018 Свети пророк Илија (Илинден), 2.VIII./20.VII. Пророк кој пали и гаси на небото и зе... повеќе...

Трескавец интензивно се обновува

Трескавец интензивно се обновува

Прилеп, 22 јули 2018 (МИА) - До крајот на годинава, манастирот „Трескавец“ кај Прилеп треба да го до... повеќе...

Народен собир посветен на Св. маченица Недела

Народен собир посветен на Св. маченица Недела

Скопје, 20 јули 2018 (МИА) - Во скопското село Горна Матка во манастирскиот комплекс Свети Спас и Ма... повеќе...

Неофит: Ги сакаме браќата Македонци, со Божја помош ќе и помогнеме на црквата (видео)

Неофит: Ги сакаме браќата Македонци, со Божја помош ќе и помогнеме на црквата (видео)

Софија, 17 јули 2018 (МИА) - Бугарскиот патријарх Неофит се надева дека со Божја помош ќе биде поддр... повеќе...

СПЦ запрепастена од БПЦ и  патријархот Неофит за процесот за признавање на МПЦ-ОА

СПЦ запрепастена од БПЦ и патријархот Неофит за процесот за признавање на МПЦ-ОА

Скопје, 13 јули 2018 (МИА) - Српската православна црква  била запрепастена од потегот на Синодот... повеќе...

На летната демирхисарска школа предавања од теологија

На летната демирхисарска школа предавања од теологија

Демир Хисар, 11 јули 2018 (МИА) - Меѓународната летна демирхисарска школа продолжи со предавања во р... повеќе...

Момчиња од Македонија се стекнаа со дипломи за протопсалти

Момчиња од Македонија се стекнаа со дипломи за протопсалти

Дебар, 10 јули 2018 (МИА) – Четворица млади Македонци се здобија со звањето протопсалт, откако успеш... повеќе...

Во посета на Бигорски професори и студенти од Аристотеловиот Универзитет во Солун

Во посета на Бигорски професори и студенти од Аристотеловиот Универзитет во Солун

Дебар, 9 јули 2018 (МИА) - Во посета на Бигорскиот манастир претојуваа професори и студенти од Арист... повеќе...

Санирани оштетувањата на покривот на пештерската црква „Св.Богородица” на островот Мал Град

Санирани оштетувањата на покривот на пештерската црква „Св.Богородица” на островот Мал Град

Пустец, 9 јули 2018 (МИА) – Санирани се оштетувањата на покривот на пештерската црква „Света Богород... повеќе...

Веб страницата на Бигорскиот манастир достапена и на англиски јазик

Веб страницата на Бигорскиот манастир достапена и на англиски јазик

Дебар, 8 јули 2018 (МИА) - Веб страницата на манастирот „Свети Јован Крстител“, попознат како Бигорс... повеќе...

Бигорски манастир го одбележа денот на раѓањето на Свети Јован Крститетл

Бигорски манастир го одбележа денот на раѓањето на Свети Јован Крститетл

Дебар, 7 јули 2018 (МИА) - Познатото македонско древно светилиште манастирот „Свети Јован Крстител“ ... повеќе...

Заврши четвртата смена од летниот камп по веронаука во Рајчица

Заврши четвртата смена од летниот камп по веронаука во Рајчица

Дебар, 6 јули 2018 (МИА) - Во манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во селото Рајчица, кај Дебар за... повеќе...

Меѓународна научна конференција „Манастирот Слепче во пост-византиската уметност на​​​​ Балканот во XVI и XVII век”

Меѓународна научна конференција „Манастирот Слепче во пост-византиската уметност на​​​​ Балканот во XVI и XVII век”

Скопје, 6 јули 2018 (МИА) - Манастирот „Св.Јован Крстител“ во демирхисарското село Слепче во пресрет... повеќе...