• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Религии

Заврши втората смена од годинешниот Летен камп по веронаука

Заврши втората смена од годинешниот Летен камп по веронаука

Дебар, 22 јуни 2018 (МИА) – Во македонското древно светилиште, Бигорскиот манастор и неговиот метох,... повеќе...

 
Иринеј: Вселенскиот патријарх не треба да носи еднострана одлука за МПЦ

Иринеј: Вселенскиот патријарх не треба да носи еднострана одлука за МПЦ

Белград, 20 јуни 2018 (МИА) - Бачкиот епископ на СПЦ Иринеј изјави дека би било грешка ако вселенски... повеќе...

По повод Рамазан Бајрам утринска молитва во сите џамии во Дебарско

По повод Рамазан Бајрам утринска молитва во сите џамии во Дебарско

Дебар, 15 јуни 2018 (МИА) – По едномесечниот пост, исламските верници и во дебарското муфтиство почн... повеќе...

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Скопје, 15 јуни 2018 (МИА) - Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го ... повеќе...

Ќе се гради првата црква во прилепско Канатларци

Ќе се гради првата црква во прилепско Канатларци

Прилеп, 13 јуни 2018 (МИА) - Во прилепско Канатларци почна изградбата на првата црква. Темелите на... повеќе...

Архимандрит Партениј добитник на највисоката почесна награда на ЕУ - „Граѓанин на Европа“

Архимандрит Партениј добитник на највисоката почесна награда на ЕУ - „Граѓанин на Европа“

Дебар, 13 јуни 2018 (МИА) - Игуменот на Бигорскиот манастир, архимандрит Партениј годинава е еден од... повеќе...

Почна годинашниот летен камп по веронаука во Рајчица

Почна годинашниот летен камп по веронаука во Рајчица

Дебар,13 јуни 2018 (МИА) – Во манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во дебарското село Рајчица, во ... повеќе...

Вартоломеј: Постоењето раскол не е аргумент да напуштиме еден народ

Вартоломеј: Постоењето раскол не е аргумент да напуштиме еден народ

Атина, 13 јуни 2018 (МИА) - Постоењето раскол не е аргумент да напуштиме еден народ, рекол Вселенски... повеќе...

Митрополит Антониј: Статусот на МПЦ не е само црковно прашање

Митрополит Антониј: Статусот на МПЦ не е само црковно прашање

Софија, 11 јуни 2018 (МИА) - Прашањето за автокефалноста на Македонската православна црква треба да ... повеќе...

БПЦ: Ќе сториме сe што можеме да им помогнеме на браќата во Македонија

БПЦ: Ќе сториме сe што можеме да им помогнеме на браќата во Македонија

Скопје, 10 јуни 2018 (МИА) - Подготвени сме да сториме се што можеме и што е во согласност со светит... повеќе...

Тимотеј: Вселенскиот патријарх покажува грижа за прашањето на МПЦ-ОА

Тимотеј: Вселенскиот патријарх покажува грижа за прашањето на МПЦ-ОА

Скопје, 5 јуни 2018 (МИА) - Вселенскиот патријарх покажува грижа  за црковното прашање на Македонска... повеќе...

Вселенскиот патријарх ќе се сретне со Ципрас и Павлопулос

Вселенскиот патријарх ќе се сретне со Ципрас и Павлопулос

Атина, 4 јуни 2018 (МИА) - Посетата на Грција поради учеството на еколошки симпозиум, Вселенскиот па... повеќе...

Почнува Петровденскиот пост

Почнува Петровденскиот пост

Скопје, 4 јуни 2018 (МИА) - За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот к... повеќе...

Секуларизмот и религиозната едукација тема на дискусија на Научна средба во Охрид

Секуларизмот и религиозната едукација тема на дискусија на Научна средба во Охрид

Охрид, 2 јуни 2018 (МИА) – Европа со своите специфични континентални вредности, секуларноста како ус... повеќе...

Јеронимос: Прашањето за името е работа на Парламентот, а не на црквата

Јеронимос: Прашањето за името е работа на Парламентот, а не на црквата

Атина, 2 јуни 2018 (МИА)  - Не го даваме нашето име, но тоа не е работа на црквата, туку на Парламен... повеќе...

Даријан Сотировски, претседател на Комисијата за верски заедници во РМ

Даријан Сотировски, претседател на Комисијата за верски заедници во РМ

Скопје, 2 јуни 2018 (МИА) - Даријан Сотировски од февруари годинава е директор на Комисијата за одно... повеќе...

Апостолскиот егзархат во Македонија стана Епархија

Апостолскиот егзархат во Македонија стана Епархија

Скопје, 31 мај 2018 (МИА) - Папата Франциско го воздигна во Епархија под наслов „Успение на Пресвета... повеќе...

Мозаик

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...

Најбогатиот фудбалер во светот игра за резервите на Лестер

Фудбалот е шанса за огромно мнозинство на човештво...

Берт Рејнолдс и оставил се на својата внука

Актерот Берт Рејнолдс, кој неодамна почина во Флор...