• A-
  • A
  • A+
понеделник, 28 мај 2018, 

Религии

Одбележани 173 години од смртта на преродбеникот Кирил Пејчиновиќ

Одбележани 173 години од смртта на преродбеникот Кирил Пејчиновиќ

Скопје,10 март 2018 (МИА) - Во Лешочкиот манастир денеска беа одбележани 173 години од смртта на пре... повеќе...

 
Бугарски интелектуалци и заблежуваат на БПЦ што не се заложила за МПЦ пред патријархот Кирил

Бугарски интелектуалци и заблежуваат на БПЦ што не се заложила за МПЦ пред патријархот Кирил

Софија, 8 март 2018 (МИА) - Дваесеттина истакнати бугарски интелектуалци  и академици упатија отворе... повеќе...

В недела литија во Струмица со иконата на Богородица Скоропослушница

В недела литија во Струмица со иконата на Богородица Скоропослушница

Струмица, 7 март 2018 (МИА) - Во спомен на пристигнувањето на копијата од чудотворната икона „Скороп... повеќе...

Бигорски доби магистер по црковна музика

Бигорски доби магистер по црковна музика

Дебар, 4 март 2018 (МИА) - Свештената Обител на познатото македонско древно светилиште „Свети Јован ... повеќе...

Александар Волков од РПЦ: Желбата на МПЦ да добие црква мајка во БПЦ е сложена и важна тема

Александар Волков од РПЦ: Желбата на МПЦ да добие црква мајка во БПЦ е сложена и важна тема

Софија, 2 март 2018 (МИА) – Желбата на Македонската православна црква да добие црква мајка во Бугарс... повеќе...

Средба на директорот на Комисијата за односи со верските заедници со поглаварот на ИВЗ

Средба на директорот на Комисијата за односи со верските заедници со поглаварот на ИВЗ

Скопје, 2 март 2018 (МИА) - Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни гру... повеќе...

Рускиот патријарх Кирил и бугарскиот Неофит ќе разговарат за МПЦ -ОА

Рускиот патријарх Кирил и бугарскиот Неофит ќе разговарат за МПЦ -ОА

Софија, 2 март 2018 (МИА) – Статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ќе ... повеќе...

Рускиот патријарх Кирил и бугарскиот Неофит ќе разговарат за статусот на МПЦ -ОА

Рускиот патријарх Кирил и бугарскиот Неофит ќе разговарат за статусот на МПЦ -ОА

Софија, 2 март 2018 (МИА) – Статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ќе ... повеќе...

Директорот на КОВЗРГ, Сотировски се сретна со бискупот Стојанов и претседателот на Еврејската заедница, Романо Николиќ

Директорот на КОВЗРГ, Сотировски се сретна со бискупот Стојанов и претседателот на Еврејската заедница, Романо Николиќ

Скопје, 1 март 2018 (МИА) - Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни гру... повеќе...

Архимандрит Партениј: Наградата ја посветувам на славната Охридска архиепископија, возобновена во лицето на МПЦ

Архимандрит Партениј: Наградата ја посветувам на славната Охридска архиепископија, возобновена во лицето на МПЦ

Дебар, 26 февруари 2018 (МИА) – Архимандрит Партениј е добитник на највисоката награда на Битолски в... повеќе...

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Сотировски се сретна со г.г. Стефан

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Сотировски се сретна со г.г. Стефан

Скопје, 26 февруари 2018 (МИА) - Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозн... повеќе...

Мурзаку: Нема никакви пречки МПЦ-ОА да биде признаена од сестринските цркви

Мурзаку: Нема никакви пречки МПЦ-ОА да биде признаена од сестринските цркви

Скопје, 25 февруари 2018 (МИА) - Нема никакви пречки, ниту пак причини Православните цркви да не ја ... повеќе...

Неофит: Кога ќе треба да се исполни должноста, тоа и ќе го направиме

Неофит: Кога ќе треба да се исполни должноста, тоа и ќе го направиме

Скопје, 19 февруари 2018 (МИА) - Кога ќе треба да ја исполниме должноста, тоа и ќе го направиме, изј... повеќе...

Радев: Ја ценам улогата на Бигорскиот манастир за зацврстување на пријателството меѓу Бугарија и Македонија (видео)

Радев: Ја ценам улогата на Бигорскиот манастир за зацврстување на пријателството меѓу Бугарија и Македонија (видео)

Скопје, 18 февруари 2018 (МИА) - Свештената Бигорска обител во навечерието на Неделата на простување... повеќе...

Претседателот Радев го посети Бигорскиот манастир

Претседателот Радев го посети Бигорскиот манастир

Скопје, 17 февруари 2018 (МИА) - Претседателот на Република Бугарија Румен Радев заедно со митрополи... повеќе...

Марков манастир - бисер од богатата културна и духовна ризница

Марков манастир - бисер од богатата културна и духовна ризница

Скопје, 14 февруари 2018 (МИА) - Во услови на глобален економски колапс, чувствителни социјални окол... повеќе...

Владика Тимотеј: СПЦ нема намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА

Владика Тимотеј: СПЦ нема намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА

Скопје, 13 февруари 2018 (МИА) - Српската православна црква (СПЦ) нема сериозна намера да го реши цр... повеќе...