Религии

Сајтот на Бигорскиот манастир достапен и на грчки јазик

Сајтот на Бигорскиот манастир достапен и на грчки јазик

Дебар, 13 април 2018 (МИА) - Една година по објавувањето на новиот сајт на манастирот „Свети Јован К... повеќе...

 
Прилепскито манастир „Свети Архангел Михаил“ и најстарата населба Варош го слават Голем или Источен петок

Прилепскито манастир „Свети Архангел Михаил“ и најстарата населба Варош го слават Голем или Источен петок

Прилеп, 13 април 2018 (МИА) - Најстарата прилепска населба Варош под Марковите кули и еден од трите ... повеќе...

Владика Петар: Бев приведен и испрашуван на aеродром, но ми се извинија

Владика Петар: Бев приведен и испрашуван на aеродром, но ми се извинија

Прилеп, 13 април 2018 (МИА) - Ангажирав бранител и јас многу нема да објаснувам за случајот на aерод... повеќе...

Источен петок - Балаклија одбележан во кумановско Бедиње

Источен петок - Балаклија одбележан во кумановско Бедиње

Куманово 13 април 2018 (МИА) - Голем број верници од поширокиот кумановски регион денеска ја посетиј... повеќе...

Вартоломеј: Само Вселенската патријаршија е мајка црква

Вартоломеј: Само Вселенската патријаршија е мајка црква

Истанбул, 13 април 2018 (МИА) – Само Вселенската патријаршија може да биде мајка црква на балканскит... повеќе...

Велешани го чествуваат празникот Источен петок Балаклија

Велешани го чествуваат празникот Источен петок Балаклија

Велес, 13 април 2018 (МИА) - Православните христијани од Велес вчера попладне и синоќа масовно г... повеќе...

Владиката Петар кусо задржан, па пуштен, од финансиска полиција на скопскиот аеродром

Владиката Петар кусо задржан, па пуштен, од финансиска полиција на скопскиот аеродром

Скопје, 11 април 2018 (МИА) - Митрополит Преспанско-пелагониски Петар денеска кус период бил задржан... повеќе...

Г.г. Стефан приреди прием за поглаварите на верските заедници

Г.г. Стефан приреди прием за поглаварите на верските заедници

Скопје, 11 април 2018 (МИА) - Во Архиепископската резиденција попладнево се одржува прием што по пов... повеќе...

Поглаварите на верските заедници на прием кај г.г. Стефан

Поглаварите на верските заедници на прием кај г.г. Стефан

Скопје, 11 април 2018 (МИА) - Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан денеска по повод Велиг... повеќе...

Со кула од играорци испратен Велигден, необичен ритуал  во демиркаписко Прждево

Со кула од играорци испратен Велигден, необичен ритуал во демиркаписко Прждево

Демир Капија, 10 април 2018 (МИА) - Со необичен ритуал на правење кула од играорци, секоја година се... повеќе...

Втор ден Велигден

Втор ден Велигден

Скопје,  9 април 2018 (МИА) - Православните верници денеска го слават вториот ден од Христовото Воск... повеќе...

Велигденска посета на митрополитот г.Петар во Домот за доенчиња и мали деца-Битола

Велигденска посета на митрополитот г.Петар во Домот за доенчиња и мали деца-Битола

Битола, 8 април 2018 (МИА) - Митрополитот преспанско-пелагониски и администратор австралиско-новозел... повеќе...

Иванов, Шекеринска и Мицкоски на Велигденската литургија во Соборен храм

Иванов, Шекеринска и Мицкоски на Велигденската литургија во Соборен храм

Скопје, 8 април 2018 (МИА) - По повод Воскресение Христово - Велигден денеска во Соборниот храм „Св.... повеќе...

Пасхално послание на г.г. Стефан и САС на МПЦ-ОА

Пасхално послание на г.г. Стефан и САС на МПЦ-ОА

Скопје, 8 април 2018 (МИА)  † Стефан По милоста Божја,Архиепископ Охридски и Македонски,заедно со ... повеќе...

Православните христијани го слават Велигден

Православните христијани го слават Велигден

Скопје, 8 април 2017 (МИА)  - Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празн... повеќе...

Благодатниот оган од Ерусалим пристигна во Скопје, го пречека Поглаварот г.г. Стефан

Благодатниот оган од Ерусалим пристигна во Скопје, го пречека Поглаварот г.г. Стефан

Скопје, 7 април 2018 (МИА) - Црковна делегација предводена од поглаварот на МПЦ-ОА г.г Стефан на ско... повеќе...

Благодатниот оган околу 20 часот ќе пристигне на аеродромот во Скопје

Благодатниот оган околу 20 часот ќе пристигне на аеродромот во Скопје

Скопје, 7 април 2018 (МИА) - Благодатниот оган што секоја Велика сабота веќе два милениума чудесно с... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...