• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Религии

Во Прилеп со повеќе обичаи привршуваат подготовките за Велигден

Во Прилеп со повеќе обичаи привршуваат подготовките за Велигден

Прилеп, 6 април 2018 (МИА) - Прилепчани ги привршуваат подготовките за Велигден. Денеска на Велипето... повеќе...

 
Велигденска порака на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

Велигденска порака на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

Скопје, 6 април 2018 (МИА) - Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија,... повеќе...

Благодатниот оган првпат донесен во Бигорски пред десет години

Благодатниот оган првпат донесен во Бигорски пред десет години

Дебар, 6 април 2018 (МИА) – Македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“ попознат како Биго... повеќе...

Велики Петок, најтешкиот ден во годината

Велики Петок, најтешкиот ден во годината

6 април 2018 Велики Петок е денот на Христовите страданија. Тие започнуваат уште ноќта, во Гетсиман... повеќе...

Патријарх Неофит: БПЦ може да сподели Свето миро со МПЦ

Патријарх Неофит: БПЦ може да сподели Свето миро со МПЦ

Софија, 5 април 2018 (МИА)  - Бугарската православна црква ќе ја разгледа можноста да го сподели сво... повеќе...

Симболиката на црвеното велигденско јајце

Симболиката на црвеното велигденско јајце

Скопје, 5 април 2018 (МИА) - Вапсањето црвени јајца за Велигден е најраспространетата традиција во с... повеќе...

Велики Четврток, почнуваат Велигденските празнувања

Велики Четврток, почнуваат Велигденските празнувања

5 април 2017  Со вечерната богослужба на Велика Среда завршуваат великоипосните богослуженија, а пр... повеќе...

Се вапсаа велигденските јајца

Се вапсаа велигденските јајца

Прилеп, 5 април 2018 (МИА) - Три црвени, вапсани јајца. Едното за Господ, едното за куќата, едното е... повеќе...

Г.г.Стефан: Веруваме дека ќе ни се врати местото во сеправославното семејство

Г.г.Стефан: Веруваме дека ќе ни се врати местото во сеправославното семејство

Скопје, 5 април 2018 (МИА) - Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија,... повеќе...

Пасхално послание на г.г. Стефан и САС на МПЦ-ОА

Пасхално послание на г.г. Стефан и САС на МПЦ-ОА

Скопје, 5 април 2018 (МИА)  † Стефан По милоста Божја,Архиепископ Охридски и Македонски,заедно со ... повеќе...

Денеска е Велика Среда

Денеска е Велика Среда

4 април 2018  На Велика Среда се одбележуваат три значајни настани: Последното претсмртно помазание... повеќе...

МПЦ-ОА преку БПЦ прв пат официјално ќе го добие Благодатниот оган

МПЦ-ОА преку БПЦ прв пат официјално ќе го добие Благодатниот оган

офија, 2 април 2018 (МИА) - Македонската православна црква - Охридска архиепископија годинава по прв... повеќе...

Почна Страдалната - Страстната - Велика седмица

Почна Страдалната - Страстната - Велика седмица

2 април 2018 Последната седмица пред Велигден (Пасха) е Страдална или Страстна седмица, Седмица на ... повеќе...

Католиците го слават Велигден

Католиците го слават Велигден

Скопје, 1 април 2018 (МИА) - Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресен... повеќе...

„Воскресение Христово“, ново видео на Бигорскиот манастир

„Воскресение Христово“, ново видео на Бигорскиот манастир

Скопје, 31 март 2018 (МИА) - Бигорскиот манастир во пресрет на Велиден подготви уште едно видео, ово... повеќе...

„Воскресение Христово“ ново видео во Бигорската обител

„Воскресение Христово“ ново видео во Бигорската обител

Дебар, 30 март 2018 (МИА) - Во пресрет на најголемиот православен христијански празник, Празникот на... повеќе...

МПЦ со официјална покана до бугарскиот патријарх за присуство на 1000-годишнината од ОА

МПЦ со официјална покана до бугарскиот патријарх за присуство на 1000-годишнината од ОА

Скопје, 30 март 2018 (МИА) - Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...