• A-
  • A
  • A+
среда, 26 септември 2018, 

Религии

„Воскресение Христово“, ново видео на Бигорскиот манастир

„Воскресение Христово“, ново видео на Бигорскиот манастир

Скопје, 31 март 2018 (МИА) - Бигорскиот манастир во пресрет на Велиден подготви уште едно видео, ово... повеќе...

 
„Воскресение Христово“ ново видео во Бигорската обител

„Воскресение Христово“ ново видео во Бигорската обител

Дебар, 30 март 2018 (МИА) - Во пресрет на најголемиот православен христијански празник, Празникот на... повеќе...

МПЦ со официјална покана до бугарскиот патријарх за присуство на 1000-годишнината од ОА

МПЦ со официјална покана до бугарскиот патријарх за присуство на 1000-годишнината од ОА

Скопје, 30 март 2018 (МИА) - Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ... повеќе...

Велигденска честитка на бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов (видео)

Велигденска честитка на бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов (видео)

Скопје, 30 март 2018 (МИА) - Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов по по... повеќе...

„Страданијата Христови“, предвелгиденско видео на Бигорската обител (видео)

„Страданијата Христови“, предвелгиденско видео на Бигорската обител (видео)

Скопје, 26 март 2018 (МИА) - Бигорскиот манастир во пресерет на најголемиот православен христијански... повеќе...

Протоереј Џомиќ: Новиот Устав на СПЦ не предвидува територијална реорганизација

Протоереј Џомиќ: Новиот Устав на СПЦ не предвидува територијална реорганизација

Белград, 13 март 2018 (МИА) - Секретарот на Комисијата за ревизија на новиот Устав на Српската право... повеќе...

МПЦ-ОА: СПЦ покажува хегемонистички аспирации кон Македонија

МПЦ-ОА: СПЦ покажува хегемонистички аспирации кон Македонија

Скопје, 13 март 2018 (МИА) - Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква - Охридска ... повеќе...

Литија со иконата на Богородица Скоропослушница во Струмица

Литија со иконата на Богородица Скоропослушница во Струмица

Струмица, 11 март 2018 (МИА) - Во спомен на пристигнувањето на копијата од чудотворната икона „Богор... повеќе...

Одбележани 173 години од смртта на преродбеникот Кирил Пејчиновиќ

Одбележани 173 години од смртта на преродбеникот Кирил Пејчиновиќ

Скопје,10 март 2018 (МИА) - Во Лешочкиот манастир денеска беа одбележани 173 години од смртта на пре... повеќе...

Бугарски интелектуалци и заблежуваат на БПЦ што не се заложила за МПЦ пред патријархот Кирил

Бугарски интелектуалци и заблежуваат на БПЦ што не се заложила за МПЦ пред патријархот Кирил

Софија, 8 март 2018 (МИА) - Дваесеттина истакнати бугарски интелектуалци  и академици упатија отворе... повеќе...

В недела литија во Струмица со иконата на Богородица Скоропослушница

В недела литија во Струмица со иконата на Богородица Скоропослушница

Струмица, 7 март 2018 (МИА) - Во спомен на пристигнувањето на копијата од чудотворната икона „Скороп... повеќе...

Бигорски доби магистер по црковна музика

Бигорски доби магистер по црковна музика

Дебар, 4 март 2018 (МИА) - Свештената Обител на познатото македонско древно светилиште „Свети Јован ... повеќе...

Александар Волков од РПЦ: Желбата на МПЦ да добие црква мајка во БПЦ е сложена и важна тема

Александар Волков од РПЦ: Желбата на МПЦ да добие црква мајка во БПЦ е сложена и важна тема

Софија, 2 март 2018 (МИА) – Желбата на Македонската православна црква да добие црква мајка во Бугарс... повеќе...

Средба на директорот на Комисијата за односи со верските заедници со поглаварот на ИВЗ

Средба на директорот на Комисијата за односи со верските заедници со поглаварот на ИВЗ

Скопје, 2 март 2018 (МИА) - Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни гру... повеќе...

Рускиот патријарх Кирил и бугарскиот Неофит ќе разговарат за МПЦ -ОА

Рускиот патријарх Кирил и бугарскиот Неофит ќе разговарат за МПЦ -ОА

Софија, 2 март 2018 (МИА) – Статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ќе ... повеќе...

Рускиот патријарх Кирил и бугарскиот Неофит ќе разговарат за статусот на МПЦ -ОА

Рускиот патријарх Кирил и бугарскиот Неофит ќе разговарат за статусот на МПЦ -ОА

Софија, 2 март 2018 (МИА) – Статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ќе ... повеќе...

Директорот на КОВЗРГ, Сотировски се сретна со бискупот Стојанов и претседателот на Еврејската заедница, Романо Николиќ

Директорот на КОВЗРГ, Сотировски се сретна со бискупот Стојанов и претседателот на Еврејската заедница, Романо Николиќ

Скопје, 1 март 2018 (МИА) - Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни гру... повеќе...