На денешен ден

На денешен ден

На денешен ден

7 септември 2018 (МИА) 1533.- Родена е англиската кралица Елизабета Прва, ќерка на кралот Хенри Осм... повеќе...

 
На денешен ден

На денешен ден

6 септември 2018 (МИА) 1522.- Шпанскиот морепловец Хуан Себастијан дел Кано прв ја обиколи Земјата ... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

5 септември 2018 (МИА) 1568.- Роден е Томазо Кампанела, италијански филозоф, доминиканец. Во делото... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

4 септември 2018 (МИА) 1669.- Венеција им го отстапи грчкиот остров Крит на Турците, не успевајќи ... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

3 септември 2018 (МИА) 1189.- Ричард Први Плантагенет "Лавовско срце" е крунисан за крал на Англиј... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

2 септември 2018 (МИА) 31. п.н.е.- За време на битката во Јонското Море во северозападниот дел на... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

1 септември 2018 (МИА) 1159.- Умре папата Хадријан IV, роден Николас Брејскпир. Тој е единственио... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

31 август 2018 (МИА) 12.- Роден е римскиот цар Гај Јулиј Цезар Германик Калигула. Владеел свирепо, ... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

30 август 2018 (МИА) 30. п.н.е.- Египетската кралица Клеопатра VII се самоубила откако силите на О... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

29 август 2018 (МИА) 1289.- Основана била инквизицијата, суд на Католичката црква за заштита на вер... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

28 август 2018 (МИА) 430.- Умрел римскиот свештеник Аврелиј Августин, познат како Свети Августин, ... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

27 август 2018 (МИА) 55 п.н.е.- Римскиот конзул Гај Јулиј Цезар ја започнал инвазијата на Британск... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

26 август 2018 (МИА) 1346.- Во битката кај Креси, во северна Франција, најпознатата битка во Англо... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

25 август 2018 (МИА)  1270.- Умрел францускиот крал Луј Деветти, кој во текот на владеењето од 1226... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

24 август 2018 (МИА) 79.- Во катастрофалната ерупција на Везуф, вулкан во јужниот дел на Италија, ... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

23 август 2018 (МИА) 1305.- Во Лондон бил погубен Вилијам Волас, легендарниот водач на Шкотска во ... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

22 август 2018 (МИА) 1642.- Во Англија почнала граѓанската војна меѓу приврзаниците на круната и П... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...