• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

На денешен ден

На денешен ден

На денешен ден

31 јули 2018 (МИА) 1483.- Големиот шпански морепловец Кристифор Колумбо, на своето трето патување в... повеќе...

 
На денешен ден - 30 јули

На денешен ден - 30 јули

30 јули 2018 (МИА) 511.- Роден е италијанскиот сликар, архитект и писател Џорџо Вазари, еден од осн... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

29 јули 2018 (МИА) 1014.- Во битката на планината Беласица, кај Струмица војската на царот Самоил б... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

28 јули 2018 (МИА) 1586.- Томас Хериот од Колумбија ги донесол првите компири во Англија. 1741.- У... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

27 јули 2018 (МИА) 916.- Во Охрид се упокоил Свети Климент Охридски, средновековен писател и педаг... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

26 јули 2018 (МИА) 1847.- Африканската држава Либерија била прогласена за независна република. Уште... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

25 јули 2018 (МИА) 1712.- Војската на швајцарските протестантски кантони во битката кај Вилмерген ј... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

24 јули 2018 (МИА) 1567.- Незадоволното благородништво ја принудило да абдицира шкотската кралица М... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

23 јули 2018 (МИА) 1757.- Во Мадрид умрел Доменико Скарлати, италијански чембалист и композитор, ор... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

22 јули 2018 (МИА) 356 п.н.е.- Во градот Пела, Егејска Македонија, е роден Александар Македонски (с... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

21 јули 2018 (МИА) - Национален празник на Кралството Белгија. 1542.- Папата Павле Втори донесол ... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

20 јули 2018 (МИА) 1304.- Во Арецо е роден Франциско Петрарка, голем лирски поет на италијанската п... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

19 јули 2018 (МИА) 1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената флота на англискиот крал Хенри Тр... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

18 јули 2018 (МИА) 64.- Во Рим избувнал голем пожар во кој стариот град изгорел до темели. Легендат... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

17 јули 2018 (МИА) 1762.- Убиен бил рускиот цар од германско потекло Петар Трети Фјодорович Романов... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

16 јули 2018 (МИА) 1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски сликар, еден од најпознатите светск... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

15 јули 2018 (МИА) 1099.- Крстоносците во Првата крстоносна војна го зазеле Ерусалим. 1291.- Умре ... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...