На денешен ден

На денешен ден

На денешен ден

29 мај 2018 (МИА) 1453.- По долга опсада, турската војска го зазела Константинопол, престолнина на ... повеќе...

 
На денешен ден

На денешен ден

28 мај 2018 (МИА) 1660.- Роден е британскиот крал со германско потекло Џорџ Први, првиот монарх на ... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

27 мај 2018 (МИА) - Ден на македонското електростопанство 1525.- Убиен бил Томас Минцер, германски... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

26 мај 2018 (МИА) 735.- Умрел Свети Бид, монах, црковен историчар, литерат, автор на првата историј... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

25 мај 2018 (МИА) 1803.- Роден е американскиот писател и филозоф Ралф Валдо Емерсон. Дела: „Природ... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

24 мај 2018 (МИА) - Ден на солунските браќа Кирил и Методиј. Православната црква во 11. век, во чес... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

23 мај 2018 (МИА) 1430.- Во Стогодишната војна во Кампиења била заробена француската национална хер... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

22 мај 2018 (МИА) 337.- Починал римскиот цар Константин Први Велики, првиот римски цар кој дозволил... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

21 мај 2018 (МИА) - Светски ден на културната различност. 1471.- Роден е германскиот сликар и бакр... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

20 мај 2018 (МИА) - Ден на пожарникарството во Република Македонија. На овој датум во 1836 година в... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

19 мај 2018 (МИА) 1536.- Отсечена и била главата на Ана Болен, втората жена на англискиот крал Хенр... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

18 мај 2018 (МИА) 1800.- Умрел рускиот генералисимус Александар Васиљевич Суворов, еден од најиста... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

17 мај 2018 (МИА) - Светски ден на телекомуникациите. Во Париз, во 1865 година за првпат била форми... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

16 мај 2018 (МИА) 1532.- Шпанскиот освојувач Франциско Писаро со мала група војници пристигнал на с... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

15 мај 2018 (МИА) 1571.- Татарските освојувачи ја запалиле Москва. 1767.- Џенова на Франција и го ... повеќе...

На денешен ден 14 мај

На денешен ден 14 мај

14 мај 2018 (МИА) 1610.- Францускиот крал Анри Четврти, првиот монарх од династијата Бурбон, во Па... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

13 мај 2018 (МИА) 1607.- Капетан Џон Смит со група војници пристигнал во Вирџинија и тоа место го н... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...