• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

На денешен ден

На денешен ден

На денешен ден

7 мај 2018 (МИА) - Денеска е Ден на македонската полиција. 1755.- На иницијатива на големиот руск... повеќе...

 
На денешен ден

На денешен ден

6 мај 2018 (МИА) 1626.- Холандскиот доселеник Питер Минуит од Индијанците го купил островот Менхете... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

5 мај 2018 (МИА) 1821.- На островот Света Елена умрел Наполеон Бонапарта, француски император и вој... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

4 мај 2018 (МИА) - Денеска е Светски ден на борба против астмата 1903.- Во селото Баница, Серско, ... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

3 мај 2018 (МИА)  - Денеска е Светски ден на слободата на печатот 1469.- Во Фиренца е роден Николо... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

2 мај 2018 (МИА)  1860.- Роден е еврејскиот писател Теодор Херцл, основач и теоретичар на модерниот... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

1 мај 2018 (МИА)  - Денеска е Меѓународен ден на трудот. 1218.- Роден е германскиот цар Рудолф, ос... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

30 април 2018 (МИА) 311.- Римскиот цар Константин Први Велики со Миланскиот едикт го признал христи... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

29 април 2018 (МИА) - Денеска е Светски ден на танцот 1429.- Жан д'Арк (Јованка Орлеанка) на чело ... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

28 април 2018 (МИА) 1758.- Роден е американскиот државник Џејмс Монро, претседател на САД од 1817 д... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

27 април 2018 (МИА) 1791.- Роден е Самјуел Морзе, американски физичар и сликар. Во 1837 година го о... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

26 април 2018 (МИА) - Денеска е Светски ден на дрвјата - Денеска е Светски ден на интелектуалната... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

25 април 2018 (МИА) 1191.- Почнало зографирањето на црквата „Свети Ѓорѓи“ во селото Курбиново, Ресе... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

24 април 2018 (МИА) 1533.- Роден е холандскиот државник Вилхелм I „Молчеливиот“ од Оранж (познат ка... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

23 април 2018 (МИА) - Денеска е Светски ден на книгата и авторското право 1564.- Во Стратфорд е ро... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

22 април 2018 (МИА) - Денеска е Ден на поштарско-телеграфските работници на Македонија. - Денеска ... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

21 април 2018 (МИА) 753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал градот Рим. 1500.- Португалск... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...