• A-
  • A
  • A+
недела, 23 септември 2018, 

Евро-атлантски интеграции

Солана: Преспанскиот договор - надеж за другите конфликти во регионот

Солана: Преспанскиот договор - надеж за другите конфликти во регионот

Брисел, 22 септември 2018 (МИА) - Во колумна објавена на „Проџект Синдикејт“, поранешниот висок прет... повеќе...

 
Во Штип трибина „ЕУ за тебе“

Во Штип трибина „ЕУ за тебе“

Штип, 21 септември 2018 (МИА) - Околу сто претставници на невладиниот сектор и на институции од општ... повеќе...

Ле Роа: Договорот не е совршен, но го отвора патот кон ЕУ и НАТО

Ле Роа: Договорот не е совршен, но го отвора патот кон ЕУ и НАТО

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Спогодбата не е совршена, но е важна. Имаме доверба и оптимисти см... повеќе...

Тимоние: Размислувајте за идните генерации, изборот е Северна Македонија или Северна Кореја

Тимоние: Размислувајте за идните генерации, изборот е Северна Македонија или Северна Кореја

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Францускиот амбасадор во Македонија Кристијан Тимоние, денеска пор... повеќе...

Кукан и Флекенштајн: Нема план Б, очекуваме позитивен  исход од референдумот (видео)

Кукан и Флекенштајн: Нема план Б, очекуваме позитивен исход од референдумот (видео)

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Европарламентарците Кнут Флекенштајн и Едуард Кукан денеска во Ско... повеќе...

Калавера: Евроатлантскиот пат на Македонија е преку договорот со Грција

Калавера: Евроатлантскиот пат на Македонија е преку договорот со Грција

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) – Преговарачкиот процес за членство во Европската унија не е промене... повеќе...

Кукан: Учеството на младите на референдумот може да биде одлучувачко (видео)

Кукан: Учеството на младите на референдумот може да биде одлучувачко (видео)

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) – Политичкиот дијалог и постигнувањето консензус се на врвот на вред... повеќе...

Поенти референдум: Евроатлантската интеграција е важна за иднината на младите

Поенти референдум: Евроатлантската интеграција е важна за иднината на младите

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - На нашите млади им треба европска Македонија. Избираме да бидеме д... повеќе...

Конференција „Искуствата во пристапните преговори - како треба, а како не треба“

Конференција „Искуствата во пристапните преговори - како треба, а како не треба“

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Во Министерството за надворешни работи денеска ќе се одржи Конфере... повеќе...

Ле Роа со поддршка за референдумот како предуслов за интегрирање во НАТО и ЕУ

Ле Роа со поддршка за референдумот како предуслов за интегрирање во НАТО и ЕУ

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Евроатлантскиот интегративен процес на Република Македонија и прет... повеќе...

МПК ЕУ-МК: Македонија бележи огромен напредок по години во чекалницата на ЕУ

МПК ЕУ-МК: Македонија бележи огромен напредок по години во чекалницата на ЕУ

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Македонија треба целосно да ги спроведе реформите неопходни за пол... повеќе...

Курц повторно повика граѓаните да гласаат на референдумот (видео)

Курц повторно повика граѓаните да гласаат на референдумот (видео)

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака по... повеќе...

Фон дер Лаин: Имате уникатна шанса, искористете ја (видео)

Фон дер Лаин: Имате уникатна шанса, искористете ја (видео)

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) – Сакаме да ја градиме Европа заедно со вас. Убедена сум дека рефере... повеќе...

Францускиот дипломат Ле Роа во Скопје

Францускиот дипломат Ле Роа во Скопје

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Францускиот амбасадор и поранешен специјален пратеник на ЕУ во зем... повеќе...

Ван Бален: Референдумот е од витално значење, се надевам граѓаните ќе кажат „да“

Ван Бален: Референдумот е од витално значење, се надевам граѓаните ќе кажат „да“

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Претстојниот референдум е од витално значење за вашата земја. Се н... повеќе...

Робертсон во Битола на трибина на „Излези ЗА европска Македонија“

Робертсон во Битола на трибина на „Излези ЗА европска Македонија“

Битола, 19 септември 2018 (МИА) - Поранешниот генерален секретар на НАТО Џорџ Робертсон, лидер на но... повеќе...

Европратеникот Флекенштајн во посета на Македонија

Европратеникот Флекенштајн во посета на Македонија

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Дебата на тема „European Values for Macedonian Future“ ќе се одржи... повеќе...