• A-
  • A
  • A+
вторник, 22 мај 2018, 

Евро-атлантски интеграции

Заев и Ципрас разгледуваа можна опција за името

Заев и Ципрас разгледуваа можна опција за името

Софија, 18 мај 2018 (МИА) - Европската унија вчера им даде ново ветување за членство на своите партн... повеќе...

 
Францускиот амбасадор Тимоние во посета на општина Новаци

Францускиот амбасадор Тимоние во посета на општина Новаци

Новаци, 17 мај 2018 (МИА) - Амбасадорот на Република Франција во Република Македонија, Кристијан Тим... повеќе...

Хан оптимист дека Македонија и Грција ќе го решат спорот за името

Хан оптимист дека Македонија и Грција ќе го решат спорот за името

Софија, 17 мај 2018 (МИА) - Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, на м... повеќе...

Тајани: Земјите од регионот напорно да работат за влез во ЕУ

Тајани: Земјите од регионот напорно да работат за влез во ЕУ

Софија, 17 мај 2018 (МИА) - Земјите од регионот мора напорно да работат за да се интегрираат во ЕУ, ... повеќе...

Борисов: По 15 години повторно можност да се зборува за регионот

Борисов: По 15 години повторно можност да се зборува за регионот

Софија, 17 мај 2018 (МИА) - Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја како претседавач на ЕУ дене... повеќе...

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Скопје, 17 мај 2018 (МИА) - Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Севе... повеќе...

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Скопје, 17 мај 2018 (МИА) - Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Севе... повеќе...

Меѓународна научна конференција „Европа и Балканот“ во Скопје

Меѓународна научна конференција „Европа и Балканот“ во Скопје

Скопје, 17 мај 2018 (МИА) - Меѓународна научна конференција за европските интеграции „Европа и Балка... повеќе...

Самитот во Софија потврда за европската перспектива на Западен Балкан

Самитот во Софија потврда за европската перспектива на Западен Балкан

Софија, 17 мај 2018 (МИА) - Европската унија денеска ќе даде ново ветување за членство на своите пар... повеќе...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Атина, 12 мај 2018 (МИА) - Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер... повеќе...

Димитров: Очекуваме датум за преговори со ЕУ

Димитров: Очекуваме датум за преговори со ЕУ

Софија, 16 мај 2018 (МИА) – Евроинтеграцијата е најдобриот инструмент што го има ЕУ за да им помогне... повеќе...

Недвосмислена поддршка за Западен Балкан од Самитот во Софија

Недвосмислена поддршка за Западен Балкан од Самитот во Софија

Софија, 16 мај 2018 (МИА) - Европската унија ја поздравува посветеноста на Зaпаден Балкан на европск... повеќе...

Недвосмислена поддршка за европската перспектива ќе добие Западен Балкан од Самитот во Софија

Недвосмислена поддршка за европската перспектива ќе добие Западен Балкан од Самитот во Софија

Софија, 16 мај 2018 (МИА) - Европската унија ја поздравува посветеноста на Зaпаден Балкан на европск... повеќе...

Хан за „Та неа“: Може да се најде решение на името, но важен е и квалитетот на договорот

Хан за „Та неа“: Може да се најде решение на името, но важен е и квалитетот на договорот

Атина, 16 мај 2018 (МИА) -  Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во интервју за грчкиот весник ... повеќе...

Во Брисел оптимизам дека Грција и Македонија ќе постигнат договор во јуни

Во Брисел оптимизам дека Грција и Македонија ќе постигнат договор во јуни

Брисел, 15 мај 2018 (МИА) -  Високи европски дипломати брифираат за оптимизмот што владее во ЕУ во п... повеќе...

Анкета: Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да биде примена во ЕУ

Анкета: Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да биде примена во ЕУ

Софија, 15 мај 2018 (МИА) - Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Е... повеќе...

Димитров во дводневна посета на Холандија

Димитров во дводневна посета на Холандија

Скопје, 14 мај 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров ... повеќе...

Мозаик

Барак и Мишел Обама ќе бидат продуценти на „Нетфликс“

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама, и нег...

На „Ибеј“ се продаваат подароци од кралската свадба

Десет торбички со подароци кои се делеле на венчав...

Вечниот ерген Хју Грант се жени на 57 години

Актерот Хју Грант, кого го сметаа за еден од вечни...

Џенет Џексон ја поздрави кампањата #MeToo

На говорот по повод добивањето на Наградата за муз...

Британија не му издава виза на Роман Абрамович

Сопственикот на англискиот фудбалски клуб Челзи, р...