• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Евро-атлантски интеграции

Поенти референдум: Евроатлантската интеграцијата е важна за иднината на младите

Поенти референдум: Евроатлантската интеграцијата е важна за иднината на младите

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - На нашите млади им треба европска Македонија. Избираме да бидеме д... повеќе...

 
Конференција „Искуствата во пристапните преговори - како треба, а како не треба“

Конференција „Искуствата во пристапните преговори - како треба, а како не треба“

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Во Министерството за надворешни работи денеска ќе се одржи Конфере... повеќе...

Ле Роа со поддршка за референдумот како предуслов за интегрирање во НАТО и ЕУ

Ле Роа со поддршка за референдумот како предуслов за интегрирање во НАТО и ЕУ

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Евроатлантскиот интегративен процес на Република Македонија и прет... повеќе...

МПК ЕУ-МК: Македонија бележи огромен напредок по години во чекалницата на ЕУ

МПК ЕУ-МК: Македонија бележи огромен напредок по години во чекалницата на ЕУ

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Македонија треба целосно да ги спроведе реформите неопходни за пол... повеќе...

Курц повторно повика граѓаните да гласаат на референдумот (видео)

Курц повторно повика граѓаните да гласаат на референдумот (видео)

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака по... повеќе...

Фон дер Лаин: Имате уникатна шанса, искористете ја (видео)

Фон дер Лаин: Имате уникатна шанса, искористете ја (видео)

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) – Сакаме да ја градиме Европа заедно со вас. Убедена сум дека рефере... повеќе...

Францускиот дипломат Ле Роа во Скопје

Францускиот дипломат Ле Роа во Скопје

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Францускиот амбасадор и поранешен специјален пратеник на ЕУ во зем... повеќе...

Ван Бален: Референдумот е од витално значење, се надевам граѓаните ќе кажат „да“

Ван Бален: Референдумот е од витално значење, се надевам граѓаните ќе кажат „да“

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Претстојниот референдум е од витално значење за вашата земја. Се н... повеќе...

Робертсон во Битола на трибина на „Излези ЗА европска Македонија“

Робертсон во Битола на трибина на „Излези ЗА европска Македонија“

Битола, 19 септември 2018 (МИА) - Поранешниот генерален секретар на НАТО Џорџ Робертсон, лидер на но... повеќе...

Европратеникот Флекенштајн во посета на Македонија

Европратеникот Флекенштајн во посета на Македонија

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Дебата на тема „European Values for Macedonian Future“ ќе се одржи... повеќе...

Ние во Европа велиме: „Ни требате“, порача Хајко Мас на дебатата „Зошто Европа“

Ние во Европа велиме: „Ни требате“, порача Хајко Мас на дебатата „Зошто Европа“

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Зошто Европа? - поради пристојна, средена, правна, држава која фун... повеќе...

Мас: На дофат ви е историска шанса, искористете ја (ДПЛ)+(видео)

Мас: На дофат ви е историска шанса, искористете ја (ДПЛ)+(видео)

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Се надевам дека на 30 септември што е можно повеќе Македонци ќе го... повеќе...

Прес-конференција на министрите за надворешни работи на Македонија и Германија, Димитров и Мас (во живо)

Прес-конференција на министрите за надворешни работи на Македонија и Германија, Димитров и Мас (во живо)

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Во МНР во тек е прес-конференцијата на минситрите за надворешни ра... повеќе...

Хан: Секој да може да си го каже мислењето без страв од санкција

Хан: Секој да може да си го каже мислењето без страв од санкција

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) – Се додека постојат етничките граници општествата во регионот нема ... повеќе...

Дебата за референдумот на Регионалниот безбедносен форум во Охрид

Дебата за референдумот на Регионалниот безбедносен форум во Охрид

Охрид, 18 септември 2018 (МИА) – Транснационалните безбедносни закани, регионалниот и националниот п... повеќе...

Хајко Мас за МИА: Референдумот одлучувачки патоказ за натамошниот пат кон ЕУ

Хајко Мас за МИА: Референдумот одлучувачки патоказ за натамошниот пат кон ЕУ

18 септември 2018 (МИА) - Претстојниот референдум претставува одлучувачки патоказ за натамошниот пат... повеќе...

Хан: Квалитетното известување клучно за информирање на граѓаните за референдумот

Хан: Квалитетното известување клучно за информирање на граѓаните за референдумот

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска во Скопје на две ... повеќе...

Мозаик

Kолумбиjа затвори музеј на Пабло Ескобар

Колумбискиот град Меделин, во соработка со миграци...

Во Лас Вегас се отвора музеј на марихуаната

Музеј на марихуаната денеска ќе биде отворен во „г...

Ким Џонг-ун му подари два тона печурки на својот јужнокорејски колега

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, му подари ...

Брус Гринвуд ќе глуми во продолжението на „Сјаење"

Холивудскиот ветеран Брус Гринвуд ќе има своја уло...

Истражувачите поблиску до конечно лоцирање на бродот на капетан Џејмс Кук

Потрагата по кобното место за „Ендивор“ - бродот н...